Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ultraz?ri parashikon s?mundjet e zemr

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ultraz?ri parashikon s?mundjet e zemr   Sat May 23, 2009 12:30 am

Ultraz?ri parashikon s?mundjet e zemr?s

Ultraz?ri mund t? shfryt?zohet p?r parashikimin e rrezikut nga infarkti i zemr?s, njofton HealthDay.

Ultraz?ri ofron nj? m?nyr? joinvazive t? identifikimit t? pllakave dhe rrit sakt?sin? e terapis?.

Sipas nj? studimi t? ri, nj? ekzaminim me an? t? ultraz?rit mund t? jet? nj? m?nyr? e thjeshte por shum? e r?nd?sishme p?r t? vler?suar rrezikun p?r infarkt t? zemr?s ose ndonj? s?mundje tjet?r kardiovaskulare.

Autor?t e studimit kan? v?rejtur se pllakat e ndjeshme n? arteriet karotide tregojn? jo vet?m p?r rrezikun nga goditja n? tru, por edhe jan? n? lidhshm?ri me progresin e s?mundjeve kardiovaskulare.

P?r k?t? arsye diagnostikimi i m?hersh?m me an? t? ultraz?rit mund t? ndihmoj? n? parandalimin e zhvillimit t? k?tyre pllakave t? rrezikshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ultraz?ri parashikon s?mundjet e zemr
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: