Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Objekti i psikologjise,zhvillimi i saj si shkence dhe deget e psikologjis

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Objekti i psikologjise,zhvillimi i saj si shkence dhe deget e psikologjis   Sat May 23, 2009 8:21 am

Psikologjija-studion jeten psikike te kafshve dhe te njerezve .Psikologjia njihet sot si shkenca mbi kognicionin-njohjen dhe sjelljen.Edhe pa njohur psikologjine si shkennce njerzit dine kane njohuri per shume dukuri psikike.keto njohuri burojne nga pervoja e jetes.per jeten psikike ose per boten e mbrendshme shpirterore njerzit jane interesuar qysh ne lashtesi .Njohurine per psikologjine njerzit marrin edhe nga leximi i letersise,kur lexojme vepra te Balzakut,Ismajl kadare etj,kane pershkrime shume te bukura me karakter psikologjik,sepse parqiten personazhe me boten e tyre shpirterore.Por, edhe nuk perbene nje psikologji mirfillte.Kur flasim pere psikologjine si shkence duhet plotsuar 2 kushte:
1)duhet qe dukuroite psikike te studiohen dhe te spjegohen me metoda shkencore dhe eksperimentale.
2)duhet qe jeta psikike te studiohet mbi bazen e veprimtarise te sistemit nervor,mbi bazen e sjelljes dhe veprimeve konkrete te njerzve si dhe ne njoftimin,informacionet qe japin vete njerzit.Psikologjia si fajale rrjedh nga 2 fjal te vjetra greke nga fjala psyhi=shpirt dhe logos=shkence teori--- shkenca mbi shpirtin.Per here te pare eshte perdor ne vitin 1590.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Objekti i psikologjise,zhvillimi i saj si shkence dhe deget e psikologjis
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: