Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shtat?zania dhe sh?ndeti mendor? i f?mij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Shtat?zania dhe sh?ndeti mendor? i f?mij   Sat May 23, 2009 12:31 am

Sipas studiuesve t? Universitetit t? Kembrixhit, rreziku, q? njeriu t? zhvilloj? ankth dhe depresion, mund t? gjurmohet pas n? koh?, q? n? ngjarjet q? e kan? shoq?ruar embrionin n? mitr?n e n?n?s.

Ian Colman dhe koleg?t n? Departamentin e Psikiatris? p?rdor?n t? dh?na nga Medical Research Council National Survey of Health and Development, ku p?rfshin? 5362 njer?z t? lindur n? 1946.

Duke u bazuar n? matjet e kryera gjat? jet?s s? pjes?marr?sve n? studim, deri n? mosh?n 53 vje?are, studiuesit identifikuan 6 trajektore t? ndryshme t? p?rshkuara gjat? jet?s. 45 % e t? v?zhguarve nuk kishin shfaqur simptoma gjat? jet?s s? tyre, 33.6 % kishin shfaqur simptoma t? lehta, 11.3 % kishin sfaqur disa simptoma gjat? adoleshenc?s dhe m? pak gjat? mosh?s s? pjekuris?, 5.8 % kishin shfaqur simptoma n? adoleshenc? por ato ishin zhdukur gjat? mosh?s s? pjekuris?, 2.9 % kishin disa simptoma n? adoleshenc? dhe kishin vuajtur nga simptoma t? forta gjat? mosh?s s? rritur dhe 1.7 % ishin shoq?ruar vazhdimisht nga simptoma t? r?nda gjat? jet?s s? tyre.

Gjat? k?tij studimi rezultoi q? sa m? shpejt t? ngrihet f?mija n? k?mb? dhe sa m? her?t t? filloj? t? eci, aq m? pak ka predispozit?n t? preket nga siptoma t? ankthit dhe depresionit gjat? jet?s s? tij. Gjithashtu Dr. Colman v? theksin n? r?nd?sin? q? luajn ngjarjet, q? shoq?rojn? n?n?n gjat? shtat?zanis?, n? shfaqjen e siptomave t? ankthit dhe depresionit gjat? jet?s. Sa m? e sh?ndetshme t? jet? periudha e stat?zanis? s? n?n?s, aq m? e sh?ndetshme do t? jet? sh?ndeti i f?mij?s gjat? jet?s s? tij. Sigurisht ky ?sht? nj? element n? grupin e madh t? faktor?ve q? mund t? shkaktojn? ankthin dhe depresionin, si? jan? trash?gimnia, traumat apo ngjarjet stresuese gjat? jet?s, s?mundjet fizike, etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shtat?zania dhe sh?ndeti mendor? i f?mij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Luljeta Leshanaku - E HËNA NË SHTATË DITË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: