Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Menopauza

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Menopauza   Sat May 23, 2009 12:21 am

Menopauza, pra ndalimi i menstruacioneve vjen si rezultat i ndalimit t? prodhimit prej vezoreve t? gruas i hormoneve fem?rore estrogjen dhe progresteron. Jan? k?to hormonet, t? cilat n? nxitjen e hormoneve t? tjera n? koh?n q? gruaja ishte pjellore e p?rgatisin trupin e saj n? m?nyr? ciklike, ?do muaj p?r t? pritur shtatz?nin? dhe q? pastaj n? munges? t? saj realizonin menstruacionet. Ndalimi i prodhimit t? k?tyre hormoneve n? menopauze p?rve?se shkakton ndalimin e menstruacioneve dhe humbjen e aft?sis? pjellore tek gruaja, ?sht? p?rgjegj?s, edhe p?r ankesa t? tjera t? grave n? k?t? periudh?. Ndryshimi i nivelit t? hormoneve estrogjen, progresteron fillon q? n? pre menopauze, ku nga rritja e nivelit i k?tyre hormoneve, niveli i estrogjenit rritet, nd?rsa ai i progresteronit ulet. Shkenc?tar?t sqarojn? ndikimin negativ t? stresit me ndikimin e tij n? ekuilibrin e hormoneve n? organiz?m, gj? q? mund t? p?rshpejtoj? plakjen e vezoreve. Nj? hulumtim i kryer n? Franc?, ka b?r? t? ditur se, grat? t? cilat n? vendin e tyre t? pun?s jan? t? ekspozuara ndaj stresit, hyjn? n? menopauz? m? her?t sesa ?sht? e zakonshme. Shkak p?r menopauz?n e hershme ?sht? edhe pirja e duhanit.

Simptomat jane:
- ?rregullime menstruale
- Afshe t? nxehta
- Skuqje t? fytyr?s, kraharorit
- Djersitje e rrahje t? shpeshta t? zemr?s
- Dhimbje gjat? aktit seksual
- R?nie n? pesh?
- N? disa raste mund t? shfaqet edhe diabeti
- Rritet niveli i kolesterolit n? gjak
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Menopauza
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: