Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Studim mbi gjumin e f?mij?ve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Studim mbi gjumin e f?mij?ve   Sat May 23, 2009 12:32 am

Gjat? dit?s, f?mij?t me apnea mund t? mos p?rq?ndrohen ose mund t? tregohen tep?r aktiv?, por edhe t? acaruar. Ata mund t? ndeshen me v?shtir?si edhe n? t? m?suar.

Nj? num?r studimesh jan? mar? me problemet e gjumit tek t? rriturit si? ?sht? p?r shembull apnea ose mungesa e frym?marrjes n? gjum?, gjendje q? mund t? ?oj? n? goditje n? zem?r, hemoragji cerebrale ose bllokim arterjesh t? gjakut n? tru. Por shkenc?tar?t tani po i studiojn? k?to probleme kur ato shfaqen tek f?mij?t, madje edhe tek foshnjet.

Ky 6 vje?ar quhet Timi Vali. Si gjith? moshatar?t, ai ?sht? energjik, por n?na e tij shqet?sohej pasi dukej se ai nuk b?nte gjum? t? mir?. Merrte frym? thell? dhe g?rhiste nd?rsa kur zgjohej nga gjumi ankohej nga bajamet.

Doktor Sumit Bargava pran? universtitetit Yale, e vizitoi at? dhe vuri se bajamet i kishte t? zmadhuara. F?mij?t q? kan? munges? frymarrjeje n? gjum? ose apnea, thot? doktor Bargava, shpesh kur flen?, mbyllin pjes?risht ose plot?sisht rrug?t e frym?marrjes. Dhe mungesa e frym?marrjes n? gjum? mund t? shkaktoj? probleme n? zem?r e diabet.

Gjat? dit?s, f?mij?t me apnea mund t? mos p?rq?ndrohen ose mund t? tregohen tep?r aktiv?, por edhe t? acaruar. Ata mund t? ndeshen me v?shtir?si edhe n? t? m?suar. Prandaj diagnostikimi i hersh?m i apneas ka shum? r?nd?si. K?shti Timi Vali shkoi n? spitalin e f?mij?ve pran? universitetit Yale. Gjat? vizit?s, atij iu vendosen elektroda n? trup p?r t? matur veprimtarin? e trurit si dhe iu b?n analiza p?r t? matur nivelin e frym?marrjes. Kur Timin e z? gjumi, kompjuteri fillon t? regjistroj? t? dh?nat e organizmit. Gjat? k?tij procesi, doktor Bargava vuri re se g?rhitja tek ky f?mij? shkaktonte hiperaktivitet. Mjeku gjithashtu konstatoi se mungesa e frym?marrjes n? gjum? tek Timi nuk ishte edhe aq e zhvilluar, prandaj vendosi t? mos ia heq? bajamet. Por mjek?t than? se do t? vazhdojn? mbikqyrin gjumin e tij.

Foshnjet diagnostikohen ndryshe, sepse edhe ato mund t? ken? probleme gjumi, por dallimi apneas tek ta ?sht? pak i nd?rlikuar. Sanatha Kasven n? spitalin Saint Luke n? Denver t? Kolorados ?sht? specialiste n? laboratorin e gjumit ku nje nj? kamera fokusohet n? syt? e foshnjes p?r t? par? sesa i thell? ?sht? gjumi q? b?n. Mjek?t thon? se dokumentimi i ?do l?vizjeje t? foshnjes n? gjum? ka shum? r?nd?si pasi n? fund kur t? gjitha t? dh?nat regjistrohen n? kompjuter dhe fillojn? t? studiohen, edhe mungesa m? e vog?l e nj? aspekti t? l?vizjeve n? gjum?, mund t? t? b?het shkak p?r diagnostikim t? jo t? sakt?.

Foshnjet e diagnostikuara me nj? shrregullim gjumi si ato t? f?mij?ve dhe t? rriturve, mund t? trajtohen me operacion. Disa ekspert? mendojn? se trajtimi me oksigjen eleminon nevoj?n p?r shumic?n e nd?rhyrjeve kirugjike, nd?rsa t? tjer? thon? se n?se gjumi i shrregullt shkaktohet nga ndonj? deformim n? rrug?t e frym?marrjes, at?her? operimi mund t? jet? i nevosh?m.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Studim mbi gjumin e f?mij?ve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraçi: Masakra serbe në Studime të Poshtme (Martiraj) 1998-1999
» Natasha Lushaj: Censurimi i tretë i Petro Markos, studim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: