Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Alergjia ndaj barerave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Alergjia ndaj barerave   Sat May 23, 2009 12:23 am

Alergjia ndaj ilaceve ?sht? nj? lloj i posa??m dhe interesant i alergjis?. Ajo paraqitet edhe te ata pacient? t? cilat kan? status alergjik, por edhe te ata t? cil?t nuk e kan? k?t? status.
Shkaktar?t m? t?shpesht? t? alergjis? jan? "baktrimi", salicilatet, "penicilina" dhe "cefalosporina" - nga barnat, si edhe nj? mjet kontrast dhe disa mirelaksane me rastin e anestezionit. Alergjia e polenit apo astma nuk kan? lidhje me k?to alergji.
Kjo ?sht? me r?nd?si p?r shkak se mjek?t r?ndom e pyesin pacientin n?se ka alergji nga poleni apo astm?n. N? qoft? se vuajn? nga ndonj?ra nga k?to s?mundje, mjek?t konsiderojn? se ?sht? logjike q? t? shumt?n t? ken? edhe alergji ndaj barnave, gj? q? nuk ?sht? absolutisht e sakt?.
P?r shembull, alergjia ndaj penicilin?s ?sht? e nj?jt? edhe te ata t?
cil?t kan? ndonj? prirje alergjike edhe te ata q? nuk e kan? k?t?
prirje.
Eshte mire qe cdo kush te bej nje test alergjie ndaj ilaceve te pakten por edhe ndaj sendeve apoushqimeve.Gjithsesi ndaj ilaceve duhet ta bej cdokush testin pasi nje komplikacion i thjeshte mund tju coj ne nje gjendje shume te renduar vetem si pasoje e nje pakujdesie.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Alergjia ndaj barerave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisë ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve
» AKTET GJENOCIDALE Prof.Dr.Sabile Çekmezi-Basha:TË UDB-SË NDAJ TË BURGOSURVE POLITIKË Shqiptarë
» Vasil Premçi: Magjia e pjergullës së rrushit...
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut
» Kadare: Pesë shekuj të sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe! 500 vjet ndëshkim ndaj Skënderbeut, urrejtja vazhdon...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: