Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Drogat psikoaktive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Drogat psikoaktive   Sat May 23, 2009 8:35 am

Drogat dhe efektet e tyre ?far? problemesh shkakton p?rdorimi i drog?s?
Nj? shqet?sim i p?rgjithsh?m ?sht? frika q? nj? person q? p?rdor drog? do t? b?het i varur nga droga dhe b?het "drug addict"(i varur nga droga). Tregimet alarmante q? d?gjojm? n? lidhje me p?rdorimin e drog?s japin p?rshtypjen q? drogat ilegale t? b?jn? t? varur menj?her? dhe q? k?to jan? drogat q? shkaktojn? d?met m? t? m?dha. Megjithat? asnj? drog? nuk ?sht? e menj?hershme p?r sa i p?rket var?sis? dhe d?met m? t? m?dha shoq?ris? son? i vijn? prej p?rdorimit t? drogave legale si alkooli dhe duhani.
Pavar?sisht nga droga e p?rdorur, drogat e d?mshme kan? efekte tek p?rdoruesi e m? tej. P?rdorimi i drog?s ndikon tek sh?ndeti, puna dhe jeta personale, dhe ndikon n? familje dhe rrethin shoq?ror.
Ndikimi tek individi
Probleme me shkoll?n ose pun?n
Nj? person q? p?rdor drog? mund t? mos m?soj? apo punoj? ashtu si? duhet sepse ndjehet i lodhur dhe nervoz. Kjo mund t? sjell? nj? ambient t? pasigurt n? pun? sidomos n? se p?rdoruesi drejton automjete apo makineri t? r?nda. P?rdoruesit e drog?s mund t? marrin m? shum? dit? pushim p?r shkak t? s?munjeve dhe nuk jan? n? gjendje q? t? punojn? mir?.
Aksidentet
P?rdorimi i drog?s ndikon tek personi duke pak?suar aft?sin? p?r t?u p?rgjigjur shum? shpejt n? situata t? papritura. Ajo ndikon n? aft?sin? e t? menduarit qart? dhe n? mbajtjen e v?mendjes. Droga mund t? shkaktoj? shikim t? dob?t, ng?r?e, t? p?rziera dhe simptoma t? tjera fizike.K?toefekterritinmund?sin?eaksidenteve rrugore, mbytjeve dhe kalimin e rrug?s n? m?nyr? t? pasigurt.
Probleme me shkeljen e ligjit
N? Australi, ?do shtet ka ligjet e veta q? merren me prodhimin, mbajtjen dhe shp?rndarjen e p?rdorimin e drog?s. P?rdorimi i drog?s sjell probleme n? se nuk respektohet ligji dhe sjell probleme ligjore si p?r shembull sulme dhe krime t? kryera me q?llimin e marrjes s? t? hollave p?r t? vazhduar p?rdorimin e drog?s.
Probleme financiare
Kostoja e p?rdorimit t? vazhduesh?m t? drog?s do t? thot? q? p?rdoruesi mund t? mos ket? t? holla t? mjaftueshme p?r t? bler? ushqime, veshje ose p?r t? paguar faturat. Kjo sjell m? shum? stres n? familje.
Probleme sh?ndet?sore
Duhani, alkooli dhe drogat ilegale mund t? shkatojn? probleme t? r?nda sh?ndet?sore n? se p?rdoren p?r nj? koh? t? gjat?. Ngr?nia e pak?t dhe pagjum?sia, duke qen? efekte t? drog?s, ngren? shancet e shfaqjes s? nj? s?r? nd?rlikimesh sh?ndet?sore. Personat q? marrin drog? me injeksione jan? n? rrezik t? marrjes s? Hepatitit B, Hepatitit C dhe SID?-s.
Probleme seksuale
Disa droga e b?jn? nj? person t? ndjehet shum? i eksituar nga ana seksuale. Megjithat? e nj?jta drog? mund t? shkaktoj? probleme seksuale si impotenca.
Ndikimi n? familje
Marr?dh?niet familjare dhe martesore
Droga sjell konfliktemefamiljenoseshoq?rin?. P?r shembull n? se nj? person merr pjes? n? mbledhje t? gjata t? p?rtypjes s? ?khat? ai ose ajo kalon shum? koh? larg familjes. Problemi keq?sohet n? se ai vjen n? sht?pi dhe flen?vendq? t? rrij? me familjen, ?sht? nervoz nga mungesa e gjumit ose ushtron dhun? dhe ?sht? i zem?ruar pas mbledhjes s? ?khat?.
Familja dhe shoq?ria mund t? m?rziten apo t? shqet?sohen kur manipulohen apo shtyhen p?r para, prona ose kur personi nuk e kupton se ?far? problemesh po i sjell droga.
Ndikimi tek an?tar?t m? t? vegj?l t? familjes
F?mij?t marrin shembull prej prind?rve, gjysh?rve dhe v?llez?rve apo motrave m? t? m?dhenj dhe m?sojn? shum? prej tyre n? sjellje dhe mendime p?r drog?n n? familje. N? se nj? an?tar i familjes p?rdor drog? apo alkool p?r t?u ?lodhur ose p?r t? harruar nj? problem, edhe f?mij?t do t?i p?rdorin k?to metoda p?r t?u ?lodhur ose p?r t? zgjidhur nj? problem.
10
11
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Drogat psikoaktive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: