Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sjellja me f?mij?t hiperaktiv

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Sjellja me f?mij?t hiperaktiv   Sat May 23, 2009 8:19 am

Q?llimi i k?tij shkrimi ?sht? t? shpjegojm? ?far? ?sht? hiperaktiviteti dhe m? pas t? ofrojm? disa sugjerime p?r disiplinimin dhe trajtimin e f?mij?ve me ket? problem.

T? japim informacion se si t? sillemi me k?ta f?mij?, n? m?nyr? q? t? arrijm? t? zbusim l?vizjet e tyre t? pakontrolluara, t? rrisim p?rqendrimin e tyre n? detyrat e shkoll?s dhe t? parandalojm? sjellje agresive q? ky f?mij? mund t'i kryej? nes?r kur t? rritet, duke d?mtuar shoq?rin?. F?mija mund t? ket? probleme psikologjike, vet?vler?sim t? ul?t e deri n? depresion, si rezultat i refuzimit nga t? tjer?t, duke mos i kushtuar v?mendje.

Hiperaktiviteti, i quajtur gjithashtu keqfunksionim minimal i trurit, p?rkufizohet si l?vizje e tepruar dhe e pakontrolluar. Ai p?rfshin shp?rqendrim, paaft?si p?r t? q?ndruar qet?sisht i ulur n? nj? karrige. Nj? pjes? e mir? e k?saj sjelljeje ?sht? pjes? e natyr?s s? k?tyre f?mij?ve dhe duhet konsideruar e lindur, pra, nj? mosfunksionim normal i trurit, q? mund t? ket? ardhur si pasoj? e lindjes. Por, edhe faktori social luan nj? rol shum? t? r?nd?sish?m, si sillen prind?rit me t?, m?suesit, a p?rdorin ata forc?n, t? b?rtiturat p?r t? disiplinuar k?ta f?mij?.

Teknikat q? mund t? p?rdorin prind?rit:

Teknika e qet?simit me an? t? s? cil?s i m?sojm? f?mij?s se si t? qet?sohet dhe t? q?ndroj? i qet? duke b?r? ushtrime frym?marrjeje dhe duke qet?suar grupe t? ndryshme muskujsh. Gjithmon? k?t? b?jeni si nj? loj?. Meq? f?mija nuk ?sht? i aft? t? kontrolloj? ndjenjat, mund t? aplikojm? muskujt e f?mij?s. N? qoft? se mundohemi t'i m?sojm? ushtrimet e qet?simit, ndjenja e kontrollit rritet dhe problemi zgjidhet. Kur kontrollin e vet?dijsh?m t? f?mij?s e p?rqendrojm? mbi muskujt, i tregojm? atij se mundet t'i kontrolloj? e t'i qet?soj? ata.

Modelimi, me an? t? s? cil?s vet? prindi praktikon sjelljen q? pret t? kryhet nga f?mija. F?mija merr si model sjelljet e prindit dhe mundohet t'i aplikoj? ato n? jet?n e p?rditshme. Gjithmon? prindi, duke i dh?n? kuraj? dhe, pasi e ka luajtur nj? her? vet? rolin, i k?rkon f?mij?s t? luaj?, duke e pyetur si ndihet kur kryen sjellje t? tilla, dhe pastaj, duke par? edhe sjelljen e kund?rt t? m?suar, do t? v?rej? se nuk ?sht? e pamundur t? ndryshoj?. Mund t? realizojm? edhe nj? plan ditor ku t? shkruaj? sa her? n? dit? ka kryer sjellje hiperaktive, si veproi, sa minuta zgjati sjellja, cilat ishin emocionet. Duke par? se sa shum? sjellje t? tilla ka kryer gjat? dit?s, do t? arrij? t'i pak?soj?, n? fillim duke zvog?luar koh?n e zgjatjes, pastaj nga pak duke e eliminuar.

Siguro shp?rblime dhe nd?shkime

Shp?rble f?mij?n kur sillet mir?. K?to shp?rblime jan? si materiale, ashtu edhe shpirt?rore, si: t? p?rqafuarit, t? puthurit, etj. Gjithashtu, f?mija nd?shkohet, n? qoft? se ai ka d?shtuar n? arritjen e detyr?s, por asnj?her? nd?shkim fizik, si t? goditurit, shpullat etj, t? cilat nuk jan? efektive, sepse ata jan? shum? t? ndjesh?m ndaj k?tij keqtrajtimi dhe kjo gj? rrit doz?n e hiperaktivitetit. Flisni me z? t? ul?t dhe ngadal?, p?rmbani emocionet. Shmangni q?ndrimet negative si: "Ndal", "Mos e prek at?", "Jo" etj.

Vazhdo shp?rblimet dhe nd?shkimet

Kjo do ta ndihmoj? f?mij?n q? t? rregulloj? sjelljen e tij, pasi ajo nuk ndryshon p?r nj? dit?, por duhet nj? pun? sistematike. Duhet filluar me gj?ra t? vogla, para se t? k?rkohet nj? kontroll i madh i sjelljes s? tij.

Largo shp?rqendrimet

Muzika e lart?, loj?rat kompjuterike, televizioni jan? shum? nxit?se p?r f?mij?n dhe e pengojn? at? t? p?rqendrohet n? detyr?n kryesore. Duhen vendosur rregulla se kur duhen p?rdorur ato. Gjithashtu, kur ?sht? e mundur duhen shmangur vendet e zhurmshme, si pazare apo tregje.

Organizimi dhe rregulli n? sht?pi

N? qoft? se f?mija ka vende t? ve?anta p?r lodrat, detyrat e tij dhe mjetet e tjera, vendosja n? vendin e tyre dhe vendosni em?rtimin p?rkat?s, k?shtu q? f?mija do ta ket? m? t? leht? p?r t'u m?suar me rregullin.

Zvog?limi i mund?sive

Ndihmoje f?mij?n q? t? marr? vendime t? mira, duke i dh?n? 2 - 3 mund?si n? at? q? ai duhet t? b?j?, n? m?nyr? q? t? zvog?lohet shp?rqendrimi i tij.

Shpenzoni m? shum? koh? me f?mij?n

N?nat duhet t? m?sohen t? kontrollojn? m?nyrat se si ato veprojn? me f?mij?t e tyre. ?sht? mir? q? ato t? mbajn? sh?nime p?r format e reagimit t? f?mij?s, q? s? bashku me k?shilluesin, me seancat e ndihm?s t? vendosen p?r forma t? tjera pune.

Komuniko drejt dhe mir? me t?

Teknika e te prekurit ka dh?n? rezultat. M? mir? se t? b?rtas?sh mund ta prek?sh f?mij?n, duke e m?suar dhe drejtuar at?.

Demonstroni detyra t? reja ose t? v?shtira duke p?rdorur veprimin e shoq?ruar nga shpjegime t? shkurtra, t? qarta, dhe t? qeta. P?rs?riteni demonstrimin derisa ai t? m?sohet.

I jepni atij p?rgjegj?si

Detyra duhet t? jet? brenda kapacitetit t? tij, megjith?se detyra mund t? k?rkoj? shum? mbik?qyrje nga ana juaj. Pranimi dhe dallimi i p?rpjekjeve t? tij nuk duhen harruar.

Si p?rfundim, mund t? them se prind?rit n?se duan t'i ndihmojn? f?mij?t, kan? n? dor? shum? gj?ra. Me pun?, p?rkushtim e k?mb?ngulje gjith?ka arrihet, asgj? nuk ?sht? e pamundur. Mendoj se teknikat e shp?rblimit dhe e nd?shkimet jan? ndihmuesi kryesor p?r k?ta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sjellja me f?mij?t hiperaktiv
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sjelljet e nxënësve në shkollat tona

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: