Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Telepatia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Telepatia   Sat May 23, 2009 8:26 am

Telepatia ose biokmunikimi ?sht? nj?ri nga fenomenet shum? t? njohura t? l?mit t? parapsikologjis? ose psikotronik?s. Fjala ?telepati? rrjedh nga gjuha e vjet?r greke dhe do t? thot?: ?tele? - larg?si dhe ?pathe? - ndjeshm?ri. Si themelues i saj njihet Fredrick Meiers, q? ?sht? edhe nj?ri nd?r themeluesit e Shoqat?s britanike p?r k?rkime psikike, qysh n? vitin 1882.
??sht? n? t? v?rtet telepatia? Telepatia mund t? definohet si nj? manifestim psikotronik, gjat? t? cilit vrojtohen mendimet, fotografit? psikike, d?rgesa sensib?l e nj? personi, respektivisht e d?rguesit, nga ana e nj? personi tjet?r, q? n? k?t? rast ?sht? pranuesi. K?to mendime, kjo d?rges? sensib?l, q? emitohet vet?dijsh?m apo pavet?dijsh?m nga d?rguesi, ?sht? e ?shp?rndar?? n? hap?sir?, ashtu q? me pes? shqisat normale t? komunikimit, t? cilat ne si qenie njer?zore i posedojm?, nuk ?sht? e mundur t? pranohen dhe me to t? komunikojm?. Pra, mund t? thuhet se telepatia ?sht? komunikim valor? i dy qenieve pa kontakt fizik, pa fjal?, por vet?m me an? t? mendimit, pavar?sisht larg?sis? s? tyre.
Aft?si t? komunikimit telepatik kan? t? gjitha qeniet e gjalla, por ato q? e kan? m? t? zhvilluar aft?sin? e emetimit t? ?neuro-rrezeve?, e kan? m? t? theksuar k?t? dukuri. Vet? jeta ?sht? e mbushur plot me raste telepatike, t? cilat paraqiten n? m?nyr? spontane, midis personave q? jan? t? lidhur ngusht? emocionalisht si? ?sht? rasti i n?n?s dhe f?mij?s, motr?s e v?llait, burrit e gruas etj.
Komunikimi telepatik, emetimi dhe pranimi i rrezeve, paraqet fundamentin n? formimin e marr?dh?nieve midis prind?rit dhe f?mij?s. Dashuria n? mes n?n?s dhe f?mij?s ?sht? e formuar kryesisht n? parimet telepatike. Komunikimet telepatike ekzistojn? m? s? shpeshti n? vitin e par? t? jet?s, kur f?mija nuk mund t? flas? e dashuria n? mes t? n?n?s dhe f?mij?s nuk ?sht? e ?vet?dijshme? ose funksion i d?shiruar. Ky ?sht? nj? fenomen, po e quaj ?jasht?shqisor?, i cili mund t? shpjegohet vet?m si lidhje telepatike. Pa k?so lidhjesh nuk do t? ekzistonte as dashuria e v?rtet?.
Gjat? luft?s s? dyt? bot?rore kemi rastin e n? n?ne t? nj? luft?tari n? front, e cila papritur ndien dhembje n? gjoks dhe b?rtet: ?Biro, t? vrau armiku!? Lajmin p?r vdekjen e t? birit, t? cilin e mori m? von?, p?rputhej plot?sisht me at? dit? dhe at? moment kur edhe ju kishte lajm?ruar dhembja n? gjoks. Rasti i m?sip?rm ?sht? vet?m nj?, nga shum? raste t? ngjash?m q? na ndodhin n? p?rditshm?rin? ton? (si? i ka ndodhur edhe Laura72), por q? ne i interpretojm?, var?sisht prej bindjeve dhe k?ndv?shtrimeve tona...
Gati n? t? gjitha vdekjet, t? af?rmit e familjes, n? ?astin kur nd?rron jet? i dashuri i tyre, n? m?nyra t? ndryshme e ndjejn? k?t?. K?t? fenomene sqaron edhe psikologu i njohur K. Jungu n? teorin? e tij t? sinkronicitetit, por edhe populli yn? i njeh shum? mir? kot? shenja, q? zakonisht quhen ?isharete? (arab, isara - shenj?).
K?rkimet e ndryshme p?r, p?r sqarimin e telepatis? n? m?nyr? shkencore, kan? filluar q? nga koha e Mesmerit, Pjer Zhana-s, Sharl Rishe-es e vazhdojn? dhe n? dit?t tona. Tentativa e par? fillon me Mesmerin. Edhe telepatin?, sikurse t? gjitha fenomenet e parapsikologjis?, ai e shpjegon si d?rgim t? informacioneve n?p?rmjet energjis? magnetike universale, e cila i lidh? t? gjitha qeniet e gjalla. Telepatia e t?rhiqte v?mendjen e Mesmerit sepse edhe ajo, si shum? dukuri jashtshqisore, paraqitej shpesh gjat? gjendjes hipnotike. Mesmeri edhe mendonte se telepatia paraqitet vet?m gjat? gjendjes hipnotike.
M? von?, Sharl Rishe, shkenc?tar francez, fitues i ?mimit Nobel p?r fiziologji, v?rtetoi n? m?nyr? eksperimentale se telepatia ?sht? e ndar? nga hipnoza, por n? gjendje hipnotike ajo ?sht? m? e theksuar dhe veprimi i saj ?sht? m? i suksessh?m.
Bashk?koh?si i tij, O. Zhana, gjat? eksperimenteve mjaft? interesante arriti q? t? provokoj? hipnoz? n? larg?si, n?p?rmjet sinjaleve telepatike. P?r fat t? keq, Zhane nuk tentoi q? t?i komentoj k?to eksperimente,sepse frik?sohej se do t? rrezikonte autoritetin e shkenc?tarit serioz. Eksperimente t? ngjashme b?ri edhe Henri Didwick. I hipnotizuari i vizualizonte numrat e zgjedhur dyshifror dhe n? m?nyr? telepatike ia d?rgonte subjektit tjet?r. Deklarata e tij p?r k?t? eksperiment hyri n? histori t? parapsikologjis? si deklarat? e par? shkencore e k?tij lloji.
Eksperimente intensive n? fillim t? viteve 30-ta zhvilloi edhe shkrimtari, Apton Sikler me t? shoqen, Meri K. Sinkler. Aptoni vizatonte figura t? ndryshme, nd?rsa e shoqja mundohej q? t?i pranonte n? m?nyr? telepatike dhe t?i reprodukonte. N? serin? prej 290 provave, arriti n? 23% t? rasteve rezultate t? sakta; 53% rezultate t? pjes?rishme dhe 24% t? gabuara. Eksperimente e Sinkler-it b?heshin n? kontroll t? plot?. N? disa raste p?rputhja e vizatimeve ishte plot?sisht e sakt?, ashtu q? edhe gjeniu Albert Ajnshtajn, q? ishte prezent n? disa eksperimente, u magjeps aq shum?, sa q? ia shkroi edhe parath?nien e librit t? Sinklerit, ?Radioja Mentale?, n? t? cil?n jan? paraqitur t? gjitha rezultatet e eksperimenteve.
Uejtili Kerington, mik i af?rt i Frojdit, p?rdori nj? metod? tjet?r t? eksperimentimit. Ai merrej vesh me disa pranues t? val?ve, t? shp?rndar? n?p?r vende t? ndryshme t? Britanis? s? Madhe, q? n? koh? t? caktuar t?i pranojn? n? m?nyr? telepatike mesazhet e tij. N? koh?n e caktuar e hapte fjalorin dhe e zgjedhte nj? fjal?, e cila mund t? paraqitej edhe n? m?nyr? figurative. E vizatonte n? nj? let?r dhe pastaj me orvatje shpirt?rore mundohej t?ua emetonte pranuesve. Rezultatet i vler?sonte duke i shikonte t? gjitha p?rgjigjet dhe secil?s ia jepte vler?n e vet. N? ?oft? se objekti i vizatuar ishte ?molla?, at?her? ?dardha?, si p?rgjigje, kishte vler? m? t? madhe se sa ?rrushi?, nd?rsa ?rrushi? vler?n m? t? madhe se sa ndonj? objekt statik etj.
Munges? e eksperimentit t? tij ishte se personi i nj?jt?. D.m.th. vet? Keringtoni ishte eksperimentuesi dhe vler?suesi i p?rgjigjeve, sepse subjektet shpesh nuk kontaktonin n? koh?n e nj?jt? dhe ai nuk mund t?i kontrollonte.
K?t? munges?, si dhe shum? t? tjera, i plot?soi Rajni. Ai i mbante n?n kontroll t? gjith? variabil?t e r?nd?sish?m. Rajni i pari i p?rdori me t? madhe t? ashtuquajturat ?letrat e Zenerit?. Ky ?sht? nj? komplet i p?rb?r? nga 25 letra, t? cilat ndahen n? 5 pjes?, dhe secila nga k?to pjes? p?rmban nga nj? simbol grafik. N? qoft? se gjat? eksperimentimit subjekti i q?llon letrat, n? baz? t? rast?sis? eventuale pa pjes?marrje t? telepatis?, at?her? probabiliteti do t? jet? 1:5 ose 20%. Secila e q?lluar tjet?r, mbi k?t? mesatare, ?sht? e r?nd?sishme.
Duke komentuar pun?n dhe rezultatet e prof. Rajnit dhe t? bashk?pun?tor?ve t? tij, si dhe t? Tajerit, t? Kringtonit e shum? t? tjer?ve, dr. Taules arriti n? p?rfundim de k?to eksperimente ?kan? larguar ?do dyshim mbi ekzistenc?n e telepatis? dhe kan? mund?suar q? ajo t? paraqitet me metoda eksperimentale?...
Si p?rfundim mund t? thuhet se shumica e eksperimenteve t? psikotronik?s, tregojn? se perceptimet jasht?shqisore jan? procese t? komunikimit t? materieve t? gjalla e jo vet?m t? qeniejev njer?zore. Kjo na bie deri te supozimi se telepatia ?sht? proces themelor? i interaksionit ton? me rrethin, eventualisht m? i vjet?r se sa komunikimi verbal, p?rmes t? cilit komunikojm? ne sot. Kjo dukuri gradualisht u zhduk me zhvillimin e funksioneve, t? cilat e z?vend?suan dhe e lan? t? shtyr? n? prapavij?, sepse organet shqisore dhe funksioni i t? folurit jan? m? t? p?rshtatsh?m p?r komunikim dhe veprim n? rreth. Megjith?k?t?, perceptimet jasht?shqisore nuk u zhduk?n, por vet?m u m?njanuan dhe, n? gjendje kur humbet kontrolli i qendrave t? larat t? vet?dijes, si? jan? rastet e rreziqeve p?r jet?, tronditjet e thella shpirt?rore etj, k?to funksione dhe mekanizma jasht?shqisore, t? l?n? anash, aktivizohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Telepatia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: