Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Psikologji-Adoleshenca

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Psikologji-Adoleshenca   Sat May 23, 2009 8:24 am

Cilat tema duhet t'i diskutoni me f?mij?n tuaj?
Duhet t? diskutohet rreth p?rdorimit t? drog?s, alkoolit, duhanit, seksit dhe trendeve t? mod?s. Parashtroni k?to tema para se t'ju pyes? f?mija p?r to dhe para se t? b?hen problem. Pirset dhe tatuazhet. Sot f?mij?t vendosin pirse n? vende t? ndryshme si? jan? vesh?t, hunda, k?rthiza, gjuha, qiellza, kapaku i syrit dhe thitha e gjirit. Disa vendosin pirse edhe te gjenitaliet ose ne mjek?r. Tatuazhi gjithashtu ?sht? dukuri e shpesht?. I jepni koh? f?mij?s q? t? mendoj? vet?, a do v?rtet? pirs apo tatuazh. Bisedoni p?r rreziqet. Gjat? vet? aplikimit mund t? ndodh infektim si? ?sht? hepatitis ose HIV, e pastaj vendi mund t? infektohet leht? me bakterie. Do duhet rregullisht t? lahet me sapun dhe me uj? t? ngroht?, ?do dit?. Le t? bisedoj? me shok? q? kan? pirs apo tatuazh?. Cilat jan? an?t e mira dhe t? k?qija? N?se s?rish vendos q? ta b?j?, siguroni q? ta b?j? at? n? vend t? sigurt?. Mos lejoni q? t? shkoj? te joprofesionalist. Seks i sigurt?. ?sht? normale q? f?mija juaj t? ndiej? t?rheqje seksuale. Informacionet p?r k?t? i merr n? shkoll? apo nga mediat. Pastroni n? qoft? se ekziston konfuzion. Le t'ju parashtoj? pyetje. Udh?zojeni p?r rreziqet nga aktiviteti seksual, si? ?sht? gjasa t? mbetet shtatz?n? ose t? fitoj? s?mudje q? transmetohet seksualisht (si? ?sht? HIV-i). I thuani t? mendoj? se a ?sht? i p?rgatitur. Trupi mund t? jet? i p?rgatitur, por a ?sht? edhe emocionalisht i p?rgatitur? Diskutoni p?r standardet individuale dhe ndjenjat rreth seksit, por mos mos b?ni presion. Diskutoni p?r abstinenc?n, si p?r nj? opcion dhe zgjedhje t? mundshme. N?se f?mija juaj prap? se prap? vendoset p?r seks, kontrolloni se sa di p?r seskin e sigurt?. Diskutoni p?r kontracepsionin, p?rorimin e kontraceptiv?ve dhe prezervativ?ve. I ofroni fakte. Pranojeni interesin e tij p?r seksin. Mos lejoni q? t? turp?rohet. Bindeni se ndjenjat e tij jan? normale. Droga, alkooli dhe duhani. Parashtroni rregulla t? qarta. I tregoni se ?do t? ndodh n?se k?to rregulla thyhen. Flisni p?r rreziqet nga duhani dhe nga p?rdorimi i alkoolit. F?mija juaj nuk duhet t? pij? asnj?her? kur vozit. Gjithashtu nuk duhet t? vozitet n? vetur? me ndonj? q? ka pir?. N? rast se ka pir?, i thoni q? t'ju th?rras? n? rast t? duhet t? vozis?. Mos e d?noni at? nat?. Flisni p?r at? dit?n e ardhshme. I thuani q? ka sjell? vendim t? drejt? kur u ka thirrur.
Cilat shenja do t? m? paralajm?rojn? se f?mija im ka problem?
Gjat? adoleshenc?s probleme t? shpeshta jan?: depresioni, p?rdorimi i drogave, ?rregullimet n? t? ushqyerit, stresi ose problemet n? shkoll?, shok?t ose familja. N? qoft? se f?mija juaj tregon disa nga shenjat q? vijojn?, mundohuni ta v?rtetoni p?r ?far? b?het fjal?:
? Humbje e shprehur n? pesh? apo p?rkundrazi fitim i shprehur e pesh?s.
? Probleme me gjumin.
? Ndryshim drastik i shok?ve.
? Ndryshim drastik i sjelljes. Ikja nga shkolla. Ulja e notave.
? Depresion. Flet p?r vet?vrasje, ?do e p?rmendur, bile edhe me tallje, duhet t? shkaktoj? brengosje.
? Simptome p?r p?rdorim t? drog?s.
? Probleme me ligjin.
Disa k?shilla p?r prind?rit
Merrni pjes? n? gjith?ka. Duhet q? ju vet? t? jeni shembull. F?mij?s tuaj i tregoni m?nyr? se si t? ballafaqohet me stresin dhe si t? sjell vendime. Lexoni lib?r p?r adoleshenc?n. Do t'ju ndihmoj? t? dini se ?'ju pret dhe do t'ju p?rgatis t? dilni n? fund me konfliktet. Mbajuni konzistent p?r q?ndrimet tuaja. N?se f?mija juaj ik?n nga shkolla mos pranoni se ?ai kalon n? ndonj? faz??. Mosha e f?mij?s tuaj nuk ?sht? arsyetim p?r sjellje joadekuate. Njoftoni shok?t dhe prind?rit e shok?ve t? f?mij?s tuaj. Punoni bashk? q? t? jeni n? rrjedh?. B?huni m? tep?r mbikqyr?s, e jo pjes?marr?s. E respektoni intimitetin e f?mij?s tuaj. N? at? mosh? f?mija juaj do nj? koh? dhe nj? vend t? caktuar q? t? jet? vet? me vehten e tij. Banjoja e tij dhe telefoni duhet t? jen? privat. Duhet t? jeni t? informuar se ?'lexon f?mija, ?'sheh n? TV dhe ?'sheh n? internet. ?far? video loj?rash luan? Me cil?n komunikon n? internet? F?mija juaj m?son nga mediat. Qart?sojeni ?do informat? t? gabuar. Kuptojeni se ku del f?mija juaj dhe me cil?n, por mos pritni q? t'ua tregoj? t? gjitha detajet rreth aktiviteteve t? tij. N?se dyshoni se b?het fjal? p?r problem t? v?rtet?, normal ?sht? t? jeni m? aktiv. Doemos ta mbroni f?mij?n tuaj q? t? jet? i sigurt? dhe i sh?ndosh?.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Psikologji-Adoleshenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: