Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit



 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si te ruhemi nga sulmet e hackereve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
cybernotic
Very Important Person
Very Important Person


Numri i postimeve : 6
Filloi me : 18/05/2009

MesazhTitulli: Si te ruhemi nga sulmet e hackereve   Thu May 28, 2009 11:45 pm

Si te ruhemi nga sulmet e hackereve

Firewallët Personal
Nje Firewall eshte gjeja adekuate qe duhet te kete nje kompjuter per tu mbrojtur nga sulmet e tilla.
Mire disa kompjuter e kane kete mundesi te ndalur keshtu qe ne menyre manuale duhet ta aktivizoni Firewallin.
Si te aktivizojme Firewall


Behu I kujdesshem ndaj mesazheve qe gjinden ne Junk te e-mail tend
E-maili eshte nje rruge tjeter e mundshme e sulmeve te hackereve. Mos shkarko atachments te ardhura nga e-maile te panjohura; per shkak sepse mund te permbajne viruse apo spyware te ndryshem qe kan per qellim hackimin e kompjuterit tend. Disa fajlle kan te fshehura perbrenda tyre viruse te ndryshem, keshtu qe perderisa I shkarkoni ato duhet te I skanoni njekohesisht me antivirusin qe e perdorni.
Email nuk eshte diqka e sigurt. Mos dergo te dhena sekrete permes e-mailit, pasiqe kjo u ndihmon shume hackereve ( dashakeqesve ) per te kryer operacionet e tyre.


Bëjë update(fresko) sistemit tend operativ
Eshte shume e rendesishme te behete update systemit operativ ne menyre permanente(të vazhdueshme). Updatet permbajne shumeqka te cilat sigurojne kompjuterin tend nga rreziqet e shumta. Gjithashtu perparesi eshte se mund tua besh update falas.
Proceduren e updates mund ta gjeni ketu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si te ruhemi nga sulmet e hackereve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mësime dhe Tutoriale-
Kërce tek: