Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rreth ??shtjes s? vet?dijes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Rreth ??shtjes s? vet?dijes   Sat May 23, 2009 8:31 am

L?nda: Vet?dija Njeriu duhet t? merret m? tep?r me ??shtjen e vet?dijes sesa me ato t? Gjith?sis? apo krijimit t? jet?s, thot? Hugo Lagercramtz, profesor n? Institutin Karolinska n? Suedi, si dhe redaktor i librit "Hj?rnan och medvetandet" (Truri dhe vet?dija). ?sht? vet?dija ajo q? vendos se ?far? do t? jemi dhe ?far? do t? b?jm?.

Vet? psikologjia ishte n? fillimet e saj shkenca q? merrej me vet?dijen. Pastaj dol?n behaviorist?t (behavior=sjellje) duke dh?n? shpjegime se si ata q? ngren? ??shtjen e vet?dijes n? t? v?rtet? jan? duke u marr? me fe. Pas k?saj vet?dija ?sht? par? si nj? ??shtje t? cil?s nuk ia vlen t?i p?rkushtohesh. Kjo, p?r dy arsye. P?r shum? studiues t? trurit vet?dija ka qen? e v?shtir? p?r ta kapur. ?sht? m? e leht? t? hetosh disa tipe qelizash nervore apo t? zbulosh l?nd? t? reja sinjaldh?n?se. T? b?sh studime mbi vet?dijen ?sht? par? si di?ka e ngat?rrueshme. Ting?llon m? e natyrshme t? d?gjosh nj? astrofizikant t? flas? mbi gropa t? zeza apo Bumin e Madh, nd?rsa nj? neurostudiues q? kap?rcen n? spekullime mbi vet?dijen shihet me sy t? shtremb?r nga koleg?t. N? shum? libra m?simi mbi trurin fjala consciousness (vet?dije) as q? gjendet n? regjistrin e fjal?ve.

Argumenti tjet?r ?sht? ai q? njer?zit nuk e kan? pasur arritur pjekurin? p?r t? kapur thelbin e ??shtjes.
Shpirti (vet?dija dhe ??ka tjet?r) jan? t? pakapshme p?r shkenc?n. Por fal? arritjeve t? teknik?s, q? ka b?r? t? mundur shquarjen e aktivitetit te trurit, ??shtja mbi vet?dijen ka nisur t? t?rheq? v?mendjen e njer?zve.


Ashtu si duke p?rdorur nj? metafor? do t? thonim q? zemra ?sht? nj? pomp? poashtu edhe vet?dija ?sht? nj? sken? teatri, kjo sipas psikologut amerikan Bernard Baars. Drit?hedh?si ndri?on at? pjes? t? sken?s ku ndodh di?ka. Korteksi cerebral dhe thalamusi (nj? far? stacioni rele n? mes t? trurit) vendosin se ku ?sht? duke ndodhur di?ka. Drit?hedh?si , rolin e t? cilit sipas k?saj teorie e luajn? n? tru disa qeliza nervore, drejtohet papritur kah nj? sken?, p?r tu p?rq?ndruar m? von? po aq papritur n? nj? sken? t? re.
Shikuesit v?n? re jo vet?m at? q? ndri?on drit?hedh?si por shquajn? edhe zhurm? apo er?ra q? vijn? nga an? t? tjera. ?sht? e kuptueshme q? shikuesi mund t? mendoj? mbi gj?ra krejt t? tjera si p.sh. ndonj? gabim q? i ?sht? p?rvjedhur n? pun? etj.
P?rmes metodave t? reja t? nd?rtimit t? sh?mb?lltyr?s s? trurit, si ajo e tomografis? s? l?shimit t? pozitroneve ndryshe PET si dhe asaj MR, njer?zit kan? arritur t? marrin disa njohuri t? p?rcirta mbi se ?far? ndodh n? tru kur njeriu b?het i vet?dijsh?m mbi gj?ra t? ndryshme. Lobi i p?rparm? i trurit luan nj? rol vendimtar, por edhe pjes? t? tjera t? trurit jan? t? p?rziera. Vendndodhja e vet?dijes ?sht? e v?shtir? t? p?rcaktohet me sakt?si pasi ajo nuk ndodhet n? nj? b?rtham? t? p?rcaktuar t? trurit. Ka qen? e mundur t? hiqen, p?rmes operacionit, disa struktura t? trurit q? mendohen t? jen? thelb?sore duke mos u par? ndonj? humbje e vet?dijes tek pacienti.
N?se vendndodhja e vet?dijes nuk mund t? gjendet n? tru at?her? sipas Descartes do t? mund t? thuhej se vet?dija dhe truri jan? dy nj?si t? ndryshme. Descartes ishte nd?r t? par?t q? e shikonte trup in si nj? makineri, por si nj? katolik i mir? q? ishte nuk mundej ta p?rfshinte shpirtin n? k?t? makineri.
Truri dhe shpirti mendohej t? lidheshin me nj?ri-tjetrin p?rmes epifysis.
Kjo m?nyr? dyale e t? kuptuarit nuk ka humbur aspak nga faqja e dheut. Shum? shkenc?tar? me fam? t? koh?ve moderne ishin apo jan? akoma dyalist?. Marr?si i ?mimit Nobel neurofiziologu John Eccles, q? ishte gjithashtu katolik, thonte se shpirti vjen kur truri nis t? nd?rtohet tek embrioni n? jav?n e tret?.


Sot, pjesa m? e madhe e studiuesve t? trurit, mendojn? se vet?dija mund t? thjeshtohet n? procese neurokimike apo qarqe nervore n? tru, thot? Lagercrantz. Truri, sipas tyre, ?sht? n? t? v?rtet? nj? kompjuter biologjik nd?rsa vet?dija nj? mbifenomen, d.m.th. nj? n?nprodukt i makineris? biollogjike.
Lagercrantz ?sht? i mendimit se nuk mund t'i afrohesh vet?dijes me metoda t? zakonshme biologjike e thjeshtuese por duke l?n? m?njan? filozofin? shkencore klasike dhe duke gjetur rrug? t? reja t? arsyetimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rreth ??shtjes s? vet?dijes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Një orë mësimi në një shkollë të mesme amerikane, rreth krijimtarisë së shkrimtares Kozeta Zylo
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Daut Rexhepi - Leka: Sensibilizimi i çështjes çame në Maqedoni dhe kërkimi i rrugëve të rikthimit në Çamëri
» Sabile Keçmezi-Basha: Informimi i denjë i çështjes kombëtare në diasporë... (I
» Anton Nikë Berisha: Rreth disa shkarjeve të dr. Shaban Sinanit për këngët tona kreshnike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: