Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Alfabeti Italian

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Alfabeti Italian   Sat May 23, 2009 12:04 pm

a- a

b- bi
c- ci
d- di
e- e
f- effe
g- gi
h- acca
i-i
l- elle
m- emme
n- enne
o- o
p- pi
q- cu
r- erre
s- esse
t- ti
u- u
v- vu
z- zeta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Re: Alfabeti Italian   Sat May 23, 2009 12:04 pm

Koha,ditet dhe muajt ne gjuhen italiane

now
adesso (...) - ora

later
pi? tardi (...) - dopo

before
prima (...)

morning
mattino (...)

afternoon
pomeriggio (...)

evening
sera (...)

night
notte (...)

Clock time
one o'clock AM
l'una (...)

two o'clock AM
le due (...)

noon
mezzogiorno (...)

one o'clock PM
le tredici (...)

two o'clock PM
le quattordici (...)

midnight
mezzanotte (...)

Duration
_____ minute(s)
_____ minuto/i (mee-NOO-toh/tee)

_____ hour(s)
_____ ora/e (OH-rah/ray)

_____ day(s)
_____ giorno/i (JOR-noh/nee)

_____ week(s)
_____ settimana/e (set-tee-MAH-nah/nay)

_____ month(s)
_____ mese/i (MAY-zay/zee)

_____ year(s)
_____ anno/i (AHN-noh/nee)Days
today
oggi (OHD-jee)

yesterday
ieri (YEH-ree)

tomorrow
domani (doh-MAH-nee)

day after tomorrow
dopo domani ( doh-poh doh-MAH-nee)

this week
questa settimana (QUES-tah set-tee-MAH-nah)

last week
la settimana scorsa (lah set-tee-MAH-nah SKOR-sah)

next week
la prossima settimana (lah PROSS-see-mah set-tee-MAH-nah)

Sunday
domenica (...)

Monday
luned? (...)

Tuesday
marted? (...)

Wednesday
mercoled? (...)

Thursday
gioved? (...)

Friday
venerd? (...)

Saturday
sabato (...)January
gennaio (...)

February
febbraio (...)

March
marzo (...)

April
aprile (...)

May
maggio (...)

June
giugno (...)

July
luglio (...)

August
agosto (...)

September
settembre (...)

October
ottobre (...)

November
novembre (...)

December
dicembre (...)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Alfabeti Italian   Sat May 23, 2009 10:58 pm

Shum shum mIr Man Veq
Next Next!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Alfabeti Italian   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Alfabeti Italian
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ilia S. Karanxha: Personaliteti i Nikolla Leonik Tomeos në artin rilindas italian
» Letër nga Rexhep Abazi:Gjuha standarde dhe alfabeti i saj është perfekte‏

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Gjuha angleze dhe gjuhë të tjera-
Kërce tek: