Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sh?ndeti i familjes - T? dish t? flesh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Sh?ndeti i familjes - T? dish t? flesh   Sat May 23, 2009 12:32 am

Gjumi ?sht? nj? gjendje e natyrshme e pal?vizshm?ris?, periodike pushimi, n? t? cilin nd?rgjegjja nuk ?sht? e ruajtur.

Ende nuk dihet se nga vjen nevoja biologjike p?r gjum?, por t? gjitha llojet e gjitar?ve kalojn? periudha t? rregullta gjumi, ndon?se k?to periudha ndryshojn? sipas mosh?s, llojit, kushteve natyrore, ndryshimeve stinore, gjat?sis? s? dit?s, etj.

Gjat? gjumit ndodh:

- L?vizje minimale e muskujve skeletik.

- Nj? q?ndrim i qet?, zakonisht i p?rkulur pak para.

- P?rgjigje e reduktuar ndaj stimujve, si: zhurma dhe prekja.

- Metaboliz?m i ngadal?suar.

- Frym?marrja dhe rrahjet e zemr?s ngadal?sohen.Fazat e gjumit gjat? nj? cikli

Gjumi ndahet n? dy tipa kryesore:

REM (rapid eye movement), faza ku ka l?vizje t? shpejta t? syve;

dhe NREM (non-rapid eye movement), faza ku nuk l?vizje t? syve.Faza NREM ndahet n? kat?r faza:

Faza 1 - P?rgjumja

Kur sapo bini t? flini jeni n? p?rgjumje, e cila zgjat 5 - 10 minuta. Gjat? k?saj faze mund t? zgjoheni leht?sisht.

Faza 2 - Gjumi i leht?

Gjat? k?saj faze fillojn? t? ngadal?sohen l?vizjet e syve dhe aktiviteti i muskujve skeletik.

Faza 3 dhe 4 - Gjumi i thell?

Gjat? k?tyre fazave ?sht? v?shtir? p?r t'u zgjuar. Kur ju zgjoheni, gjat? k?saj faze do t? ndiheni t? plog?shtuar, nd?rsa f?mij?t mund t? djersijn?, t? urinojn?, t? ndiejn? ankth apo edhe t? ecin gjat? gjumit t? thell?.Faza REM ndodh n? fund t? ciklit t? gjumit. Karakterizohet nga l?vizje t? shpejta t? syve. Kemi nj? rritje t? aktivitetit t? trurit, rritje t? konsumit t? oksigjenit. Por, duke qen? se frym?marrja ?sht? e ngadal?suar, mund t? kemi grumbullim t? CO2. Kjo faz? p?rs?ritet disa her? gjat? gjumit, rreth ?do 90 minutash. Gjendja e par? REM zgjat m? pak, kurse m? pas ato zgjaten m? shum?, nd?rsa gjendja e fundit REM zgjat 15 - 45 minuta.

Gjat? gjumit REM ju shikoni shum? ?ndrra, por muskujt tuaj jan? t? qet?, nuk l?vizin. Frym?marrja juaj b?het e shpejt?, e ?rregullt, sip?rfaq?sore. Rrahjet e zemr?s dhe presioni i gjakut rriten, kurse truri ?sht? po aq aktiv sa kur ?sht? zgjuar. Duke qen? se, kur flini, shumica e muskujve jan? t? qet?, at?her? ju nuk mund t? veproni sipas atyre q? shihni n? ?nd?rr. (e ecura n? gjum? ndodh kur jeni n? faz?n NREM)

Gjumi ndihmon n? restaurimin dhe rivendosjen e shum? funksioneve t? trupit

Kujtesa dhe t? m?suarit: Gjumi, duket se organizon kujtes?n dhe ndihmon q? t? rikujtoni ngjarje. Kur ju m?soni gj?ra t? reja, gjumi do t? ngurt?soj? at? q? m?suat n? mendjen tuaj.

P?rmir?simi i humorit dhe sjelljet sociale: Ato pjes? t? trurit q? kontrollojn? emocionet, vendimmarrjen dhe sjelljet sociale, ngadal?sojn? shum? veprimtarin? e tyre gjat? gjumit, duke lejuar q? t? paraqiteni sa m? mir? kur t? zgjoheni. Gjumi REM ?sht? i r?nd?sish?m p?r t? p?rcaktuar humorin gjat? dit?s.

Sistemi nervor: Disa ekspert? t? gjumit mendojn? se neuronet q? p?rdoren gjat? dit?s vet?riparohen gjat? gjumit. Kur nuk flem? p?r nj? koh? t? gjat?, neuronet jan? t? paafta t? funksionojn? n? m?nyr? optimale.

Sistemi imun: Pa sasin? e duhur t? gjumit, sistemi imun dob?sohet dhe trupi i njeriut b?het m? i ndjesh?m ndaj infeksioneve dhe s?mundjeve.

Rritja dhe zhvillimi: Hormonet e rritjes zhvillohen gjat? gjumit dhe gjumi ?sht? vital p?r funksionimin e duhur t? zhvillimit mendor dhe fizik.Efektet e munges?s s? gjumit

Vendimmarrje dhe gjykim i dob?t p?r problemet e ndryshme t? dit?s.

Paraqitje e dob?t n? shkoll?, n? pun? dhe gjat? aktiviteteve sportive.

Paraqitje e dob?t gjat? ngarjes s? makin?s dhe mund?si m? t? m?dha p?r aksidente rrugore.

Probabilitet m? i rritur p?r s?mundje, si: obeziteti, diabeti, hipertensioni, s?mundje t? zemr?s e s?mundje t? tjera t? p?rgjithshme.

Memorie dhe p?rqendrim i dob?t, si dhe v?shtir?si n? t? m?suar.

Lodhje fizike dhe koordinim i dob?t.

Ankth, depresion dhe probleme t? tjera emocionale.

P?rforcon efektet e alkoolit n? trup.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sh?ndeti i familjes - T? dish t? flesh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraçi: Masakra serbe në Studime të Poshtme (Martiraj) 1998-1999
» Apel për ndihmë familjes së dëshmorit Shaban Zenuni - Hoxha
» Telegram ngushllimi familjes Llakaj në Tiranë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: