Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Arra dhe rendesia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Arra dhe rendesia   Sat May 23, 2009 12:21 am

Nj? studim i b?r? koh?ve t? fundit ka treguar se arrat jan? t? pasura me acid α-linolinik, i cili paraqet baz?n e acideve omega-3-yndyrore, dhe supozohet se i ushqen eshtrat.
Acidet omega-3-yndyrore konsiderohen si substanca esenciale p?r sh?ndetin e njeriut, mir?po ato nuk mund t? sintetizohen nga organizmi. P?r k?t? arsye, k?to acide duhet t? merren me an? t? ushqimit.
Ky ?sht? hulumtimi i par? i cili i nd?rlidh burimet e acideve omega-3-yndyrore me sh?ndetin e indit kockor. Rezultatet kan? treguar se konsumimi i nj? sasie m? t? madhe t? acidit α-linolinik ndikon n? baraspesh?n e indit kockor dhe e ndihmon zhvillimin e tij.
Ky studim tregon se p?rve? peshqve dhe algave, edhe arrat paraqesin burim t? r?nd?sish?m t? acideve omega-3-yndyrore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Arra dhe rendesia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: