Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 T? gjith? duhet t? marrin aspirin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: T? gjith? duhet t? marrin aspirin   Sat May 23, 2009 12:28 am

T? gjith? duhet t? marrin aspirin?

Njer?zit me mosh? mesatare duhet q? p?r ?do dit? t? marrin aspirin? me q?llim q? ta zvog?lojn? rrezikun p?r sulm n? zem?r, pohojn? mjek?t.

Nj? studim, n? t? cilin kan? marr? pjes? 12.000 vullnetar?, ka treguar se shumica e meshkujve m? t? vjet?r se 48 vjet dhe shumica e femrave mbi 57 vjet, kan? dobi nga marrja e aspirin?s e cila vepron n? gjak duke penguar formimin e tromb?ve (q? jan? pasoj? e koagulimit t? gjakut) t? rreziksh?m.

Duke marr? parasysh rrezikun e k?tyre personave mbi mosh?n e sh?nuar m? lart?, shkenc?tar?t kan? rekomanduar q? secili prej tyre ta p?rdor? aspirin?n (100 mg), pasi q? dobia ?sht? shum? m? madhe se efektet an?sore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
T? gjith? duhet t? marrin aspirin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetër duhet të lexohet,dhe patjetër duhet të shpërndahet-Ataku në zemër
» Mentor Thaqi:NË PËRKUJTIM TË MASAKRËS SË BELEGUT TË DEÇANIT DHE GJITHË MASAKRAVE NË ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Arbana Xharra:“Bac u kry”, të gjithë po ikin
» Fotaq Andrea: Ne duhet të flasim me gjuhën e shqiptarizmës e të kulturës sonë të lashtë
» Një pyetje nga Ilir Dardani: A është Gjergj Kastrioti Hero i të gjithë Shqiptarëve? (I)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: