Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ligjet e fizikes:

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ligjet e fizikes:   Sat May 23, 2009 9:13 am

-Ligji i Pare i Njutonit.

Sipas Njutonit ne natyre nuk mund te egzistojne trupa te pavarur nga veprimi i trupave te tjer?. T? gjith? trupat bashkeveprojne me nj?ri-tjetrin. Por mund t? ndodh? qe rezultantja e forcave qe veprojn? mbi trup te b?het zero. At?her?, ne k?t? ?ast ky trup do ruaj gjendjen e m?parshme te prehjes ose te levizjes drejtvizore te njetrajtshme.

Ky ligj quhet ndryshe Ligji i Inercis.

-ligji II i Njutonit F/m=a. nxitimi(a) ?sht? ne perpjestim te drejt? me forcen dhe ne perpjestim te zhdrejte me masen
-Ligji i III i Newton-it thot?:

- P?r ?do veprim (apo force) egziston nj? kund?r-veprim (/kund?r-force) i nj?jt? dhe i kund?rt me te.

Ilustruar me shembull konkret, le t? marrin rastin e dy objekteve si nj? lib?r e nj? tavoline. Tani, n?se nj? objekt si lib?r ushtron nj? force te caktuar mbi nj? tavoline, at?her? dhe tavolina si objekt gjithashtu do t? ushtroj te nj?jt?n force drejt librit.

Perfundimi -> n?se objekti A shihet te ushtroj nj? froce mbi objektin B, at?her? dhe objekti B gjithashtu ushtron te nj?jt?n force mbi objektin A.

-Parimi i par? i termodinamikes
Nxehtesia qe i jepet ne gazi, shnd?rrohet pjeserisht ne rritjen e energjise se brenshme dhe pjeserisht p?r kryerjen e pun?s mekanike.

-Ligji i par? i termodinamik?s:
"Enegjia e nj? sistemi t? mbyllur mbet e pandryshuar. Forma t? ndryshe t? energjis? mund t? kalojn? n? nj?ra tjetr?n, por energjia as nuk mund t? shkaktohet (apo krijohet) NGA HICI e as nuk mund t? zhduket. P?rket? arsy nd?rtimi i "Perpetum Mobile" t? klasit t? par? ?sht? e pamundur."

-Ekuacioni i famshem i Aishtajnit p?rshkruan lidhjen qe ekziston midis energjise dhe materies (mases):

E = mc^2

Ne k?t? ekuacion, energjia (E) ?sht? e barabarte me masen (m) shumezuar me katrorin e nj? konstanti (c). Aishtajni sugjeroi qe energjia dhe masa jan? te shkembyeshem. Ekuacioni i tij gjithashtu sugjeron qe sasia e energjise dhe mases ne Univers ?sht? fikse.
-Ligji i 2-te i termodinamikes thot? qe, nxehtesia kurr? nuk mund te kaloj vetvetiu nga nj? trup i ftohte ne nj? me te ngrohte. Si rezultat, proceset natyrale qe perfshijne kalimin e energjise duhet te ken? nj? drejtim, dhe t? gjitha proceset natyrale jan? te pandryshueshem.


Nd?rsa Ligji i 3-te i termodinamikes thot? qe, n.q.s t? gjitha levizjet termale te molekulave (pra, ne k?t? rast perbejne energjine kinetike) mund te largohen, nj? gjendje e quajtur si 'zero absolute' mund t? ndodh. Zeroja absolute rezulton ne nj? temperature te 0 Kelvin ose -273.15 Grade Celsius.

Pra, Absolute Zero = 0 Kelvin = -273.15 Grade Celcius

Universi do t? arrij pik?n absolute zero vet?m at?her? kur e gjith? energjia dhe masa ?sht? randomisht e shperndare n?p?r hap?sir?. Temperatura e tanishme e nj? hap?sir? boshe ne Univers ?sht? gjetur te jet? aty rreth 2.7 Kelvins.

-<u>Ligji i gravitaionit</u>
T? gjitha trupat t?rhiqen nga (Ligji i forcave reciproke)
Ligji i ramjess? lir?
(Ligji i gravitacionit)
Ligji i induktivitetit
(N?se ti je i nxeht? nxehem edhe un?)
Ligji i inercionit
(Por prap se prap un? kam d?shir? t? ruaj poziten time edhe n?se gjendem n? qetsi (relative))
Ligji i forcave reciproke
(se ndoshta ti m? t?rheq m? shum? se je (Ligji i kapacitetit) e ndoshta un? e di (ligjin i III - njutonit))
Ligjet e termodinamikes
- p?r shtypjen mbaje
- p?r nxeht?sin
- p?r v?llimin
Ligji p?r kapacitetin

-Masa perkul hapsiren-Teoria e Ajnshtajnit
N?se nj? mas? sillet perqark ne Gjithesi ajo perkul hapsiren me pranin e saj-ne te nj?jt?n menyr nj? sfer prej hekuri shtyp perposht nj? cipe te tendosur llastiku duke b?r? nj? zar qe sillet perqark k?saj grope te mbaj te nj?jt?n orbit.Sipas k?saj teorie,perkulja e hapsire e se shkaktuar nga Toka mban Henen ne orbiten e saj.
-
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ligjet e fizikes:
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Të respektohen ligjet duke mbrojtur interesat e udhëtarëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Fizikë-
Kërce tek: