Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vet?vler?simi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Vet?vler?simi   Sat May 23, 2009 8:20 am

T'u edukosh f?mij?ve parimin e vet?vler?simit mund t? duket si nj? p?rgjegj?si e madhe. Kjo ndjenj? shoq?ron t? ardhmen e f?mij?s, sidomos kur ata provojn? t? b?jn? gj?ra t? reja dhe t'i b?jn? pa ndihm?n e askujt.

Psikolog?t thon? se vet?vler?simi vjen nga nj? ndjenj? bindjeje dhe besimi n? aft?sit? tona, duke ditur q? kontributet tona vler?sohen dhe jan? t? vlefshme. Vet?vler?simi ?sht? nj? p?rvoj? kalimtare. Ndonj?her? ne ndihemi mir? me veten ton?, ndonj?her? ndihemi keq. Ajo q? duhet t? mundohemi t'i m?sojm? f?mij?ve jan? aft?sit? e jet?s, si ajo e t? qenit njeri elastik. Prindi duhet t? kujdeset q? t'i jap? f?mij?s siguri, duke pasur krenari dhe respekt p?r rr?nj?t e familjes s? tij, kjo gjithmon? e shoq?ruar n? besimin te Zoti. Dhurojini dashuri pa kushte f?mij?s suaj. Vet?vler?simi i f?mij?ve tuaj lul?zon kur ju i doni pa i v?n? r?nd?si faktit se kush ?sht? f?mija juaj dhe ?far? b?n ai. F?mij?t tuaj p?rfitojn? m? shum? kur ju i pranoni p?r ata q? jan?, pavar?sisht aft?sive t? tyre, v?shtir?sive apo temperamentit t? tyre. Mos e kurseni dashurin? p?r ta, tregojeni at? me puthje dhe me ledhatime.

Duhet t'i tregoni f?mij?ve q? ata jan? t? r?nd?sish?m dhe me vlera. Kjo nuk ?sht? e th?n? q? t'ju harxhoj? shum? koh?. Kur f?mij?t ju thon? di?ka, shihini ata n? sy, duke qen? e qart? v?mendja juaj. Kur nuk keni koh?, duhet t'ia thoni e ata kan? p?r t'ju kuptuar.

Jeta e f?mij?ve duhet t? jet? gjithmon? n? l?vizje e aktivitet, duke u munduar q? t? jet? sa m? krijuese, po kjo nuk do t? thot? q? ata duhet t? jetojn? pa pasur nj? regjim dite, apo rregulla p?r pun? t? ndryshme. Vendosni disa rregulla. N?se ju i thoni f?mij?s q? duhet t? haj? n? tavolin?, mos toleroni q? t? nes?rmen t? haj? n? divan apo para televizorit. Kur k?to rregulla gdhenden mir? n? nd?rgjegjen e f?mij?s, at?her? ata do t? ndihem mir? dhe t? sigurt. Duhet t? jeni t? qart? me f?mij?t tuaj dhe t? tregoni q? keni besim te ata dhe se prisni q? ata t? veprojn? ashtu si duhet.

L?rini liri f?mij?ve t? zgjedhin, po gjithmon? duke i dh?n? disa mund?si. Pyeteni vajz?n tuaj se ?far? fustani do t? vesh?, duke i dh?n? dy lloje; apo pyeteni n?se ajo do t? vizatoj? apo t? shoh? televizor. N? k?t? rast ajo do t? fitoj? af?rsi e do t? zgjedh? nj?r?n nga alternativat. Duke i l?n? t? zgjedhin, ata kan? besim n? zgjedhjen e tyre, si dhe rritet sensi i vet?vler?simit t? f?mij?s suaj.

Mb?shtesni marrjen e iniciativave t? reja. Jepini kuraj? f?mij?ve p?r t? eksploruar di?ka t? re, si p?r t? ngr?n? di?ka ndryshe, ose p?r t? z?n? nj? shok t? ri. Edhe pse ?sht? gjithmon? e mundshme q? t? d?shtosh, pa rrezikuar, ka shum? pak mund?si p?r sukses. K?shtu q? i lini f?mij?t tuaj q? t? eksperimentojn? n? m?nyr? t? sigurt dhe mundohuni t? mos nd?rhyni direkt. P?r shembull; mos nd?rhyni, n?se ata prishin nj? lod?r. Nuk ?sht? veprim i mir?, kur i thoni q? t? mos shqet?sohen, sepse ju do ia rregulloni lodr?n, pasi k?shtu ata do t? humbin lidhjen q? kan? krijuar. Duhet t? nd?rtoni vet?vler?simin te f?mij?t tuaj, duke balancuar d?shir?n tuaj p?r t'i mbrojtur ata me d?shir?n e tyre, p?r t? provuar p?rvoja t? reja. Eksperimentimi i gj?rave mund t'i ?oj? f?mij?t t? b?jn? edhe gabime. K?to gabime jan? t? mira p?r f?mij?t tuaj, pasi i m?sojn? se si t? sillen n? situata t? ngjashme, p?r shembull: do t? dilni sh?titje e vajza juaj d?shiron t? vesh? nj? kostum t? trash?, kur jasht? koha ?sht? shum? e ngroht?. Nd?rkoh?, ju kur t? dilni, merrni nj? veshje t? leht?, t? p?rshtatshme p?r koh?n. N? momentin q? vajza do t? filloj? t? ankohet, se ka vap?, ju nuk duhet t'i thoni me nerva q? e paralajm?ruat. N? k?t? moment ju duhet t'i jepni veshjen e leht?, duke i th?n? q? do t? ishte m? mir? t? vishte k?to, pasi ?sht? ngroht?. N? k?t? m?nyr?, vajza nuk do ta humbas? vet?vler?simin, por do t? kuptoj? q? edhe ajo mund t? gaboj?. Kur ju gaboni, pranojeni gabimin, pasi duke i pranuar ato dhe duke u munduar q? t'i rregulloni, ju p?r?oni te f?mij?t nj? mesazh t? fuqish?m. Kjo e b?n m? t? leht? q? f?mij?t tuaj t'i kuptojn? gabimet.

Blijini f?mij?ve tuaj rroba q? jan? t? thjeshta p?r t'u veshur e p?r t'u zhveshur. I gjeni nj? vend p?r librat e p?r lodrat e tij, q? t? jet? i leht? p?r t'u marr? nga f?mij?t. Duke i dh?n? k?to mund?si f?mij?ve tuaj dy vje?ar, i b?n ata q? t? kujdesen p?r nevojat e tyre dhe kjo gj? do t? nxis? ndjenj?n e pavar?sis? dhe krenaris
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vet?vler?simi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:URIME DHE GËZUAR DITËLINDJEN VLERË, O MBESA IME PLOT VLERË!
» Një orë mësimi në një shkollë të mesme amerikane, rreth krijimtarisë së shkrimtares Kozeta Zylo
» Si në përralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerë prej 10 mln dollarë (FOTO)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: