Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vitaminat dhe rendesia e tyre !

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Vitaminat dhe rendesia e tyre !   Sat May 23, 2009 12:23 am

Vitamina C: Mundeson perthithjen e shume faktoreve dhe vlerave ushqimore duke favorizuar prodhimin e neurotransmetuesve,por eshte dhe antioksidant i mirefillte(pra eshte ne gjendje te pastroje helmet ne gjak).Kjo gjendet te agrumet si:portokallet,kivit;frutat e pyllit si luleshtrydhet,te domatet etj.

Vitamina B: Mungesa e vitaminave te grupit B mund te sjelle nje gjendje dobesie te pergjithshme dhe te perkeqsoje menyren me te cilen njeriu reagon ndaj streseve psikofizike.Shume e rendesishme eshte qe futja e vitaminave te grupit B te jete e perditshme dhe konstante,sepse pjesa me e madhe e tyre jane te tretshme ne uje(pra nxirren kollaj nga organizmi me ane te lengjeve).

Vitamina B1(tiamina): Favorizon nje funksionim te mire te sistemit nervor,te muskujve dhe te zemres.Na mbron nga virusi herpes zoster(I ashtuquajturi ?zjarrmi?).Gjendet ne pjesen me te madhe te ushqimeve,por edhe shkaterrohet nga fergimi(nxehtesia) dhe eleminohet ne nje pjese te madhe nga urina.

Vitamina B2(riboflavina): Kjo eshte e domosdoshme per organizmin e lekures dhe te flokeve,por edhe per formimin e antikorpeve,pervec se merr pjese ne procesin e metabolizmit te korbohidrateve,yndyrnave dhe proteinave.Per kete arsye eshte I domosdoshem per mireqenien e pergjithshme te organizmit,sidomos kur ky eshte I dobesuar nga depresioni.Gjendet ne perimet e freskta dhe ne mish,I reziston fergimit dhe qendron ne organizem per nje kohe te gjate.

Vitamina PP ose B3(niacina): Ndihmon ne perballimin e stresit,ldhjes mendore dhe sjell gjumin.Per kete arsye eshte themelore per te kunderpeshuar renien e humorit dhe shfaqjet somatike te tij.
Njehere e nje kohe,mungesa e saj ishte endemike(sipas vendit)ne disa popuj qe ushqeheshin me miser,I cili e permban B3 ne formen e patretshme te saj.Ata semureshin nga pelegra,nje semundjeqe con ne turbullime mendore deri ne cmenduri.Do te kishte mjaftuar nje harmonizim me ushqimet e tjera si mishi,peshku dhe buka e grurit per te kunderpeshuar epidemine.

Vitamina B5(acidi pentonemik): Kjo vitamine eshte e dobishme per te kundervepruar ndaj lodhjes dhe per te permiresuar reagimet imunitare.Mungesa e saj eshte e rralle sepse gjendet ne shume lloj ushqimesh:varietet bullguresh,mish,veze,perime flete-jeshile,ne arra.

Vitamina B6(piridoksina): Kjo vitamine eshte thelbesore sidomos kur konsumohen shume proteina,eshte zbuluar se eshte e dobishme ne rastet e depresionit,ne rstin e perdorimit te pilules kunder ngjizjes apo shtatzanise se padeshiruar.Gjendet ne mishin,ne perimet dhe ne varietet e bullgureve,por nese fergohet kjo vitamine e ndryshon dhe e humbet cilesine e vet.

Vitamina B12(cianokobalamina): Konsiderohet nje mbrojtes I sitemit nervor dhe I atij imunitar,por mbi te gjitha nje vitamine me cilesi pershtatese:kjo shoqerohet me B9(acidin folik),sherben per te mbajtur nen kontroll acarimin e nervave,shton perqendrimin nervor dhe kujtesen.

Acidi folik: Ndikon ne prodhimin e serotonines.Eshte shume I rendesishem per ate qe eshte duke u kuruar me ilace antidepresive me baze litiumin.Kjo substance gjendet tek perimet dhe gjethet jeshile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vitaminat dhe rendesia e tyre !
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Diplomat false të 93 arsimtarëve të Malishevës që u “fshehën”
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut
» Xhafer Leci:VLLASËT DHE E VËRTETA E TYRE
» Besim Muhadri: A ishte vrasja e Emin Durakut pjesë e skenarëve të komunistëve serbë dhe të shërbëtorëve të tyre në Kosovë?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: