Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sekreti te ben mir

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Sekreti te ben mir   Sat May 23, 2009 8:37 am

Sipas psikolog?ve, sekretet rrisin vet?vler?simin dhe forcojn? personalitetin. Kjo, edhe fal? internetit. Por n?se teprohet me to, fillojn? problemet e personalitetit t? dyfisht?

Alter egoja, p?rndryshe uni yn? i fshehur. U ndodh t? gjith?ve, her?t a von?, t? ken? ndonj? sekret t? vog?l, t?u fshehin t? tjer?ve nj? an? t? personalitetit t? vet. Gj? q? teknologjit? e reja ? nga dhomat e bisedimit n? internet deri te loj?rat me role ? ndihmojn? ta v?n? m? shum? n? dukje. Sipas studimeve dhe k?rkimeve t? reja, kjo lloj sjelljeje sipas psikolog?ve nuk ?sht? krejt negative; p?rkundrazi, rrit deri n? nj?far? mas? vler?simin p?r veten. Me kusht q? t? mos teprohet dhe t? shkohet pastaj drejt patologjive q? mund t? jen? edhe shum? t? r?nda, si? jan? shqet?simet e personalitetit t? shum?fisht?.

Nj? shembull, se nj? personalitet i dyfisht? mund t? ket? pasoja pozitive, vjen edhe nga hulumtimi i Sherry Turkle, sociologe nga Massachusetts Institute of Technology n? Boston. Studiuesja intervistoi 200 lojtar? t? p?rhersh?m t? The Sims, loj? interaktive n? internet, q?llimi i s? cil?s ?sht? t? krijohet nj? familje ?virtuale? dhe q? kjo t? nd?rveproj? me njer?z t? tjer?. Dhe zbuloi se shum? nga k?ta njer?z p?rdorin loj?n p?r t? nd?rtuar familjen e d?shirave t? tyre dhe se n? k?to identitete t? reja rr?fejn? problemet e tyre dhe, t? pakt?n virtualisht, p?rpiqen q? t?i zgjidhin.

Mekanizmin q? nj? sekret mund t? ndihmoj? zhvillimin e sh?ndetsh?m t? personalitetit, e shpjegon Daniel Wegner, profesor psikologjie n? Universitetin e Harvardit: ?Nj? njeri nuk e ka ndjenj?n e ?vetes? derisa t? ket? nj? sekret t? vetin. N? jet? ka ?aste kur ?dokush nga ne ndjen se ka humbur identitetin e vet p?r t?u b?r? nj?sh me grupin shoq?ror, ambientin e pun?s ose me partnerin, n? nj? marr?dh?nie martese. T? kultivosh ndonj? mendim ose veprim t? fsheht?, ta l?sh veten n? dor? t? tyre, jep mund?sin? p?r t? riv?rtetuar identitetin personal, p?r ta ndar? nga gjith?ka tjet?r?.

Por ka sekrete dhe sekrete. Ata t? thjeshtit (nj? blerje e vog?l e fsheht?, nj? mbr?mje me miqt?, nj? kurs) n? nj?far? m?nyre ndihmojn? dhe ?justifikojn? ata m? t? nd?rlikuarit, si nj? jet? v?rtet? e dyfisht? (shembuj t? famsh?m jan? jeta e aviatorit t? famsh?m Charles Lindbergh, i cili n? t? v?rtet? ishte nj? filonazist dhe baba i tre f?mij?ve t? lindur n? Gjermani, dhe e p?rrall?tarit Hans Christian Andersen, i cili kishte shije seksuale p?r t?u v?n? n? diskutim), q? shpesh r?ndojn? si nj? pllak? hekuri mbi nd?rgjegje dhe shnd?rrohen n? ankthe t? p?rhershme.

Natyrisht, m? t? p?rhapurit jan? ata q? lidhen me jet?n dashurore, q? nga tradhtit? te f?mij?t e fsheht? e deri te homoseksualiteti. Edhe k?tu niveli i durimit mund t? ndryshoj? mjaft. Nj? k?rkim i kryer n? Teksas tregoi se si meshkujt, edhe femrat, kujtojn? m? shpesh k?naq?sit? q? u sjellin marr?dh?niet e fshehta, nd?rkoh? q? nuk ndodh kjo kur sekreti ?sht?, p?r shembull, nj? loj? kumari, droga ose seksi me para. Vet?m rr?fimi mund t? ndihmoj? t? mos degradohet n? nj? ?breakdown? mend
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sekreti te ben mir
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: