Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ballafaqimi me mllefin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ballafaqimi me mllefin   Sat May 23, 2009 8:29 am

Mllefi ?sht? nj? emocion i fort?. Mund t? ket? rezultate destruktive edhe p?r ju edhe p?r ata q? i doni. Mllefi i pakontrolluar mund t? shpjer? deri te fjalosja, keqtrajtimi fizik, sulmi ose deri te vet?l?ndimi. P?rkundrazi. N?se e kontrolloni mir? mllefin, ai mund t? jet? nj? emocion i dobish?m, q? ju motivon t? b?ni ndryshime pozitive.
Efektet fizike

Mllefi shkakton reakcion t? organizmit q? t? luftoj?? Efekt t? ngjash?m kan? dhe disa emocione tjera si frika, shqet?simi dhe paniku. Gj?ndrat mbiveshkore lirojn? sasi t? m?dha t? a.q. stres hormone, si? jan? adrenalina dhe kortizoli. Si rezultat, vjen deri te shp?rndarja e gjakut n? zorr? dhe muskuj, si p?rgatitje p?r ngarkes? fizike. Rritet numri i rrahjeve t? zemr?s, rritet tensioni i gjakut, numri i respiracioneve dhe temperatura, nd?rsa l?kura djersitet. Truri ?sht? i tendosur dhe i fokususar.


Problemet sh?ndet?sore q? mund t? krijohen si pasoj? e mllefit t? pakontrolluar?

V?rshimi konstant me substanca kimike stresogjene ?sht? i lidhur me ?rregullime metabolike, t? cilat n? distanca t? fundit mund t? shpien derite d?mtimi i sistemeve t? ndryshme t? organizmit. Disa nga problemet sh?ndet?sore afatshkurt? dhe afatgjat? t? cilat lidhen me mllefin e pakontrolluar jan?:

* Dhembja e kok?s
* Probleme stomaku, si dhembja
* Pagjum?sia
* Ankth i potencuar
* Depresioni
* Tensioni e lart? e gjakut
* Probleme t? l?kur?s si ekcema
* Infarkti
* Insulti pika n? tru

M?nyra t? pad?shiruara p?r ballafaqim me mllefin

Shum? njer?z e shprehin mllefin e tyre n? m?nyr? joadekuate dhe potencialisht t? rrezikshme, si:

* Mllef eksploziv ? disa njer?z kan? nj? kontroll shem? t? dob?t me tendenc? p?r shp?rthim. Kjo mund t? sjell deri te sulmi fizik apo dhuna. Personi q? nuk e kontrollon mllefin e tij, mund t? izolohet nga familja dhe shoq?ria. Disa njer?z q? manifestojn? sulme t? tilla, n? fakt posedojn? nj? ndjenj? vet?nderimi t? vog?l, nd?rsa mllefin e tyre e shfryt?zojn? si m?nyr? q? t'i manipulojn? t? tjer?t dhe t? ndjehem t? fuqish?m.
* Shtypja e mllefit - disa njer?z mendojn? q? mllefi ?sht? emocion i pad?shiruar dhe zgjedhin q? ta shtypin at?. Mllefi i shtypur shpesh kalon n? depresion dhe ankth. Disa njer?z, mllefin e tyre e zbrazin n? viktima t? pafajshme si? jan? f?mij?t ose kafsh?t sht?piake.

Si ta shprehni hidh?rimin (mllefin) n? m?nyr? t? drejt? (t? sh?ndosh?)?

Sugjerimet q? vijojn? mund t? jen? t? dobishme:

* N?se e ndjeni q? nuk mund t? kontrolloheni, p?rkoh?sisht e l?shoni situat?n, derisa t? qet?soheni.
* Pranojeni emocionin, si pjes? normale t? jet?s.
* Mundohuni t'i p?rd?ftoni shkaqet e v?rteta pse ndjeheni t? hidh?ruar.
* Pasi e keni identifikuar problemin, mendoni rreth strategjis? p?r zgjidhjen e situat?s.
* B?ni ndonj? aktivitet fizik, dilni jasht?, vraponi ose merruni me sport.

Si t? ballafaqoheni me mllefin nj? koh? m? t? gjat??

M?nyra se si e shprehni mllefin me koh? mund t? modifikohet. Sugjerimet q? vijojn? mund t? jen? t? dobishme:

* I regjistroni reakcionet e juaja eksplozive (mbani ditar), q? t? mund t? analizoni pse ?hutoheni?.
* Mendoni p?r teknika t? vet?kontrollit dhe zgjidhje t? konflikteve
* P?rpiquni me teknikat e relaksimit, si? jan? meditimi dhe joga.
* K?rkoni k?shill? nga psikologu, n?se ende ndjeni hidh?rim rreth disa ngjarjeve q? kan? ndodhur n? t? kaluar?n.
* Ushtroni rregullisht. ?sht? treguar se ushtrimi i rregullt mund ta p?rmir?soj? disponimin dhe ta zvog?loj? stresin. Efekti mund t? jet? i dyfisht?: ngarkesa fizike i djeg substancat kimike t? stresit dhe ndihmon n? prodhimin e t? a.q. hormone t? disponimit t? mir? (endorfina dhe kateholaminet).

Si t'i edukoni f?mij?t q? n? m?nyr? t? drejt? t? ballafaqohen me mllefin?

Sugjerimet q? vijojn? mund t'i ndihmojn? f?mij?s tuaj, q? t? ballafaqohet me ndjenjat e forta:

* I tregoni me shembullin tuaj. Le ta dij? se mllefi ?sht? natyral dhe se duhet t? shprehet.
* Trajtoni ndjenjat e f?mij?s tuaj me respekt.
* I tregoni praktikisht, shkatht?sit? p?r zgjedhjen e problemeve.
* Nxisni nj? komunikim t? hapur dhe t? sinqert?.
* I lejoni ta shpreh mllefin e tij n? m?nyr? p?rgjegj?se.
* Sqarojeni dallimin mes mllefit dhe agresivitetit.
* D?nojeni agresivitetin ose dhun?n, por jo mllefin i cili ?sht? shprehur n? m?nyr? adekuate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ballafaqimi me mllefin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: