Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tregoni vjersha...

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
ScientisT-BoY
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 217
Filloi me : 27/05/2009

MesazhTitulli: Tregoni vjersha...   Fri May 29, 2009 8:14 pm

Ketu mund te tregoni cjersha nga me tew ndryshmet ja po filloj une:

Poezi per femijë:

Abetares...

Abetare, Abetare,
Je e dashur, ledhatare,
Je e mir si manare,
E mbl, e mbl fare.
Ti pr dijet je buronja
Qumsht nne ke n shkronja,
Qumsht nne, fjal eti,
Er lulesh, dallg deti,
Fllad, puhiz plot freski.
Dhe shkreptima, dhe stuhi,
Er mjalti luleshqerr,
Por dhe spec edhe piper,
N u dashte ndonjher...

Abetare, libri i par,
Ti msove shkenctar,
Ti msove sa shkrimtar
Dijetar dhe bujq n ar...

Abetare, Abetare,
Ledha-ledha ledhatare
do t marrim pas pr fare,
Pas pr fare si manare.

N çdo klas, prgjithmon
S't harron kjo zemra jon...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Fri May 29, 2009 8:30 pm

Zogu
Nje zog te vogel zuri nje djale,
ai po dridhej dhe i thoshte ca fjale,
si ste vjen keq se jam i mitur,
si ty i vogel dhe nuk jam rritur,
me pret im eze si ty jot eme,
po te mos vete valle,
cbehet mbreme?
Atehere djali vogel mendoj,
qau e puthi,pastaj e leshoj.

Vizatimi

Mori leter vizatimi
edhe lapsa mori plot
vrapon Miri shpejt tek gjyshja
dhe dicka ne vesh i thote

Dua te te vizatoj
qe ta ruash si kujtim
dhe te gjitheve ti t'u thuash
ma ka bere nipi im.

Ja fytyra gjithe rrudha
ja dhe syte ngjyre gri
buzeqesh dhe pak moj gjyshe
sa serioze rri dhe ti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Fri May 29, 2009 8:31 pm


KOMANDANTI ËSHTË I GJALLË


Re të zeza mbuluan Prekazin
Shumë çetnikë e nxinë lëndinën
Adem Jashari dredh mustakun
Dhe në çark e puth martinën.


Në nishan të pushkës së gjatë
Pak më tutje Shaban plaku
I betuar n`shqiponjë t`flamurit
Për të gjallë s`lëvizë nga pragu.


Nga frenxhia bërtet Hamza
Si kreshnikët në ditë të veta
Heu çetnikë ju farë e fëlliqur
Jo s`ka vdekur Azem Bejta.


Krisën pushkët përnjëherë
Si rrufetë që bijnë nga qiell
Gjoksin Hamza i vë gjyles
N`ato çaste u ndal dielli.


Si dragoi zjarr qet nga goja
Luftë e këngë Ademi i nisë
Sikur kosa që rrëzon barin
Rrëzon çetnikët ballëqëndisë.


Komandanti është i gjallë
Legjendë u bë ky emër
Gjithë shqiptarët kudo janë
Komandantin e kanë në zemër.PARA VARRIT TË KOMANDANTIT

(Një ushtar i bataljonit “Atlantiku”)

Larg në Amerikë ishim
Mendjen n`Kosovë e kishim,
N`jug t`Evropës plakë
Kosova digjej flakë.
Formuam “Atlantikun”
Kaluam Atlantikun,
Të veshur me barot
Kosovës t`i dalim zot.
Rezezat i shporrëm qiellit
Për rrezet e ngrohta të diellit,
Erdha në Prekaz o trim
Edhe sot je komandanti im.
Buza më dridhet në vaj
Mos më qorto pse qaj,
Deri në fund të kësaj bote
S`harrohet lavdia JOTE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Fri May 29, 2009 8:33 pm


MË THANË…

Më thanë lulet
Na merr në vjershë
Vjersha do behar,
Më thanë bletët


Ç`bëjmë ne pa lulet
Vjersha do nektar.
Më thanë fëmijtë
Na merr edhe neve


Vjersha do rritë,
Më tha dielli
Lulet, bletët, fëmijtë
Nuk bëjnë dot pa dritë.


Më tha shiu
Edhe unë do të vi
Pa stuhi e erë,
Si do të rriten lulet


Si do të rriten fëmijtë
Kur s`shohin ylberë.
Ua hapa derën
Luleve, bletëve
E fëmijëve përnjëherë,


Hyri edhe dielli
E mora dhe shiun
Vjersha u bë ylber.


Më tha trimi
Me pushkën time
Edhe unë do të vi,
Ju asnjë pa mua
Fare s`keni vlerë
Po s`patët liri.

LIRISË


Në Likashan e Drenicë


Lirisë iu gëzua edhe guri


Në fshat mbi gjashtë lisat


Lirshëm valon flamuri.

Liria ka aromë lulkuqeje


E ngjyrosur me ngjyrë gjaku


Ajo ka flatra sikur pëllumbi


Vjen e na përgëzon te pragu.

Dhe ju pyetni kush e solli


Nga Bajgora n`male të Sharrit


Në gjithë Kosovën atë e solli


Ushtria e Adem Jasharit.

SHUMË DEGË NË NJË TRUNG


Në Likashanin shkëmbor


Janë gjashtë lisa shekullor


Me degë të gjëra lisat bung


Që të gjashtët në një trung.

Istikam i UÇK-së dikur


Sot mbi ta valon flamur


Duke biseduar me ta


I pari lis kështu më tha:

Jam Shqipëria, zemra ime


A e sheh nuk jam jetime


I dyti lis më kapi për dore


Unë-tha-jam Kosova Lindore.

I them të tretit ti kush je


-Ilirida si s`më njeh

Me Kosovën këtu rrimë


Kemi pranë dhe Qamërinë


Me Plavë-Gucinë mish e asht


Sa shumë degë, por një trung
bashkë.

Kështu të gjashtët jemi rritë


Bashkë i përballuam stuhitë


Na u zgërdhinë bishat me dhëmbë


Por gjithëherë qëndruam në këmbë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 2:21 am

Poezi Romanike:

O zemer e mjere

O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T'ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Sjo me s'ka per te pushuar
Por vetem helm leshon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 2:21 am

"Plage dashurie"
Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.
Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.
Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.
Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim
Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti
Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 2:22 am

Vetem per ty do te shkruaj

Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 2:22 am

Si Ndihem Pa Ty

Ku me ike ku humbe ku u trete
një plage ne zemër me mbete
një zjarr që kurr nuk shuhet
një emër që perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur të dy vetëm rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti për mua
Kur të shtrengoj por s'them të dua
Kur them se vdes për buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do të ndodhë me ne të dy
Sikur të mos jem me me ty
Sikur kjo ender të ndalet një ditë
S'e di a do të shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë të dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.

E ndjej se shumë do të të dua
Sa kohe këto buze do me puthin mua
Sa kohe që zemra do t'me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.

S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S'di si do shkoje ne të vërtetë
Por diçka di me siguri

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne grice
mengova gabim e di
me the vet ti,e pash
me fal shum për bezdisjen
nëse të thash se je airi im
jeta ime shpirti im
gjysma ime që sjetoj dot paty
por un jetoj dhe pa ty mos ke frikë
crendesi ka nëse jeta ime është shkretire
nëse shpirti sme buzeqesh
nëse dhimbja me trete
rëndësi ka që jetoj dhe pa ty
mos ne buzeqeshje ne trishtim

Po shkoj me the
dhe dy pika loti t'nrine ne sy!
Po shkoj me the
atje ku malli do t'me trete për ty!

Do shkosh të thash
po un cfar të t'jap si kujtim?
Para se t'nisesh
trete n'zemër mallin tim!

Sa herë që shuhet 1 yll ne qiell
2 pika loti m'ndrijn ne sy!
Ne shpirtin tim nuk ka me diell
por ka veç mall, veç mall për Ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 12:59 pm

Kthim i pamundur

ketu,
s'degjon nje gje te mire,
mes te ftohtit te dimrit,
kur ngrin liqeni,muroset si beton,
kur mbart peshen e ndarjes se peshtire,
"do kthehesh?"-pyet zeri i
nje gruaje ne telefon
"a ka mbetur tek ti ndopak
mall e deshire?"...
s'degjon nje fjale te mire nga miqte,
nga televizori llafazan
ngjyra-ngjyra por pa shpirt
asnje lajm zemerngrohes
nga horizonti i ngrire,
pervec ndonje avioni rrugehumbur
qe shket ne qiellin e hirte.
"s'ka mbetur ne zemren tende
asnje fije meshire?"...
prape,s'merr nje shenje te mire e te mbare,
kur nisesh nxitimthi-nevrikosur,
tendosur si nje tel
shtenguar fort ne kitare
eshte vone ta riparojme dashurine e leckosur,
i vone zeri i nje gruaje
qe therret mbas duke qare...
ketu,s'degjon njeriu nje gje te mire,
ne hasmeri me dimrin,brenda ngujuar,
nje zile telefoni,
e zeri i saj i mpire
me lot i lagur,me boren qe bie ngarkuar.
"a do vish,ta perzesh dimrin
me diellin ndaj te gdhire?"...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:00 pm

Mundesia per te me dashuruar...

Dhe u merzita se qeni nje udhetar i lodhur,
ne stacionet e ftohte e te larget te autobuzeve inter-urbane,
dhe nga canta plot me letra te cjerra
mbushur me vargje te palexueshem e pa vlere...
Une do ti nderroja keto,
me nje kafe te pire bashke me ty, te Bar Dashuria,
ne nje mbremje tiranase te bere qull...
Atehere ne Tirane, s'pushonin shirat,
Dhe politika e kish helmuar cdo pellg ne rruge
e cdo gota ne lokale...
emisionet e lajmeve, propozonin udhetime,
hedhje stresi, piknik ne Dajt
e budallalleqe te tjera si keto,
kurse une,
do ti lija te gjitha, thjesht per nje capitje
krah teje andej nga Shetitorja...
Dhe emisionet genjeshtare te lajmeve, udhezonin te visheshim trashe,
te flisnim per politike, e te merrnim pjese
ne mitingjet protestuese ne sheshin me te madh te Shqiperise,
e une,
nuk nuk pata kurre ftohte, rrugeve te Tiranes,
dhe kurre s'fola per te flamosuren politike,
une thjesht, preferoja te kembeja dy fjale me ty,
ulur mes qetesise se lagur te shiut,
ne stolat e kalbur te Qytetit Studenti...
Dhe atehere une behesha autobuzi qe hipje ti,
dhe beja gare me gjithe taksite,
e perhere,
enderroja ecjen tone te shkujdesur krahperkrah,
nen veshtrimin e pemeve dhe te zogjve te lagur,
nga Kodrat e Liqenit...
Dhe perhere, emisionet e lajmeve,
rekomandonin ilace e mjeke popullore,
e mua asnjeri s'me beri derman,
dhe as syte e ftohte fshehur mbas syzeve nuk me thane gje,
une enderrova vec nje shikim tendin,
ne mbasditet e perbaltura nen shi,
neper rrugicat e Qytetthit Studenti...
Dhe si perfundim, u merzita se qeni
nje rrugetar i rraskapitur neper stacionet e ndritshem e te ftohte
nderkombetare, dhe nga biletat e lemuara te avioneve pa shpirt,
e une, une,
Desha vetem mundesine, qe ne te dy te rrinim
mbeshtetur te njeri tjetri
ne nje autobuz-urban,te shkaterruar qe gulcon
rrugeve te Tiranes...
Ndersa emisionete merzitshem te lajmeve, benin reklama llotarish,
e ulje cmimesh fluturimi,
dhe njerzit s'me kuptonin neper mbasditet e qullura te Tiranes,
kur une, shkruaja vargje te palexueshme e te pavlera per ty,
e kur vizatoja emrin tend ne xhamat e mjegulluar
te autobuzeve te lodhur urbane...
une,
te gjitha keto, do ti flakja tej, vetem per mundesine
qe ti te me dashuroje...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:00 pm

ashuria jote


Dreq o dreq!
me mbyte me kete furine tende,
ashtu sic mbyt cdo sekonde
vala bregun,
si buke me djathe shpirtin ma hengre,
me do te gjalle apo te vdekur?
s'te pelqej keshtu sic jam?
une s'mund te ndryshoj,
s'jam prej plasteline,
s'jam serbi qe naten te te sulmoj,
ti s'je thika tradhetare
qe me ngulet mbas shpine.
C'ben keshtu, me shterngaten tende,
me mbyte ashtu sic mbyt
vala shkembin.
si Prometeut melcine ma hengre,
gjithe qelizat e trupit me therin,
me dhembin.
Djall o djall!
me fundose , sic fundos vala bregun,
s'e kuptoj,
ti, me do te gjalle apo te vdekur?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:00 pm

Poezi pa emer

nuk mjaftuan netet, ditet,
nuk mjaftuan kohet qe u ngrohem ne diell,
s`mjaftuan mundimet qe na rraskapiten,
as krenaria jone qe endet ne qiell.
jo s`mjaftuan netet as ditet...
nuk mjaftoi dhimbja deshperimi
thyerjet e zemres qe i beme zakon,
buzeve ndoshta ngeli gezimi
se as mua as ty askujt si takon.
s`mjaftoi dhimbja deshperimi...
s`mjaftuan fyerjet thashethemet,
ne rruget e jetes zenkat dhe merite,
fjalet me banale nga me ekstremet,
te na benin te heshtnim nje dite.
s`mjaftuan fyerjet , thashehemet...
s`mjaftoi denimi qe na dha Zoti,
nuk deshem ti mblidhnim mendte e kokes,
i harxhuam ditet ashtu kot se koti,
duke prishur e shkatrruar cdo skaj te botes.
se nuk mjaftoi denimi qe dha Zoti...
prishem dhe shkaterruam mijra zemra,
mijra fytyra shpesh i ngurtesuam,
dhe qeshem pastaj te lumtur si kucedra,
kucedra qe vdekjen tone harruam.
ne prishem e coptuam mijera zemra...
ngritem koken pastaj kerkuam fajtoret,
hodhem tonalata balte mbi njeri tjetrin,
e mbrojtam veten me fjalet me te mira qe kane fjaloret,
dhe kurre nuk heshtem te degjonim te vjetrit.
se ne ngritem koken kerkuam fajtoret...
s`mjaftoi per ne te ligjte kjo bote,
megjithese jetuam si te babezitur,
dhe tani cdo gje eshte e kote,
heshtim fajtore vdekjen duke pritur.
s`mjaftoi per ne te ligjte kjo bote...
s`mjaftuan as profetet me thirrjet e Zotit,
as engjejt e Tij qe po na keqyrin,
s`mjaftoi jeta qe shkoi kot se kotit,
se vec nj grusht dheu do t`na mbushe syrin.
se nuk mjaftuan as profetet e Zotit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:00 pm

Dhimbja e kesaj bote !

te gjitha lutjet drejtuar Zotit,
rrodhen e rrodhen nga buzet,
dhe me pas pikat e lotit,
shkane nga syte e rane mbi udhet.
ne balten e ketij qyteti te shurdhet...

te gjitha thirrjet drejtuar njerzve,
u coptuan ne gerxhet e mosperfilljes,
u betova te hesht ne jete te jeteve,
si derish, larg botes,prane dhimbjes.
si nyje qe si dorezohet kurre zgjidhjes...
ushtat e fatit me qelluan sot,
e une rashe ne balten e jetes me dhimbje,
ilact e kesaj bote s`me sherojne dot,
as hena as yjet as dielli i kuq ne lindje.
mes baltes jam, me boten ne grindje...
qesh bota me syte e mi te vdekur,
ne balten e peshtire te kesaj jete,
e i lutem Zotit me nje ze te mekur,
qe te me marre dhe mua atje ku eshte, me vete.
larg cdo gjeje, genjeshtre ,te vertete...
********
te gjithe njerzit bien ne deshperim, dhe pesimizmi behet pjese e pandare
e jetes sone. nuk me pelqen po ja qe biem ne te dhe askush nuk mund te na
nxjerre.me vjen ne mendje nje strofe qe nuk di se ne c`fletore e kisha
shkruar: shpesh

nuk me pelqen
te rri si i braktisur,
dhe kur jam i merzitur kot se koti te qesh.
as ngushellim
te kerkoj per ate qe ka ikur,
nuk e pelqen, po detyrohem ti bej shpesh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:00 pm

Eja...


"eja me diellin,
eja, dhe perpije detin,
merre boten, falma qiellin"...
Xh.Spahiu
eja,
ahere kur era te gremise
mes baltes dhe gjethet e fundit,
kur lumenjte kalteroshe
(dhe syte e mi)te turbullohen,
kur pemet e zhveshura me paturpesi
deget lakuriqe te tundin,
kur pellgejt mes kalderimit me akull te mbulohen.
eja,
me henen ndricuar muzgjeve,
kur veshet te te dhembin
prej zhurmes te makinave,
kur kerrkush mos te te njohe me rrugeve,
shfaqu si nje afishe larushe ne xhamat e vitrinave.
eja
ahere kur bota e ndyre
ne surrat te te plase deren,
kur si xhind i xhidosur duart te te dridhen,
s'ka gje!sill me vete dhe shterngatat dhe eren
dhe kujtimet hidherake qe s'mund te hidhen...
eja,
se ne qilar kam ruajtur per ty ne torbe me molle,
dhe mbi prush dy misra te pjekur,
u pa puna,te jap bluzen time se je veshur holle,
e ne mesnate si lugate
rreth oxhakut do hame buke te thekur...
eja,
duku kur ditet te filloje te numroje dhjetori,
kur lumenjte dhe syte e mi
kalteroshe te turbullohen,
jo kur te plakur, te jetojme nga zorri,
jo ahere kur varret me ferra te ne mbulohen.
eja,tani se malli si dreqi na mori,
jo ahere kur emrat ne kete bote te na harrohen...
eja,
me muzgun e zverdhur nga hena,
eja para se buket e thekura te ftohen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:01 pm

Dhurata e Zotit...

Dheu im!
I embeli! perkulem te puth,
Ti me le mbi buzet e mia
nje cope balte te dashurise tende,
S'kam vend tjeter ne bote vec teje,
ku mund te ngre nje kasolle,
te mbjell hardhi,
te kullot bagetite
qe Naimi mi la amanet,
ku mund te luaj me shoket si cilimi,
te cjerr gjunjet, te gervisht hunden,
te pi uje ne pellgjet,
te mbledh molle , e manaferra,
e te fle mbi ty,
te martohem pastaj,
dhe femijet e mi harrkate te
laterzhyhen ne balten,
ne mjalten tende...
Ty te kam, Dheu im,
Ti je dhurata e bukur nga Zoti,
mjere ata qe nuk ta diten vleren,
dhe u enden neper shkretetire...
Te puth,
ndiej ne gjuhe shijen e djerses,
se gjyshit,
Adhetine e gjakut te deshmoreve,
Lotet e kripur ne grave,per burrat ne kurbet,
Shijoj Dashurine Hyjnore,
Ate te paren, qe Adamin e krijoi
prej baltes tende...
Dheu im!
I embeli, shtrihem te vdes,
e shpirtin t'ja dorezoj Zotit,
Dhe pastaj mbulohem me ty,
Sepse ti me do edhe keshtu, te vdekur.
Dheu im!
I embeli im!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:01 pm

Puthja e duarve te rrudhura..

(Gjyshes time)
Me ler te ti puth duart
qe jane rrudhur,
si kodrat e ketyre aneve,
ato duar,qe dikur
buke u dhane partizaneve.
Dhe te ve koken,
ne preherin tend,
te me tregosh si dikur perralla,
nga ato qe s'gjenden ne asnje vend,
dhe te ma kete ziline gjithe mehalla.
gjumi te me munde,
ne ritmin e ninullave
qe ti kendon per mua,
te me lemosh ballin,
aty ku fati im u shkrua.
te me mbulosh pastaj,
kur te zbulohem naten,
kur te kollitem...
te shqetesohesh kur me humb,
se mos ujrave mbytem.
me ler te ta puth ballin,
ate te rrudhurin,
mbushur me brazda hallesh,
mua te paudhin,
te perkedhelurin tend
djegur mallesh.
kam malli per ty ketu ne shpirt,
qe ushtaon
si mijera zera tellallesh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:05 pm

Patat e vogla lahen liqen
koken ulin poshte
bishtin lart e ngrejne
lahen pastrohen per bukuri
pastaj mak mak mak shkojne ne shtepi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:06 pm

Patat e vogla lahen liqen
koken ulin poshte
bishtin lart e ngrejne
lahen pastrohen per bukuri
pastaj mak mak mak shkojne ne shtepi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:09 pm

Mirupafshim dallendyshe
mirupafshim ,kthehu perseri
mirupafshim mikja ime
fat te mbare
ne vendin tend te ri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:09 pm

Sa shume deshire une kisha
te ngrihem ne hapsire,
si zog te fluturoja
ne qiellin tim te lire.

Nje zogu une iu luta
qe krahet te mi jape.
Nje here te fluturoja
pastaj tja ktheja prape.

U ngrita mes reve
i lumtur shend-e-vere.
dhe zogun e lashe
une me krahe... te preeeeeeeeeere.

Mu duk shume i merzitur,
ndaj zbrita prape ne toke.
Me mall e perqafova
si mik edhe si shok.

Dhe nisem te dy bashke
ne me mijera fluturime.
Ai me krah't e tija
dhe une me kengen time.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:09 pm

Keni pare a s'keni pare
Ne pallat kemi nje djale.

Prinderit halli i ka zene
Se ben naze per te ngrene.

Ne guzhine e ne ballkon
E ndjekin me pjate ne dore.

- Qejfin mamit mos ja prish
Ha tu befsha nje thele mish.

- Une s'e ha thelen e mishit
Po si ra daulles gjyshi!

- C'thua keshtu more Beni?
Ku ta gjejme? Daulle s'kemi.

- S'ka daulle? - Jo nuk ka.
E po mire, dhe une nuk ha!

E menduar flet mamaja
- O gjysh na gjeti belaja.

Qe ti behet qejfi Benit
Gjyshi i bie Legenit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:09 pm

Iriqi i vogel,
u semur,
me rrufe, e kolle,
temperature.

Mamaja shpejt,
e shpejt e mori,
dhe e coi,
tek doktori.

"Do beje gjilpere"
doktori thote,
iriqi qan,
e qan me lot.

E mori vesh,
nje pyll i tere,
s'ben dot iriqi,
nje gjilpere!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:09 pm

Mac, mac kokedac
tunde bishtin o pertac
eja mac te rrish me ne
dhe perkund gocen e re

Pa o mac , o hundelesh
do te bej nje pershesh
nje shami do te qendis
qafen tende ta stolis

Tani fli se erdhi gjumi
te ligat i mori lumi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:09 pm

Vogelushja jone Elone
ditelindjen sot feston
vijne shoket shoqet vijne
mbushin plot me gaz shtepine

Ne nje goje te gjithe thone
100 vjec u befsh Elone

Sot dhe lulja e shqiponjes
duket sikur i thote Elones
Cfare kerkon te te dhuroj
ja nje gjethe po e shtoj

Si na shtohet ne blerimi
ty Elone tu shtofte gezimi..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   Sat May 30, 2009 1:10 pm

Tregojnë se një maçok
ish i fortë sa s'kish shok,
kur dilte të gjatonte,
asnjë mi nuk' i shpëtonte,
minjt' e gjorë desh u shuan,
ca të pakët që shpëtuan,
në vrimë rrinë të tërë
nga frika se mos i zërë,
maçi përgjon nat' e ditë,
po s'dalin nga vrima mintë,
rrinë ndënë prak.
Po për këtë shkak,
maçi, një mëngjes,
shtiret sikur vdes
dhe në një litar
nga këmbët u var,
as tundet, as flet,
mitë, me të parë,
pandejnë vërtet
se, maçokn' e kanë vrarë,
Në dhomë, guxojnë
qasen mengadale,
nga gazi këndojnë
dhe kërcejnë valle,
i vdekuri qeshi,

dhe ra nga litari,
zuri minj sa deshi,
ata që shpëtuan
me vrap u larguan.
"Tekdo që të vini,
thosh maçi me vete,
shpëtim nukë kini
se di marifete,
di të them të rreme,
di të bëj llagëme."-
Maçi një të diel.
U lye me miell.
Minjtë këtë dhunë,
Nuk' e kupëtuan
dhe ju afruan,
një nga një u zunë.
Një mi plak me mënd,
i ditur, i vuar,
s'u qas n'atë vënd:
"Të kam kupëtuar,
dhe miell në ke
s'të bie në duar
se të di kush je
sot s'më gënjen dot, s'më qesh
dhe thes me miell të jesh,
nuk qasem, mos ki shpresë."
Tha miku dhe iku.
Armikut, kush s'i vë besë,
shpëton nga rreziku
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tregoni vjersha...   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tregoni vjersha...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Skënder R. Hoxha: Poezia për fëmijë e Hasan Hasnait - tema e motive
» Bale Beka:Festohet perfundimi i vitit shkollor
» Kadare: Pesë shekuj të sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe! 500 vjet ndëshkim ndaj Skënderbeut, urrejtja vazhdon...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Chat-
Kërce tek: