Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Inteligjenca emocionale

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Inteligjenca emocionale   Sat May 23, 2009 8:38 am

Mendimet konstruktive dhe inteligjenca emocionale

Dy sisteme te mendimit:
Qdo person e ka menyren e tij te shprehjes se botes qe e rrethon dhe kete
mundohet ta dirigjoj ne menyren me te mire.
Ne pergjithesi,te gjithe mundohemi qe te ndihemi mire se pari me vetveten e pastaj
me te tjeret dhe te arrijme te mira dhe objektive qe na paraqiten ne jeterat tona.
Per kete ne i shfrytezojme dy sisteme te mendimit:ate racional dhe experiencial

Ne sistemin racional funksiojne rregulla te vedijes,logjikes etj.Eshte sistem qe e shfrytezojme
psh per te bere kalkulime matematikore.

Ne sistemin eksperiencal bazohet ne eksperiencat jetesore,ne paragjykimet,ne shpejtesi,thjesht
dhe eshte i lidhur me emocionet dhe personalitetin.
Inteligjenca eksperienciale bazohet ne ato mendime te cilat na vien ne menyre automatike para
qdo ngjarje te jetes sone,dhe ne menyre me te pergjithshme e sheh boten,vetevehten tende dhe te tjeret
te mesuar qe nga femijeria dhe i ka larguar nga jeta jone eksperiencat e qe jane
pjese e menyres ne te cilen jemi.
P.sh."Mendoj se nuk mundem ti besoj askujt" apo "Mendoj se ne thellesi bota eshte e mire"

Keto mendime munden te jene konstruktive dhe destruktive.
Jane konstruktive kur na ndihmojne te arrijme gjerat qe i deshirojme dhe na largojne
shqetesimet emocionale dhe jane destruktive ne menyren e kundert
P.sh.Nese dikush mendon se nuk e kontrollon jeten tuaj,qe eshte nje rrumbullak
i fatit tend dhe kjo nuk ju jep asgje te mire,ka shume gjasa qe te demtojne ndjenjat e veta
dhe lumturine e tyre dhe qe ne fund pesojne ndonje sulm emocional sikurse "Depresioni"
Kush mendon se asgje e keqe nuk ju ndodhe dhe se ne fund te gjitha problemet do te zgjidhen vet pa
bere asgje.
Perkthim nga Psicoforos.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Inteligjenca emocionale
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: