Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rendesia e mjaltit per organizmin tone

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Rendesia e mjaltit per organizmin tone   Sat May 23, 2009 12:24 am

Mjalti dhe mrekullia e saj sheruese.
K?tu do t? p?rmendim disa m?nyra t? mjekimit me mjalt,
duke u bazuar n? k?shillat e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem],
t? cilat Dr.Kolosau nga Turqia, n? ordinanc?n e tij n? Stamboll i ka praktikuar
tek pacient?t e tij si dhe te vajzat e veta."
1. Duke pir? mjaltin e shkrir? n? uj?, t? gjitha njollat e zor?ve do t? zhduken
2. Ngr?nia e rregullt e mjaltit ndihmon n? p?rforcimin e t? mbajturit mend
(memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.
3. N?se mjalti pihet i tretur n? uj? t? ngroht?, ndihmon kund?r diares?.
4. N?se mjalti pihet i tretur n? uj? t? ftoht?, ndihmon kund?r kap?sll?kut.
5. Me p?rdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe leht?sohet qarkullimi i tij n?p?r trup
6. Mjalti ?sht? ila?i i vet?m p?r sh?rimin e t? rahurit t? shpejt? t? zemr?s (tahikardia).
7. Mjalti krijon leht?sim t? organizmit, nd?rsa sheqeri e r?ndon at?.
8. Mjalti q? pihet i nxeht? p?r 7 minuta p?rzihet me gjakun, nd?rsa i ftoht? p?r 20 minuta.
9. Kur hahet mjalti lukthi punon n? rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ila?ra p?r t?
ndihmuar p?rpunimin.
10. Mjalti largon dhembjet n? sy, duke e f?rkuar me gisht t? past?rt syrin.
11. P?r anemik?t, mjalti ?sht? bomb? gjaku.
12. P?r dhembjet e eshtrave ngr?nia e mjaltit ?sht? ila? i padiskutuesh?m.
13. T? s?mur?t nga verdha, n? qoft? se m?ngjes dhe mbr?mje han? mjalt, p?r
15-20 dit? ajo do t? sh?rohet.
14. Mjalti largon ng?r?in e nervave.
15. Mjalti ndihmon n? rritjen dhe zhvillimin e f?mij?ve.
16. Personave q? jan? nervoz, si dhe atyre q? kan? gjum?, mjalti u ndihmon p?r t'u qet?suar
17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pas? kaps dhe as q? mund t'i krijohen hemorroidet.
18. N?se mjalti tretet n? qum?sht t? ngorht? zhduken skrajat e zorr?ve.
19. N?se mjaltin lyeni mbi material t? nxehur dhe at? e veni mbi qaf? ose n? gjoks, dhembjet e fytit menj?her? largohen. Kjo b?het kur kemi ndezje t? krajnik?ve dhe angin?.
20. N?se sasi e caktuar e mjaltit p?rzihet me vishnje dhe shp?rlahet fyti disa here n? dit? era e keqe nga goja menj?her do t? largohet.
21. Mjalti p?rdoret p?r sh?rimin e s?mundjes "stalni aigan" plag?s s? qelbosur. Plag?n e atill? duhet
menj?her? me e lyer me mjalt?, nd?rsa t? s?murit duhet dh?n? q? t? haj? 10-15 her?. Shepjt? do t? v?rehet p?rmir?simi.
22. Mjalti nd?rpret dhimbjet e stomakut.
23. Plag?t e zorr?ve dhe t? lukthit mjalti shum? shpejt? i sh?ron. Gjat? nj? jave duhet ngr?n? der n? 4 kg mjalt?. N?se edhe aq ham? edhe p?r tri jav?, q? bash? t? b?het nj? muaj nga cirri i
stomakut nuk do t? ngelet asnj? shenj?. Thot? Dr. Kolosau: "K?t? vet? personalisht e kam provuar n? 97 pacient? dhe n? f?mij?n tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. "
24. N?se dhembjet e shpin?s dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjalt? e mbi t?
vem? biber pluhur, t? shtypur, dhembjet menj?her? largohet.
25. &^% e blet?s ?sht? ila? kund?r reum?s. Koh? pas kohe duhet lejuar q? bleta ti kafshoj?
vendet e prekura nga dhembjet reumatike.
26. F?mij?t t? cil?t urinojn? n? shtrat duhet t? han? mjalt? dhe kjo s?mundje do t'ju nd?rpritet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rendesia e mjaltit per organizmin tone
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtë
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: