Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Drogat psikoaktive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Drogat psikoaktive   Sat May 23, 2009 8:36 am

Cilat droga p?rdoren?
Nj? anketim i b?r? n? vitin 2001(1) mbi p?rdorimin e drog?s tek personat e mosh?s 14 vje? e lart ka sjell? k?to t? dh?na:
> 90.4% kishin p?rdorur alkool
> 49.4% kishin p?rdorur duhan
> 33.1% kishin p?rdorur marijuan?
> 8.9% kishin p?rdorur amfitamina
> 7.6% kishin p?rdorur halu?inogjen?
> 6.1% kishin p?rdorur ekstazi
> 6.0% kishin p?rdorur medikamente p?r dhimbjet
(2)
> 3.2% kishin p?rdorur qet?sues(2)
> 4.4 % kishin p?rdorur kokain?
> 2.6% kishin p?rdorur thith?s
> 1.6 % kishin p?rdorur heroin?
> 0.3% kishin p?rdorur steroide
(2)
Droga dhe t? rinjt??
Shum? njer?z jan? t? shqet?suar sepse mendojn? q? p?rdorimi i drog?s tek t? rinjt? po rritet. Shum? mendojn? q? t? gjith? t? rinjt? ose p?rdorin ose kan? p?rdorur drog?. Por cilat jan? faktet?
Nj? anketim i vitit 2002
(3) me nx?n?sit e shkollave t? mesme shqyrtoi p?rdorimin e drogave legale dhe ilegale gjat? jav?s, muajit dhe vitit p?rpara dit?s s? anketimit. Gjithashtu anketimi shqyrtoi se sa nx?n?s kishin p?rdorur drog? n? jet?n e tyre.
Sipas anketimit, nga t? gjith? nx?n?sit e anketuar:
> 25% kishin p?rdorur kanabis
> 11% kishin p?rdorur nj? drog? tjet?r ilegale
> 4.5% kishin p?rdorur ekstazi
> 2.8% kishin p?rdorur opiume (p?rfshi k?tu edhe heroin? dhe morfin?)
I nj?jti anketim hulumtoi nivelin e p?rdorimit t? alkoolit. Rezultatet treguan se m? shum? nx?n?s p?rdorin alkool dhe shum? prej tyre e nisin at? q? n? mosh? t? re. P?r shembull, 90% e nx?n?sve t? mosh?s 14 vje?are kishin provuar alkool kurse 95% e nx?n?sve t? mosh?s 17 vje?are kishin provuar nj? pije alkoolike t? pakt?n nj? her?. Vet?m 12% e 12-17 vje?ar?ve nuk e kishin provuar ndonj?her? alkoolin.
Anketimi tregoi se nj? p?rqindje e lart? e nx?n?sve t? shkoll?s s? mesme pinin alkool rregullisht n? sasi q? konsiderohen t? d?mshme- 10% e meshkujve treguan se kishin pir? m?
shum? se 7 pije alkoolike n? nj? rast t? vet?m gjat? jav?s s? m?parshme, kurse 10% e nx?n?seve femra kishin pir? 5 pije n? nj? rast t? vet?m gjat? jav?s s? m?parshme.
Sipas k?tij anketimi, alkooli ka m? shum? mund?si se sa drogat q? t? shkaktoj? d?me tek t? rinjt? n? komunitetin ton?.
Si ndikon droga tek nj? person?
Efektet e nj? droge t? caktuar varen nga nj? num?r faktor?sh.
Lloji i drog?s q? ?sht? marr?
T? gjitha drogat ndikojn? n? m?nyr? t? ndryshme tek persona t? ndrysh?m.
Sa drog? merret dhe sa shpesh merret ajo
N? p?rgjith?si, sa m? e madhe t? jet? sasia e drog?s q? merret aq m? i madh ?sht? edhe efekti i saj. Personi mund t? vuaj? nga mbidoza n? se sasia e marr? ?sht? m? e madhe se sasia q? ?sht? n? gjendje t? konsumoj? trupi.
Si merret droga
Drogat q? merren me an? t? injeksionit ose thithjes jan? m? t? shpejta dhe efekti i tyre ?sht? m? intensiv. Thithja me hund? vjen e dyta nga shpejt?sia e veprimit dhe pas saj vijn? drogat q? merren me goj? ose p?rtypje dhe k?to veprojn? pak m? ngadal?.
Karakteristikat fizike
Efekti i drog?s ndikohet edhe nga gjat?sia, pesha dhe gjinia e p?rdoruesit. Intensiteti dhe jet?veprimi i drog?s varen edhe nga sasia e dhjamit n? trup, niveli metabolik dhe faza e ciklit menstrual t? femr?s.
Humori dhe mjedisi i p?rdoruesit
N? efektin e drog?s nj? r?nd?si t? ve?ant? ka edhe m?nyra se si ndjehet p?rdoruesi dhe se n? cilin mjedis merret droga. Personi ka m? shum? mund?si q? t?a shijoj? drog?n n? nj? ambient social t? qet? se sa nj? atmosfer? t? keqe.
Llojet e drogave t? tjera q? p?rdoren
Kur drogat p?rzien edhe efektet e tyre mund t? ndryshojn? dhe k?to efekte nuk mund t? parashikohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Drogat psikoaktive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: