Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bronkitisi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Bronkitisi   Sat May 23, 2009 12:25 am

Bronkitisi: ?sht? s?mundje kryesisht e rrug?ve t? poshtme t? organeve t? frym?marrjes , t? cilat jan? mushkeri?t.
Mushkerit? jan? tek njeriu dy dhe jan? t? ndara mushkria e majt dhe ajo e djatht?. N? lat. Pulmones sinister dhe dexter . Secila ?sht? e ndar? n? lobe. Secila ka nga nj? lob t? quajtur superior dhe inferior , kurse tjetra krahas tyre ka edhe lobin t? quajtur medius.
Me rrug? t? poshtme t? frym?marrjes, n?nkuptojm? mushk?rit? dhe brenda tyre bronket dhe alveolet.
K?to rrug? t? frym?marrjes, ?far? I p?rmendem ,shkaktohen nga inflamacioni i shkaktuar nga viruset dhe bakteret ,
Bronchitisi mund jet? I form?s acute dhe kronike.
Si simptome apo shenja t? s?murjes jan? :kolla me k?lbaz? ,dh?mbje t? koh?paskoh?shme n? krah?ror dhe gulqim? gjat frym?marrjes.
M?gjith?se mund t? ngjajn? dh?mbje t? koh?paskoh?shme n? krah?ror , temperature dhe humbje t? fuqis? s? t? s?murit me bronchitis. S?murja acute e Bronchitisit, zakonisht mund t? zgjas mesatarisht 20- 30 dit?. Dhe gjat k?saj p?riudhe p?rcillet me flame apo rruf? . S?murja fillon me koll? t? that?, q? vazhdon m? tep?r nat?n, ku m? von? me temperature, kok?dh?mbje dhe lodhje t? organizmit.
K?to simptome mund t? zgjasin disa dit? ,por kolla mund t? zgjat? dhe me disa jav?.
N?se kolla vazhdon m? tep?r se nj? muaj, pacienti duhet t?I drejtohet specialistit otolaryngologist d.mth. p?r vesh, hund? dhe dh?mbje fyti .
Poq?se gjat t? kolliturit lajm?rohet n? peshtyma percjellur me gjak , kjo sh?rben si sinjal e paraqitjes se semurjes s? tuberkuloz?s apo t? kancerit t? mushk?rive.
Pash?rueshmeria apo mostrajtimi adekuat I t? semurit me Bronchitis , mund t? shkaktoj? paraqitjesn e semurjes se Astmes dhe t? Pneumonis?.
Me Astm? n?nkuptojm? semurjen dhe kjo shkaktohet me ngushtimin e rrug?ve t? frym?rrjes e cila paraqitet si v?shtir?si e pacientit gjat frym?marrjes -marrjes s? Oksigjenit dhe frym?qitjes lirimin e CO2, si dioksid Karboni.
M?gjith?se n? popull mendohet dhe mjeket konstatojn? etiologjin[ se shkak t? k?saj s?murje mund t? jet dep?rtimi I trupave t? huaj nep?rmes t? rrug?ve t? sip?rme t? frym?marrjes, si? jan?:
Nasus ( hunda) , vrimat e hund?s ( vestibulum nasi) , apo zgavra e gojes .
Trupi I huaj dep?rton pas k?tyre rrug?ve, nep?rmes t? Laringut deperton n? trake dhe nga kjo n? bronke dhe nga bronket, n? alveole t? mushk?rive.
Nga Astma vuajn? , mendohet se vuajn? jo rrall?her? , sidomos karrocieret ,q? drejtojn? dhe qendrojn? prapa kuajve me karroca.
Ata , dmth ,Karrocieret pasi qendrojn? prapa kuajve , forca e er?s mund ndonj? qime t? kalit ( si trup t? huaj ) ta drejtoj? dhe ky t? deponohet si trup i huaj n? n? k?to organe t? frym?marrjes etj. Ku m? pastaj shkaktohen pengesa , respektivisht semurja e Astmes.
P?r tu ruajtur nga Bronchitisi shkenca mjek?sore , respektivisht mjeket kan? zbuluar Vaksin?n q? ipet nep?rmes t? zgavres s? goj?s.
Prandaj rekomandohet preventiva,q? nenkupton p?rshtatjen apo adoptimin gjat t? veshurit t? trupit ton? sipas sezonit dhe stin?s..
Pas ?do aktiviteti fizik , pune t? r?nd? apo aktiviteti sportiv i , duhet t? p?rkujdesemi q? trupi yn? t? mos f?tohet . Sidomos t? mos pijm? uj? t? f?toht?, n? rast se b?jm? banjo me u? j t? ngroh?t, ?sht? mire q? t? mos qendrojm? gjat sepse kur dalim , kjo shkakton t? f?tohurit ton? etj.
S'duhet harruar se nga Bronchitisi akut , poqese nuk aplikohet terapia adekuate mund t? sh?ndrohet n? ate Kronik.
Sherimi behet me Antibiotik dhe ai sipas dozes s? percaktuar nga mjeku.etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bronkitisi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: