Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Leokemia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Leokemia   Sat May 23, 2009 12:22 am

Leokemia ?sht? s?mundja e kancerit q? prek rruazat e bardha t? gjakut, t? cilat, p?r shkak t? uljes s? numrit, jan? t? paafta t? kryejn? funksionin e tyre. Me shfaqjen e k?saj s?mundjeje p?rballemi me ulje t? numrit t? rruazave t? kuqe, t? hemoglobin?s dhe t? pllak?zave. S?mundja fillon me dob?si, lodhje t? shpejt?, dhembje n? muskuj dhe kocka, humbje oreksi, ngritje t? vogla t? temperatur?s. Pas k?saj faze, s?mundja fillon vrullsh?m. Shfaqen gjakrrjedhje nga hunda, nga mishrat e dh?mb?ve, nga organet e brendshme. Ekzistojn? dy lloje t? leucemis?, t? cilat p?rcaktojn? edhe zhvillimin e s?mundjes. Leucemia akute ?sht? m? e rrezikshme, pasi zhvillimi i saj b?het me ritme t? shpejta, nd?rsa leucemia kronike mund t? vazhdoj? me vite t? t?ra. Kjo s?mundje ?sht? gjithmon? kronike dhe karakterizohet nga prezenca e disa celulave jonormale ose n? shum? raste leucemia karakterizohet edhe si pamjaftueshm?ri e gjakut dhe e palc?s kurrizore. Nj? shumic? e tepruar e rruazave te bardha dhe nj? pakic? fatale e rruazave t? kuqe jan? karakteristikat mjek?sore t? s?mundjes, nd?rkohe ajo shkakton n? shumic?n e rasteve dhembje t? forta koke. T? dh?nat mjek?sore tregojn? se kurimi i saj varet shum? nga grada n? t? cil?n e kap s?mundjen pacienti. Tri shenja jan? karakteristike p?r t? gjith? personat q? kan? munges? gjaku. Pjesa m? e madhe e tyre kan? lodhje fizike, takikardi dhe jan? shum? t? zbeht?.

Simptomat
- Ethe
- Lodhje
- Dhimbje t? kockave dhe muskujve
- Dhimbje koke
- Infeksione t? vazhdueshme
- Njolla n? l?kur?
- Gj?ndra t? fryra


__________________
Kerkoni dituri prej lindjes deri ne vdekje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Leokemia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: