Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Drogat psikoaktive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Drogat psikoaktive   Sat May 23, 2009 8:37 am

Fjal?t m? t? zakonshme p?r drog?n
Droga depresante (Depressant drug)Nj? lloj droge q? ngadal?son funksionet e trupit duke p?rfshir? edhe mesazhet p?r dhe nga truri. Drogat depresuese p?rfshijn? alkoolin, kanabis dhe benzodiazepinat (qet?suesit e leht?).
Var?sia nga droga (Drug dependence)Kur nj? person b?het i varur nga droga pas p?rdorimit t? r?nd? dhe afatgjat? t? drog?s. Personi ka nevoj? q? t? p?rdor? drog?n q? t? ndihet normal ose q? t? mos ket? simptomat e pak?ndshme t? kriz?s s? munges?s. Var?sia mund t? jet? fizike,psikologjike ose t? dyja bashk?.
Parandalimi i drog?s (Drug prevention)Programe dhe projekte t? krijuara p?r t? parandaluar ose p?r t? shtyr? marrjen dhe p?rdorimin e drog?s, p?r t? mbrojtur nga rreziqet e saj si edhe p?r t? parandaluar d?met e shkaktuara prej p?rdorimit t? drog?s.
Pak?simi i d?meve (Harm minimisation)Pak?simi i d?meve ka t? b?j? me rregullat dhe programet q? kan? si q?llim q? t? pak?sojn? d?met e shkaktuara nga droga dhe q? t? p?rmir?sojn? gjendjen sh?ndet?sore, sociale dhe ekonomike p?r komunitetin dhe individin. Q? n? vitin 1983, rregullorja e pak?simit t? d?meve ?sht? fokusuar drejt pak?simit t? furnizimit dhe k?rkesave p?r drog? si edhe drejt d?meve q? shkakton p?rdorimi i drog?s.
Drog? halu?inogjene (Hallucinogenic drug)Nj? lloj droge q? shnd?rron perceptimet e personit. Personat q? marrin halu?inogjen? mund t? shohin apo t? d?gjojn? gj?ra q? nuk ekzistojn?, ose mund t? shohin gj?ra t? tjet?rsuara. Ketamina, ?LSD?, ?k?rpudhat magjike? dhe kanabisi jan? t? gjitha droga halu?inogjene.
Narkotik? (Narcotic)Substanca q? kan? fuqi q? t? sjellin gjum? tek nj? person ose t?a b?jn? at? t? turbullt, t? leht?sojn? dhimbjet, t? zbehin ndjesit? ose t? shkaktojn? humbjen e vet?dijes.
Mbidoza (Overdose)Ndodh kur merret nj? sasi e tepruar droge dhe trupi nuk ?sht? n? gjendje q? t?a konsumoj?.
Drog? psikoaktive (Psychoactive drug)Drog? q? ndikon n? sistemin nervor q?ndror. Ka ndikim mbi trurin dhe si rrjedhim mbi m?nyr?n se si personi mendon, ndjehet dhe sillet.
Drog? stimulante (Stimulant drug)Lloj droge q? p?rshpejton funksionet e trupit, duke p?rfshir? mesazhet p?r dhe nga truri. Stimulant?t e b?jn? p?rdoruesin q? t? ndjehet zgjuar, i v?mendsh?m, ose i sigurt tek vetja. Kafeina, nikotina, amfitaminat,kokainatdheekstaziajan?shembujt? drogave stimulante.
Toleranc? (Tolerance)Aft?sia e trupit p?r t? konsumuar drog?n
Kriza e munges?s (Withdrawal)N? se nj? person q? merr drog? e nd?rpret at? ose e pak?son sasin? q? merr, at?her? tek ai ose ajo mund t? shfaqen simptoma fizikesepsetrupifillonq?t?m?sohet q? t? funksionoj? pa drog?. Simptomat e kriz?s s? munges?s jan? t? ndryshme, sipas llojit t? drog?s dhe llojit t? personit p?rdorues, por n? p?rgjith?si ato p?rfshijn? depresion, irritime, ng?r?e, t? p?rziera, djersitje dhe pagjum?si.
2
Drogat n? Australi
Shumica e njer?zve n? Australi her?t a von? p?rballen me drog?n ose problemet q? kan? t? b?jn? me t?. Drogat e ligjshme si kafeina, nikotina (duhani), ?khat?(shkurre gjethet e s? cil?s p?rtypen p?r shkak t? p?rmbajtjes s? amfetaminave), alkooli dhe medikamentet e ndryshme jan? disa nga drogat m? t? p?rdorura.
Droga t? tjera q? p?rdoren n? Australi jan? drogat ilegale si kanabis (marijuana), heroina, ekstazia dhe amfetaminat.
Kjo broshur? jep informacione t? p?rgjithshme p?r drogat dhe efektet e tyre, si edhe p?rgjigje p?r pyetjet m? t? shpeshta p?r drogat.
?far? ?sht? droga?
Droga ?sht? nj? substanc? q? sjell ndryshime fizikedhepsikologjike.Drogamund t? jet? e ngurt? (?khat?), e l?ngshme (alkooli) ose e gazt? (thith?sit).
Si klasifikohendrogat?
Drogat klasifikohensipas:
> efekteve q? japin
> n? se jan? legale ose ilegale
Drogat dhe efektet e tyre
Cilat droga jan? shqet?suese?
P?r komunitetin drogat m? shqet?suese jan? drogat psikoaktive sepse ato veprojn? mbi trurin dhe ndryshojn? m?nyr?n se si mendon, sillet dhe ndjehet individi. Ka tre lloje kryesore droge: depresant?t, stimuluesit dhe halu?inogjen?t.
3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Drogat psikoaktive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: