Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Drogat psikoaktive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Drogat psikoaktive   Sat May 23, 2009 8:36 am

Drogat dhe efektet e tyre Depresant?t (Depressants)
> alkooli
> kanabis
> benzodiazepinat (Valium, Serepax, Mogadon, Normison)
> barbituratet
> GHB (Gama-Hidroksibutrat)
> Opiumi (heroina, morfina, kodina, metadoni, petidina)
> Disa tret?s dhe thith?s
Drogat depresuese nuk shkaktojn? gjithnj? depresion tek p?rdoruesi. N? t? kund?rt, ato ndikojn? tek p?rq?ndrimi dhe koordinimi dhe ngadal?sojn? aft?sin? p?r t?ju p?rgjigjur situatave t? papritura. Kur merren n? sasi t? vogla depresant?t mund t? shkaktojn? ?lodhje. N? sasi t? m?dha mund t? shkaktojn? humbjen e vet?dijes, t? vjella dhe vdekje.
Stimulant?t (Stimulants)
Stimulant?t e leht?
> kafeina (n? ?aj, kafe dhe pijet me kola)
> nikotina (duhani)
> efedrina (p?rdoret n? mjekimet p?r bronkitin, alergjin? e pranver?s dhe astm?n)
Stimulant?t e fort?
> amfitaminat (shpejt?sia, kristali metilik, akulli)
> kokaina
> ekstazia
> tabletat dob?suese (Duromine, Tenuate Dospan, Ponderaks)
> khat
Drogat stimuluese shpejtojn? veprimtarin? e trurit. Si rrjedhim personi q? merr stimulantin ndjehet m? i gjall?, i v?mendsh?m dhe i sigurt tek vetja. Ato rritin rrahjet e zemr?s, temperatur?n e trupit dhe tensionin e gjakut. Stimulant?t pak?sojn? oreksin, zmadhojn? pupilat e syrit, sjellin pagjum?si, dhe e b?jn? p?rdoruesin q? t? flas?papushimapot?jet?paknervoz.
Marrja e sasive t? m?dha t? stimulant?ve shkakton ankth, panik, kriza, dhimbje koke, dhimbje n? stomak, agresivitet dhe paranoj?.
Stimulant?t e fort? mund t? maskojn? disa nga efektet e depresant?ve si p?r shembull ato t? alkoolit.
4
Halu?inogjen?t (Hallucinogens)
> ?datura? (bim?)
> Ketamina
> LSD (acid dietilamid lisergi)
> K?rpudhat magjike
> Meskalina (kaktus pejoti)
> PCP
> Kanabis
> Ekstazi
Drogat halu?inogjene shnd?rrojn? m?nyr?n se si personi sheh ose imagjinon q? sheh rreth vetes. Personat q? marrin halu?inogjen? mund t? shohin apo t? d?gjojn? gj?ra q? nuk ekzistojn?, ose mund t? shohin gj?ra t? tjet?rsuara.
Efekte t? tjera t? halu?inogjen?ve jan? zmadhimi i pupilave t? syrit, ikja e oreksit, rritja e l?vizjeve, folje dhe t? qeshura t? tepruara, eufori emocionale dhe psikologjike, rritje t? t? ndjerit mir?, shtr?ngim t? nofullave, djersitje, panik, paranoj?, humbje t? kontaktit me realitetin, sjellje t? ?uditshme dhe t? paarsyeshme, dhimbje n? stomak dhe p?rzierje.
Meq?n?se efektet e halu?inogjen?ve jan? t? ndryshme ?sht? e pamundur q? t? parashikohet se si ata mund t? ndikojn? tek nj? njeri apo tek nj? tjet?r n? nj? koh? t? caktuar.
P?rse i p?rdorin drogat njer?zit?
Nuk ka asnj? arsye t? caktuar. Shumica e njer?zve i p?rdorin drogat p?r t? ndryshuar m?nyr?n se si ndjehen sepse duan q? t? ndjehen m? mir? ose thjesht ndryshe. Ata i p?rdorin drogat sepse besojn? n? dobishm?rin? e tyre.
Njer?zit i p?rdorin drogat p?r t?u ?lodhur, p?r t?u arg?tuar, p?r t?u b?r? pjes? e shoq?ris?, p?r shkak t? kureshtjes, ose p?r t?i shp?tuar dhimbjes fizikedhe psikologjike.
T? rinjt? i p?rdorin drogat p?r t? nj?jtat arsye q? i p?rdorin edhe t? rriturit.
5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Drogat psikoaktive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: