Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Drogat psikoaktive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Drogat psikoaktive   Sat May 23, 2009 8:33 am

Drogat dhe efektet e tyre Ligjet e drog?s n? Australi b?jn? dallimin mes atyre q? p?rdorin drog? dhe atyre q? furnizojn? apo trafikojn?drog?.Kat?rshkeljete ligjit n? lidhje me drogat ilegale jan?: p?rdorimi, mbajtja, kultivimi dhe trafikimiidrogaveilegale.
P?rdorimi (Use)
P?rdorimi i drogave ilegale p?rfshin pirjen n? form? cigareje, thithjen e tymrave, injeksionet, ngr?nien dhe futjen e var?sis? s? drog?s n? trupin vetjak (duke p?rfshir? k?tu edhe trupin e nj? personi tjet?r).
N? p?rgjith?si d?nimi p?r p?rdorimin e kanabis ?sht? m? i ul?t n? krahasim me drogat e tjera.
N? Viktoria, programi edukativ ?Cautions with Cannabis? (Kujdes me Kanabis) ka p?r q?llim q? t? identifikoj?atapersona(mbimosh?n 17 vje?are) q? kan? kryer shkelje t? vogla t? ligjit t? drog?s dhe t?i parandaloj? ata prej shkeljeve t? tjera t? ligjit. Programi ka n? sh?njest?r ata t? rinj q? jan? arrestuar prej policis? p?r p?rdorim dhe/ose mbajtjen e sasive t? vogla t? patrafikueshmet? kanabis (m? pak se 50 gram material kanabis t? thar?). Ky program ka t? b?j? me dh?nien e nj? ?Cautioning Notice? (Paralajm?rimi). Paralajm?rimi mund t? jepet edhe n? momentin e arrestit.
Mbajtja (Possession)
Mbatja e drogave ilegale ?sht? shkelja m? e zakonshme e ligjit. ?Mbajtje? do t? thot? t? kesh me vete dhe n?n kontroll nj? drog? dhe ka t? b?j? me personin ose sendet/banes?n e tij.
Kultivimi (Cultivation)
Kjo ka t? b?j? me mbjelljen e farave ose bim?ve, rritjen, kujdesin dhe/ose korrjen e nj? bime narkotike. N? se nj? person kultivon nj? sasi t? trafikueshmeosekap?rq?llimq?t? shes? qoft? edhe nj? sasi t? vog?l droge, at?her? ka shum? mund?si q? ai mund t? akuzohet me mbajtje kultivim dhe trafikim.
Trafikimi(Trafficking)
Kjo ?sht? shkelje shum? serioze e ligjit. Trafikimip?rfshinp?rgatitjenenj?drogeq? shkakton var?si p?r q?llime t? trafikimit;prodhimin e nj? droge; shitjen, shk?mbimin, r?nien dakort p?r t? shitur, ofert? p?r shitje, ose mbajtjen p?r shitje t? nj? droge. D?nimi p?r trafikiminesasivet?tregtueshmet?nj?droge?sht?jasht ?zakonisht i r?nd?.
14
Australia ?sht? n? ball? t? frontit t? nj? lufte t? ve?ant? kund?r problemeve t? drog?s, t? quajtur zvog?limi i d?mit.
Me an? t? p?rdorimit t? nj? s?r? m?nyrash, zvog?limi i d?mit k?rkon q? t? pak?soj? d?met e shkaktuara nga p?rdorimi i drog?s duke zvog?luar:
> k?rkes?n p?r drog?
> furnizimin me drog?
> d?met e drog?s.
M?nyra e pak?simit t? k?rkes?s (Demand-reduction strategies) ka p?r q?llim q? t? mos i inkurajoj? nj?r?zit q? t? nisin t? p?rdorin drog? dhe i inkurajon ata q? e p?rdorin t?a nd?rpresin at?. Nj? sasi informacioni dhe edukate si edhe d?nimet financiareeligjetp?rpiqenq? t? b?jn? drogat m? pak t?rheq?se.
M?nyra e pak?simit t? furnizimit (Supply control strategies) ka lidhje me ligjet dhe zbatimin e tyre. Nj? shembull i k?saj m?nyre ?sht? ligji i shitjes s? alkoolit q? e kufizonshitjenealkoolittekpersonat e mosh?s 18 vje?are e lart.
M?nyra e pak?simit t? d?meve (Harm-reduction strategies) pak?son rrezikun e d?mit por nuk sjell nd?rprerjen e p?rdorimit t? drog?s medoemos. P?r shembull hyrja e birr?s me sasi t? ul?t alkooli nuk do t? thot? q? njer?zit e nd?rpresin pirjen e birr?s por q? d?met sh?ndet?sore q? shkakton ajo jan? m? t? pakta. Nj? shembull tjet?r ?sht? dh?nia e instrumenteve t? pastra personave q? b?jn? injeksione. Duke ulur k?shtu rrezikun e p?rhapjes s? s?mundjeve t? gjakut si hepatiti C dhe SIDA, ulen rreziqet p?r individin dhe komunitetin.
Pak?simi i d?mit mund t? kuptohet m? mir? kur mendohet siguria e komunitetit. Ne duam q? vetja jon? dhe ata q? duam t? jen? jasht? ?do rreziku s?mundjeje, gjymtimi, dhune dhe krimi. Kjo m?nyr? i ndihmon njer?zit q? t? jen? jasht? rrezikut kur ata vendosin q? t? perdorin drog?.
15

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Drogat psikoaktive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: