Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ligji i ruajtjes s? mas

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ligji i ruajtjes s? mas   Sat May 23, 2009 9:38 am

Ne shek. XVIII kimisti natyralist francez Antuan Lavuazer zbuloi se ne nje reaksion kimik masa totale e reaktanteve eshte e barabarte me masen totale te produkteve. Ky vezhgim u publikua si Parimi i Ruajtjes se Mases, i njohur tani si Ligji i Ruajtjes se Mases. Keshtu Lavuazeri hodhi poshte teorite e deriathershme.

Perfundimisht ky parim mund te formulohet keshtu: Sasia e pergjithshme e lendes ne nje sistem te mbyllur qendron konstante. Ne te vertete ky eshte nje ligj fenomenologjik dhe eshte i vlefshem(jo gjithmone)per kimine. Ne fiziken atomike dhe ate berthamore ky ligj nuk vlen me dhe zevendesohet me ligjin e ruajtejes se energjise. Nje shembull perdorimi i keij ligji eshte reaksioni i meposhtem i cili duhet barazuar, qe ka si protagoniste elemntet natrium(Na) dhe ujin, i cili perbeher nga Hidrogjeni(H) dhe oksigjeni(O):
Termi barazim tregon qe molet e reaktanteve duhet te korrespondojne me ato te produkteve; ne kete rast vihet re shume mire qe reaksioni nuk eshte i barazuar, sepse ndodhen 2 atome H nga ana e rekatanteve dhe 3 nga ana e produkteve. Ky mosbarazim mund te korigjohet nepermjet shtimit te 2 moleve uje nga ana e reaktanteve dhe i vene nje 2 perpara grupir hidroksil OH- (jon negativ):
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ligji i ruajtjes s? mas
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kimi-
Kërce tek: