Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nj? e qeshur do tu sh?roj?, ja terapit? e humorit t? mir

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Nj? e qeshur do tu sh?roj?, ja terapit? e humorit t? mir   Sat May 23, 2009 8:23 am

Nj? e qeshur do tu sh?roj?, ja terapit? e humorit t? mir?

Studimet e fundit konfirmojn? at? q? mjek?sia popullore e di prej koh?sh. Stresi dhe trishtmi ulin mbrojtjen e trupit. Dhe arg?timi t? b?n t? dob?sohesh.
K?shillat :

T? qesh?sh

Ul stresin dhe djeg kalorit? pasi kur qeshim ne aktivizojm? deri 400 muskuj. Sipas k?rkuesve t? qesh?sh 100 her? ?sht? e barazvlefshme me 15 minuta n? biciklet?.

T? qash

Mos i ndrydhni kurr? lot?t: vet?m k?shtu mund t? eliminohen substancat kimike, t? cilat, n?se mbahen brenda do t? ushqenin nj? tension t? d?msh?m p?r sistemin imunitar dhe at? tret?s

Stresi

N?se sip?rmarrje t? v?shtira u mbajn? t? varur, eliminoni 5 gj?ra nga lista e atyre q? keni p?r t? b?r?. Merrni frym? thell?, p?rpiquni t? ?lodheni dhe vet?m pasi t? keni b?r? k?to, shtroni s?risht problemin

Inati

N?se jeni t? p?rfshir? n? nj? grindje largohuni dhe merrni frym? thell? dhe k?t? b?jeni p?r nj? koh? t? gjat?. N? k?t? m?nyr? ulet menj?her? ritmi kardiak dhe presioni i gjakut.

T? qesh?sh t? b?n mir? p?r zemr?n, por me inatin presioni ngjitet n? qiell. Xhelozia shkakton dob?si dhe pagjum?si, nd?rsa stresi shton rrezikun e diabetit dhe s?mundjeve t? zemr?s. N? ?far? mase emocionet tona kusht?zojn? sh?ndetin ton?? K?t? p?rgjigje e japin studimet e "terapis? s? humorit".

T? grindesh

Kur grindemi, presioni i gjakut rritet dhe jep efekte t? cilat mund t? shfaqen me kalimin e koh?s. Sipas Gzet?s N?rkomb?tare t? Psikofiziologjis?, dhe pse mund t? ken? kaluar jav? nga grindja, mjafton t? mendojm? se ?far? ka ndodhur dhe presioni i gjakut rritet menj?her?. Nj? grindje gjys?m or?she me partnerin k?rkon t? pakt?n nj? dit? p?r tu sh?ruar. Dhe tek ?iftet q? grinden rregullisht, koha dyfishohet. Sipas k?rkuesve t? Universitetit Shtet?ror t? Ohaios, k?rkimi ?sht? b?r? p?r shkak t? rritjes s? numrit t? molekulave q? shkaktojn? enjtje dhe n? nivele t? larta, mund t? shkaktojn? artrit, diabet, s?mundje t? zemr?s dhe kancer.

T? dashurohesh

K?rkues t? Universitetit t? Pavias kan? zbuluar q? kur dashurohemi nivelet e faktorit t? rritjes s? nervave, ngrihen dhe rrin? n? k?t? gjendje p?r pothuajse nj? vit. Kjo substanc? rinovon qelizat e trurit, duke ndihmuar n? k?t? m?nyr? n? riparimin dhe p?rmir?simin e sistemit nervor dhe t? memorjes. P?r fat t? keq k?to nivele ulen pas nj? viti, kur nga dashuria romantike hyn realiteti.

T? jetosh n?n presion

T? jetosh n? nj? gjendje t? pandryshueshme tensioni shkakton efekte t? njohura mir?. Nj? profesor i shkencave biologjike n? Universitetin e Standfordit e shtron k?shtu ??shtjen: "Kur duhet t? zgjedhim mes impenjimit deri n? fund, apo heqjes dor? nga gjith?ka, trupi yn? l? m?njan? pothuajse ?do projekt frytdh?n?s. Memorja dhe p?rpikm?ria bien, truri lodhet m? leht? dhe rrezikojm? depresionin". Tek individ?t t? cil?t prej vitesh jan? n? nj? gjendje stresi kronik, nivelet e larta t? glukoz?s dhe yndyrnave n? gjak rriten dhe n? k?t? m?nyr? shtohet rreziku i s?mundjeve t? zemr?s dhe diabetit. Dhe ve? k?saj stresi shton nivelin e kolesterolit.

T? qeshurat e pakontrolluara

Disa shkenc?tar? t? Universitetit t? Kalifornis? kan? zbuluar q? t? qeshurit ?lodh muskujt, zvog?lon hormonet p?rgjegj?se t? sresit dhe presionin. Sipas kardiolog?ve t? Universitetit t? Marilandit, e qeshura ul rrezikun e infraktit sepse ul stresin, i cili shkat?rron muret e br?ndshme t? en?ve t? gjakut. Nj? e qeshur e fort? b?n q? t? djeg?sh kalori, pasi aktivizon deri n? 400 muskuj. Disa k?rkues jan? t? mendimit q? 100 t? qeshura jan? t? barabarta me 10 minuta aktivitet aerobik ose 15 minuta me bi?iklet?.

T? fsheh?sh inatin t?nd

Dhe t? nxjerr?sh inatin t?nd, dhe ta mbash at? brenda ka efekte negative. Sipas nj? studimi n? Mi?igan, tek grat? e akuzuara padrejt?sisht, t? cilat e kan? fshehur inatin e tyre, rreziku p?r t? vdekur nga infrakti, ose kanceri dyfishohet. Nd?rsa shfryrjet e inatit mund t? ngren? adrenalin?n, presionin dhe rrahjet e zemr?s. Rreziku i infraktit, tek ato q? e kan? kaluar mosh?n 50 vje?, rritet 5 her? m? shum?. Forma m? modeste t? inatit si? jan?: padurimi, irritimi, mund t? dob?sojn? sistemin imunitar dhe n? k?t? rast jemi m? t? ekspozuar ndaj rreziukut t? infeksionit.

T? shp?rthesh n? t? qara

Kur qajm? lirohemi nga emocionet negative.Nj? biokimist amerikan ka analizuar lot?t emocionale dhe ato q? dalin nga qepa. Lot?t emocionale shfaqin nivele m? t? larta hormonesh dhe neurotrasmetuesish t? lidhur me stresin dhe e qara ul presionin e gjakut dhe ritmin e zemr?s. Q?llimi i t? qarit emotiv ?sht? ai i eleminimit t? substancave q? shkaktojn? stresin. N?se k?to lot? i mbajm? p?r brenda trupi yn? do t? b?h?j i op?rshtatsh?m p?r efekte negavtive t? ankthit mes t? cilave, dob?sim i sistemit imunitar dhe aft?sive t? memorjes dhe atyre tret?se.

T? ndjesh xhelozi

Nga t? gjitha emocionet njer?zore xhelozia ?sht? nga m? t? shumtat dhe m? t? dhimbshmet, dhe ?sht? gjithashtu m? e v?shtira p?r tu kontrolluar. Nd?rsa njer?zit xhelozohen kur dyshojn? p?r nj? konkurent seksual, xhelozia fem?roreshkaktohet nga nj? dyshim p?r nj? tradh?ti t? mundshme. N? xhelozi p?rzihen frika, stresi dhe zem?rimi. Kush ?sht? viktim? e k?saj ndjenje vuan nga ankthi, nga pagjum?sia dhe nga rritja e presionit t? gjakut, t? rrahjeve t? zemr?s dhe t? nivelt t? adrenalin?s.

T? p?rk?dhelesh n? divan

?sht? "hormoni i dashuris?", ?sht? ajo q? n? nj? ?ift ngjall d?shir?n p?r tu p?rk?dhelur, q? shkakton prodhimin e Dhea, hormoni antimosh? dhe antistres e cila b?n dhe riparimin e qelizave. Dhe masazhi ndihmon p?r tu ndier m? mir?.

Ndjenja e mir?njohjes

T? ndihesh mir?njoh?s p?r dik?, p?rforcon sitemin imunitar, ul presionin dhe p?rshpejton s?mundjen. Doktor?t, pas nj? studimi kan? zbuluar se mir?njohja dhe k?naq?sia, n? dashuri, prodhojn? hormonin q? disaktivizon stresin.

T? ndihesh posht? me humor

Depresioni, pesimizmi dhe apatiajan? t? lidhur me nivele baz? t? disa neurotrasmetuesve q? shkaktojn? nj? ndjenj? mir?qenieje. Nj?ra nga k?to ndihmon t? qet?soj? perceptimin e dhimbjes dhe tjetra ?sht? e lidhur me d?shir?n, dhe kjo mund t? b?j? t? ndihemi t? qet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nj? e qeshur do tu sh?roj?, ja terapit? e humorit t? mir
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Duro Mustafaj: Për të qarë dhe për të qeshur - një libër i ri i Luan Çipit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: