Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Psikologji-Adoleshenca

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Psikologji-Adoleshenca   Sat May 23, 2009 8:24 am

?nd?sia e problemit
Pirja e pijeve alkoolike nuk ?sht? dukuri e rrall? te f?mij?t n? mosh?n adoleshente. N? k?t? mosh? f?mij?t duan t? provojn? gj?ra t? reja dhe t? ndaluara, shpesh kjo ?sht? m?nyra t? jen? t? pranuar n? shoq?ri etj. Disa f?mij? pin? rregullisht dhe n? fakt ata jan? me rrezik t? b?hen alkoolist?. Ky rrezik ?sht? m? i madh, n? qoft? se nj?ri prej prind?rve ?sht? alkoolist. Mendimi juaj personal p?r pijen, ndikon n? mas? t? madhe mbi mendimin e f?mij?s p?r alkoolin. P?rdorimi i alkoolit n? k?t? mosh?, p?r shkak t? aft?sis? t? zvog?luar q? t? parashikohen pasojat, shpesh shpie deri n? sjellje t? rrezikshme (ngarje veture n? gjendje t? alkoolizuar, mosnd?rmarrja e masave p?r seks t? sigurt? etj). Eksperimentimi me alkool mund t? sjell deri te p?rdorimi i drogave tjera.

Pse f?mij?t pijn? alkool?
Shkaqet p?r shkak t? cilave f?mij?t marrin alkool mund t? jen? nga m? t? ndryshme.
? Ata mund t? pijn? n?n presionin e shok?ve, q? t? jen? t? pranuar n? shoq?ri.
? Disa f?mij? vuajn? nga ndjenja e vet?mosvler?simit dhe alkooli u ndihmon t? ndjehen m? mir? dhe t? lirohen nga stresi.
? Te tjer?, n? k?t? m?nyr? tregojn? se jan? t? pavarur dhe e shprehin revolt?n e tyre kund?r rregullave q? u imponohen.
Cilat jan? shenjat se f?mija im pi alkool?
Nuk ka shenja specifike q? do t? kishin treguar se f?mija juaj konsumon alkol. N? m?nyr? t? ngjashme manifestohen edhe s?mundjet tjera t? var?sis?, karakteristike p?r at? mosh?. Shenja t? cilat duhet t'ua t?rheqin dhe t'u kah?zojn? se di?ka ndodh me f?mij?n tuaj jan? k?ta q? vijojn?: bie n? m?sime, mbyllet n? vehte, e nd?rron stilin e veshjes, i nd?rron shok?t e deri at?hersh?m, p?rnj?her? i nd?rron shprehit? e t? fjeturit dhe t? ushqimit. Shpesh ?sht? i lodhur. Syt? i ka t? skuqura, sjellja ?sht? e ndryshuar, b?het iritabil, shpesh ?sht? prezent disponim i zvog?luar, bile ndonj?her? edhe tentativ? p?r vet?vrasje. Ik?n nga sht?pia ose ka probleme me disciplin?n n? shkoll?. E humb interesin p?r aktivitetet e zakonshme, e braktis hobin e deri at?hersh?m.
Si t? veproj n?se f?mija im pi?
B?huni t? qet?, paniku nuk i ndihmon askujt. Bindeni f?mij?n se e doni ende dhe i sqaroni p?r breng?n tuaj. Inkurajoeni t? merret me aktivitete t? ndryshme dhe e favorizoni shoq?rin? me shok? t? tjer?. Kini besim tek ai, por i tregoni se nuk mund t? ket? liri t? pafundme. Mos lejoni t? shkoj? n? vende, ku nuk ka kontroll. Parashtroni rregulla t? qarta. Kontrollojeni ku shkon, le t'ju paraqitet, t? dini se ?'ndodh. Ndonj?her? ?sht? mir? t? caktoni disa ndalesa. p.sh. kufizojeni koh?n deri sa ?sht? e lejuar dalja ose kufizojeni koh?n kur do t'ia jepni vetur?n. N?se probleme t? ngjashme ka shoku me t? cilin del, mir? ?sht? t? bisedoni me prind?rit e atij f?mije.
A mund t? parandalohet alkoolizmi?
Si edhe ?do prevenc? tjet?r, q? t? jet? e suksesshme aktivitetet duhet t? fillohen mjaft her?t, qysh nga f?mij?ria e hershme.
? F?mij?t jan? t? prirur t? imitojn? dhe prandaj shembulli i prind?rit ?sht? shum? i r?nd?sish?m. Prind?rit ?do her? duhet t? pin? me kujdes dhe asnj?her? t? mos lejojn? t? vozisin n? gjendje t? dehur. N? rrethin ton? ekziston tradit? e keqe baballar?t/gjysh?rit i ftojn? trash?gimtar?t meshkuj t? g?lltisin nga pija, t? cil?n e pijn? ata. Mos lejoni sjellje t? till?. P?rdorimi i alkoolit n? sht?pi duhet t? vihet n?n kontroll.
? Asnj?her? nuk duhet lejuar alkooli t? shfryt?zohet si m?nyr? p?r ballafaqim me problemet. I tregoni f?mij?s suaj se p?r tu k?naqur nuk ka nevoj? t? pihet. Flisni me t? p?r konsumimin e alkoolit dhe b?huni t? hapur p?r ?fardo pyetje. Njiheni me faktet p?r alkoolin dhe si ndikon ai n? organizmin e njeriut.
? Njihuni me shok?t e tij. Mos lejoni f?mija juaj t? shkoj? n? ahengje, ku pihet alkool dhe ku nuk ka kontroll. N?se shkon n? aheng t? till? propozojini q? ju ta merrni me vetur? s? bashku me shok?t, e k?shtu ta m?njanoni rrezikun t? ngas? vetur? n? gjendje t? alkoolizuar. M?sojeni t'ju informoj? se ku shkon. Kini besim te f?mija juaj. V?rreni gj?rat e mira q? i b?n dhe i potenconi haptazi. Shp?rbleheni n?se sjell vendime t? drejta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Psikologji-Adoleshenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: