Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zilia,koprracia dhe urrejtja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Zilia,koprracia dhe urrejtja   Sat May 23, 2009 8:27 am

ZILIA
N? synimin p?r fuqi dhe dominim njeriu shum?her? vie gjer te zilia. Sado q? p?r t? gjith? ne p?r shkak t? ndjenj?s s? p?rbashk?sis? dhe religjionit ajo ?sht? e pak?ndshme (sepse morali e ndalon), v?shtir? ?sht? ?lirimi prej saj. Duhet ta pranojm? se askush prej nesh nuk ?sht? i liruar nga zilia. N?se njeriu vuan nga mungesa e t? hollave, ushqimit, rrobave, ai nuk do t? shoh at?her? kurrfar? rrug?dalje nga pozicioni i tij i r?nd? dhe i v?shtir?, pos zilis?. Ndjenja e zilis? shfaqet edhe n? m?nyr? fiziologjike dhe hetohet nga m?nyra e t? folurit. Organikisht, zilia shfaqet me ngushtimin e en?ve t? gjakut. Njeriu i cili t?r? jet?n ?sht? i mbushur me zili ?sht? i pafrytsh?m p?r jet? shoq?rore. Zilia mund t? sjell njeriun deri n? at? shkall? q? ai n? dhembjen e t? af?rmit t? tij t? ndjej? nj? lloj k?naq?sie.

KOPRRACIA
Me k?t? nuk n?nkuptohet vet?m n? at? lloj koprracie, e cila kufizohet n? ndrydhjen e t? hollave, por n? form?n e p?rgjithshme q? kryesisht p?rq?ndrohet n? at? se dikush nuk mund ta duroj? q? dikujt t?i b?j? ndonj? t? mir?. Ndonj?her? mund t? na duket se koprracia kur shfaqet n? disa forma t? jet?s ?sht? madje cil?si e ?uditshme, psh: kjo ndodh? at?her? kur dikush e ndrydh? koh?n ose fuqin? e vet pun?tore. Sot ekziston nj? drejtim shkencor dhe moral q? e thekson ndrydhjen e koh?s dhe fuqis? pun?tore aq shum? sa k?rkon q? me to t? sh?rbehemi ekonomikisht. Ndon?se kjo ting?llon si teori e mir?, por m? s? shumti p?rdoret p?r t? keq, sepse ai q? ndrysh koh?n me fuqin? e vet pun?tore do t? p?rpiqet, q? barr?t q? jan? t? lidhura p?r t?, nga vetja t?i bart? te t? tjer?t. T?r? zhvillimi i epok?s son? teknike shkon n? at? q? me njeriun t? sillet si me makin?n dhe t?i imponojn? atij parime teknike, t? cilat jet?s i sjellin shkret?rim, kurse njeriut vetmi dhe shk?putje nga t? af?rmit.

URREJTJA
Ndjenja e urrejtjes shfaqet shpesh qysh n? f?mij?ri. Mund t? shfaqet ndaj detyrave q? njeriu mund t?i zgjidh?, ndaj personave t? caktuar, ndaj ndonj? populli, gjinis? tjet?r ose ndonj? race. Mund t? filloj? n? form?n e sjelljeve kritike p?r t? arritur deri n? armiq?si ndaj njer?zve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zilia,koprracia dhe urrejtja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesë shekuj të sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe! 500 vjet ndëshkim ndaj Skënderbeut, urrejtja vazhdon...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: