Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shkruaje një fjalë të urtë...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Shkruaje një fjalë të urtë...   Tue May 19, 2009 3:26 am

Shkruane nga një fjalë të urtë...


Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.


Edituar për herë të fundit nga sw00rld në Thu May 28, 2009 7:53 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 20, 2009 9:11 pm

Bëj çdo Pune Si te Jet E Fundit Ne Jetë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
Nazif.iI
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 34
Filloi me : 23/05/2009
Mosha : 24
Vendodhja : Ferizaj

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Sun May 24, 2009 8:03 pm

Nëse mendon për 1 vit mbjell grurin, nësen mendon për 10 vite mbjell pemën, nëse mendon për tërë jetën ARSIMOHU ...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Sun May 24, 2009 8:30 pm

Pune e sotme e mos e lere per neser ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Tue May 26, 2009 10:20 pm

Mos E Shiko Gunen Po PuneN!! Guna - Veshja!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
Shrek
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 2
Filloi me : 27/05/2009

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 2:46 am

kur ska shi ben edhe bresher
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 2:49 am

Antar i nderuar se pari duhesh te prezantohesh e mandej te postosh

Qe linku ku mundesh me u prezantu

http://riniafr.speedyforum.com/prezantimi-i-anetareve-f5/


Me respekt Stafi i riniaFr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 7:58 am

Ai qe shume flet qe ne drit nuk çet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 7:58 am

SHtepia me dy te keqija duhani dhe rakija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 7:59 am

Pa arsim ska perparim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 8:00 am

Nese te duhen luftetare merr nja 10 kosovare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 8:00 am

Pune ,pune nate e dite qe te shohim pakez drite
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 8:01 am

Ujku qimen e nderron por zakonin se harron
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Wed May 27, 2009 8:03 am

Duaje atdhene si shqiponja folene.
Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.
Ai qe vetem per vete punon eshte si nje dru qe peme s'leshon.
Besa e shqiptarit si purteka e arit.
Mo i shiko gunen, po shikoji punen.
Fshati qe duket nuk do kallauze.
Fisi eshte fis - nuk behet rigoni lis...
Brimat e gardhit dhe gojet e hallkut nuk mbyllen kurre.
Pemen qe ka kokrra gjuajne me shume.
Frika ruan vreshtin.
Gjuha vete ku dhemb dhembi.


Disa shprehje:

-Sado poshte te kete rene nje grua, prape se prape ajo qendron me lart se cdo burre....M.Gorki

-Per shpirtin e semure nga mekati
Cdo loder duket lajmerim i fatit
Nga frika fajesia dridhet, zverdhet
Dhe derdhet krejt nga frika se mos derdhet
Shekspir
Njeriu me i rrezikshem eshte mosmirnjohesi.
Kush e njeh dhimbjen di edhe te sherohet.
Bien vetem ata qe mund te ngrihen prap, te pamundurit as nuk bien as nuk ngjiten.
Jane te zot ata qe dine te mbrohen nga te tjeret, po me te zot jane ata qe dine te mbrojne edhe te tjeret nga vetja.
Poezia, eshte dhimbja jone e bere ne fjale... perkedhelet shpirti ne nje poezi...pastaj vjen nje dhimbje tejter per te thene nje poezi te re... edhe ne dhimbje te bukura ka poezi te ndjeshme.
....duke iu dashur pafundesisht ne te gjithe pafundesite e mia...
pershendet macia blu.
Ai qe di me se shumti flet me se paku.

Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.

Dardha e ka bishtin mbrapa.

Dielli duket qe ne mengjes.

Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.

Dy duar per nje koke.

Dy kunguj nen nje sqetull s' mbahen.

C'te mbjellesh, do te korresh.

Edhe bari i njome digjet neper te thate.

Fjalet jane gra, veprat burra.

Gruaja fut shejtanin ne shishe.

Gjella me kripe dhe kripa me karar.

Gjuha, vete ku dhemb dhembi.

Gjuha kocka s' ka e kocka thyen.

Gur-gur behet mur.

I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.

Kali i botes te le ne mes te udhes.

Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh e mban perpjete.

Kur s' ke koke, ke kembe.

Koka ben, koka peson.

Kush te do, te shan.

Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.

Mat shtate here, e pre nje here.

Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.

Me thuaj me ke rri, te te them se cili je.

Me nje lule s' vjen pranevera.

Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe.

Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej.

Mos shiko gunen, po shiko punen.

Mos hiq petullat me duart e tjeterit.

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.

Nuk ngopet ariu me miza.

Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.

Nje dru i shtrember, shtremberon gjithe stiven.

Njera dore lan tjeteren, te dyja fytyren.

Nje mik i mire duket ne kohe te veshtire.

Nje gur s mban mur.

Njeriun llafazan edhe shurdhi e degjon.

Peshku ne det, tigani ne zjarr.

Peshku i madh e ha te voglin.

Pi rakine, mos pi mente.

Pune shume, e fjale pak.

Punen e sotme mos e ler per neser.

Qeni qe leh shume, nuk te ha.

Qejfi ha dhe kumbulla te tharta.

S' behen petullat me uje.

Nuk bie rrufeja ne nevojetore.

Shtriji kembet sa ke jorganin.

S'mbahet shtepia me mjell hua.

Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ScientisT-BoY
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 217
Filloi me : 27/05/2009

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Fri May 29, 2009 11:34 pm

Ai që i di gjërat, nuk mund ta çmojë atë që sapo i ka zbuluar ato.

Kjo fjalë e urtë është e shpikur nga unë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Sun May 31, 2009 1:31 pm

libri eshte arma e te menqurit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   Sun May 31, 2009 7:45 pm

Dituria Eshte Arma Me e Forte E Gjdo Personi!!

Qkjo ma E mira Prej Te Gjithave edhe me Kuptimplot
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shkruaje një fjalë të urtë...   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkruaje një fjalë të urtë...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kujtim Mateli: Dëshnica e Përmetit, e përjetësuar në histori dhe fjalë
» Agim Gashi: Letër për ditëlindje
» Këshillë nga Daut Demaku
» Entela Safeti Kasi:Fjalë te Lirisë
» Fjalë të rralla!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Tema të lira-
Kërce tek: