Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Familja, vater e ekuilibrit psiko-emotiv

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Familja, vater e ekuilibrit psiko-emotiv   Sat May 23, 2009 8:21 am

Familja nuk eshte nje "fabrike" per prodhimin e njerezve, megjithese ruajtja e llojit eshte nje nga qellimet kryesore te saj.


Ajo eshte baze e te gjithe structures social-kulturore dhe eshte nje mekanizem mese i mjaftueshem per te siguruar stabilitetin social, ideologjik e kulturor te shoqerise dhe shembellimin e saj ne te ardhmen.

Nje nder keto funksione, eshte edhe ekuilibri psiko-emotiv; dashuria dhe xhentilesa (miresjellja). Raporti midis pjesetareve te familjes dhe, ne menyre te vecante mes burrit dhe gruas nuk eshte thjesht nje raport utilitar. Ky raport ka karakter shpirteror dhe prej tij burojne dashuri, xhentilese, mirekuptim, mbeshtetje, besim reciprok, shpirt sacrifice, perkrahje dhe ndihme. Vetem ne kontekstin familjar, keto te fundit jane potencialitet shpirteror i burrit dhe i gruas, kthehen ne realitet dhe bejne qe te lulezoje Brenda familjes bolleku dhe virtyti.

Ne marredheniet bashkeshortore secili nga bashkeshortet perpiqet te permiresohet gjithnje e me teper. E pikerisht Brenda familjes ngulitet ne personalitetin e femijeve ndjenjat e solidaritetit,t e dashurise e te mir?kuptimit., te tolerances e te mir?sjelljes. Ne familje realizohet ambienti me i peshtatshem per zhvillimin e formimin e personalitetit njer?zor. Per kete arsye Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi te! ) thote se vendi me i bukur ne bote eshte sht?pia.

Zoti, lavdia i qofte Atij,e n?nvizon ne disa vende ne Kur'an kete funksion te familjes dhe marteses:
"Eshte nga shenjat e Tij, qe Ai krijoi per ju, bashkeshorte nga vete lloji juaj, ku ju gjeni prehje dhe Ai vuri midis jush dashuri dhe meshire".

Ne nje tjeter vend ne Kur'an marredhenia mes bashkeshorteve eshte krahasuar me ate midis veshjes dhe trupit:
"Ato jane per ju si nje mbulese (veshje) e si nje mbulese jeni dhe ju per to"
Keto fjale sublime, fjale te Zotit, nenvizojne lidhjen e ngushte midis bashkeshorteve, unitetin e tyre qe eshte dicka me e larte se nje barazi thjesht ne plan juridik. Burri dhe gruaja jane p?rshkruar te dy si veshje e njeri-tjetrit, e jo njeri si veshje e tjetri si trup. Veshja eshte dicka qe qendron fare prane trupit, eshte pkerisht kjo pjese e botes se jashtme qe behet nje pjese e qenies sone. Eshte ky intimiteti i raporteve qe ekziston midis te martuarve. Veshja zbukuron ate qe e vesh. Burri dhe gruaja plotesojne njeri-tjetrin; cdo njeri nga bashkeshortet plot?son, perfeksionon dhe pasuron tjetrin. Kjo marredhenie, e jetuar ne teresine e saj, e ben madje te pakonceptueshme ekzistencen e marredhenieve seksuale te jasht?ligjshme. Te gjitha keto aspekte jane sintetizuar ne frazen: "bashkeshorte, ju jeni per njeri-tjetrin si nje veshje".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Familja, vater e ekuilibrit psiko-emotiv
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Don Lush Gjergji: Familja shqiptare dikur dhe
» Hilmi Saraçi: Aziz Zhilivoda luftëtar dhe udhëheqës i shquar për Shqipërinë etnike (1912 – 1994) (VI)
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistët
» Letër nga miku e nga heroi i gjallë e përndjekjeve sllave Rexhep Bunjku

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: