Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dashuria sh?ron s?mundjet; thuhet n? nj? studim t? koh?s s? fundit.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Dashuria sh?ron s?mundjet; thuhet n? nj? studim t? koh?s s? fundit.   Sat May 23, 2009 8:22 am

Disa psikolog? amerikan? n? Pensilvani kan? zbuluar se njer?zit q? b?jn? dashuri t? pakt?n dy her? n? jav? p?rmir?sojn? sistemin imunitar."T? b?sh dashuri nj? her? ose dy her? n? jav?, do t? thot? t? sfidosh gripin," k?shtu thon? ekspert?t amerikan?, duke theksuar se gjith?ka duhet ber? pa e tepruar. Studimi tregon se t? b?rit dashuri i b?n mir? trupit dhe mendjes. Studimet tregojn? se erosi ka nj? ndikim pozitiv mbi sh?ndetin. Madje, ai mund t? jet? aq pozitiv sa mund t? parandaloj? edhe gripin. Disa psikolog? amerikan? n? Pensilvani kan? zbuluar se njer?zit q? b?jn? dashuri t? pakt?n dy her? n? jav? p?rmir?sojn? sistemin imunitar. Shkenc?tar?t kan? v?n? re se seksi ndikon mjaft pozitivisht p?r mbajtjen n? nivele t? pranueshme t? imunoglobin?s, nj? antigjen q? ndodhet n? korac?n e mukoz?s, i vendosur ne linj?n e par?, q? ka p?r q?llim mbrojtjen ndaj te ftohtit dhe gripit. P?r t? zbuluar efektet q? ka seksi n? nivelin e imunoglobin?s, Karl ?arnetski nga Universiteti "Wilkes", si dhe kolegu i tij Frank Brenan kan? testuar jet?n seksuale t? 111 student?ve t? grupmoshave 16-23 yje?, duke monitoruar nivelin n? rritje t? imunoglobin?s. Rezultatet e studimit, t? publikuara n? revist?n e njohur "New Scientist", kan? treguar se student?t q? kishin nj? jet? seksuale m? t? varf?r n? jav?, kishin nj? r?nie t? nivelit t? imunoglobin?s, krahasuar me student?t q? kryenin marr?dh?nie seksuale t? pakt?n dy her? n? jav?.Duke iu referuar k?tyre t? dh?nave, Kliford Lovell, imunilog i Universitetit t? Kalifornis?, shpjegon se personat q? kan? nj? jet? aktive seksuale mund t? jen? m? pak t? ekspozuar ndaj infeksioneve. "Sistemi imunitar nxit n? m?nyr? natyrale prodhimin dhe cil?sin? e imunoglobin?s n? rast se nj? person kryen marr?dh?nie t? shpeshta seksuale", thekson Lovell. Mbi t? gjitha, studimi tregon se n? rast se marr?dh?niet seksuale jan? t? tepruara gjat? periudh?s dim?rore, ato mund te b?hen shkak p?r probleme an?sore sh?ndet?sore dhe kjo vjen p?r shkak t? rritjes s? paparashikueshme t? nivelit t? imunoglobin?s, moment ky ende i pashpjeguar. Sipas Karl ?arnetskit, student?t q? kryejn? m? shum? marredh?nie seksuale mund t? gjenden p?rball? problemeve psikologjike si? jan? ankthi dhe stresi, faktor? q? ndikojn? ne uljen e nivelit t? imunoglobin?s.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dashuria sh?ron s?mundjet; thuhet n? nj? studim t? koh?s s? fundit.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lediana Kapaj: Ndarja!
» Vangjush Ziko: Poeti, mëkati dhe dashuria
» Monda Korca: "Cdo gje ne jete buron nga dashuria.", Interrviste me aktorin Anastas Nika, Bisedoi Raimonda Moisiu, Gazeta Tirana Observer
» Lediana Kapaj: Dashuria është art.
» Hilmi Saraçi: Masakra serbe në Studime të Poshtme (Martiraj) 1998-1999

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: