Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Drogat psikoaktive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Drogat psikoaktive   Sat May 23, 2009 8:35 am

Drogat dhe efektet e tyre P?rdorimi i drog?s n? shoq?rin? ton?
Nga t? gjitha drogat q? p?rdoren n? Australi, ato m? t? p?rdorurat jan? drogat legale si alkooli dhe duhani. Kanabis ?sht? droga ilegale m? e p?rdorur.
P?rdorimi i drog?s mund t? ndahet n? pes? grupe me shumic?n e p?rdoruesve n? kategorit? eksperimentuese dhe arg?tuese. D?met q? sjell droga mund t? shfaqen n? ?do koh? pavar?sisht nga sasia e p?rdorimit.
Cilat jan? 5 kategorit? e p?rdorimit t? drog?s?
P?rdorimi eksperimental (Experimental use)
Personi e provon drog?n nj? apo dy her? sepse ?sht? kureshtar. Shumica e p?rdoruesve eksperiemental? nuk i din? rreziqet q? marrin parasysh kur marrin drog?. Ata jan? n? rrezik sepse trupi i tyre nuk ?sht? m?suar me drog?n dhe nuk dihet se ?far? reagimi mund t? ket? ai ndaj saj.
P?rdorim arg?tues (Recreational use)
Personi vendos q? t? marr? drog? p?r k?naq?si sidomos p?r t? shijuar m? shum? nj? gjendje emocionale apo nj? rast social.
P?rdorim situate (Situational use)
Personi e p?rdor drog?n gjat? nj? situate t? caktuar. P?r shembull, amfitaminatjan?p?rdorurngashofer?tekamion?vet? m?dhenj p?r t?i ndihmuar q? t? q?ndrojn? t? v?mendsh?m, ose prej atlet?ve p?r t? rritur nivelet e energjis?. Disa shofer? taksish p?rdorin ?khat? p?r t? q?ndruar zgjuar gjat? or?ve t? gjata t? pun?s. Personat q? kan? kaluar trauma ose fatkeq?si shpesh k?rkojn? prej doktorit q? t?u jepen benzodiazepina (qet?sues t? leht?) si ndihm? p?r t? duruar dhimbjen/zin?.
P?rdorim intensiv (Intensive use)
Personi p?rdor sasi t? m?dha droge gjat? nj? periudhe t? shkurt?r, ose e p?rdor drog?n vazhdimisht gjat? shum? dit?ve apo jav?ve.
P?rdorim i varur (Dependent use)
Personi b?het i varur nga droga pas nj? p?rdorimi t? gjat? ose t? r?nd? me kalimin e koh?s. Vet?m nj? num?r i vog?l i p?rdoruesve b?hen p?rdorues t? varur t? drog?s.
Disa njer?z shpesh kalojn? n?p?r disa kategori. Megjithat? p?rdorimi i drog?s n? nj? faz? nuk sjell kalimin n? nj? faz? tjet?r. P?rdorimi i rregullt i drog?s nuk do t? thot? q? sjell probleme.
8
?far? ?sht? var?sia nga droga?
Var?sia nga droga mund t? jet? fizikeosepsikologjike.
Nj? person q? varet nga droga fizikisht,zakonishtzhvillonnj?lloj tolerance ndaj saj. Kjo do t? thot? q? p?r t? marr? efektin e duhur, p?rdoruesi duhet q? t? marr? shum? e m? shum? drog?. Nj? person i varur nga droga fizikisht?sht?m?suarq?t?funksionoj? me drog?.
Nj? person q? varet nga droga psikologjikisht, mendon se nuk mund t? funksionoj? si? duhet apo q? t? arrij? k?naq?si emocionale.
Kriza e t?rheqjes (Withdrawal)
N? se nj? person q? ?sht? i varur fizikishtapopsikologjikishte nd?rpret p?rdorimin e drog?s, ai ose ajo mund t? provoj? simptomat e t?rheqjes sepse trupi ri-regjistrohet q? t? funksionoj? pa pranin? e drog?s. Simptomat e t?rheqjes ndryshojn? sipas llojit t? drog?s dhe personit. Ka shum? lloje simptomash t? t?rheqjes si p?r shembull depresion, nervoziz?m, ng?r?e, t? p?rziera, djersitje dhe probleme me gjumin.
Kurimi (Treatment)
Nuk ka nj? kur? t? vetme p?r p?rdorimin e drog?s. Ka shum? lloje trajtimesh por t? gjitha ndryshojn? me nj?ra tjetr?n p?r nga metodat dhe objektivat. Disa prej tyre k?rkojn? q? p?rdoruesi t? mos marr? kurr? m? drog?, kurse t? tjera duan q? p?rdoruesi t? marr? drog? n? nivele t? sh?ndosha.
Disa kura kan? k?shillime vet?m p?r vet?m kurse t? tjera p?rdorin k?shillime n? grup. Disa kura p?rdorin agjent? kimik? si metadoni apo buprenofilisindihm? p?r t?rheqjen apo mbajtjen e niveleve t? ul?ta t? p?rdorimit.
P?r m? shum? informacion n? lidhje me llojet e kurave p?r p?rdoruesit e drog?s kontaktoni sh?rbimet e v?na n? list?n n? fund t? k?tij pamfleti.
9Drogat dhe efektet e tyre
Nj? shqet?sim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Drogat psikoaktive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: