Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rrushi dhe rendesia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Rrushi dhe rendesia   Sat May 23, 2009 12:20 am

Rrushi t? shp?ton nga kanceri
Shkenc?tar?t pohojn? se nga t? gjitha l?ngjet e frutave, l?ngu i rrushit ?sht? m? efikasi kund?r kancerit dhe s?mundjeve t? zemr?s. Kjo, sepse n? k?t? l?ng ka nj? p?rqendrim shum? t? madh antioksidant?sh, t? cil?t neutralizojn? "radikalet e lira" q? jan? shkaktar?t e plakjes dhe lindjes s? s?mundjeve kanceroze.
Rrushi ?sht? shum? i pasur me glukoz?, fruktoz?, acide organike, krip?ra minerale, kalium, kalcium, natrium, magnezium, pektin? dhe vitamina. Pik?risht p?r k?t? arsye, mjek?t e rekomandojn? n? rastet e anemive dhe ?rregullimeve t? sistemit nervor, n? stadet fillestare t? tuberkulozit, si dhe n? shum? s?mundje t? stomakut dhe zorr?ve. Vitin e kaluar, shkenc?tar?t b?n? edhe nj? zbulim tjet?r shum? t? r?nd?sish?m: Ata q? pin? l?ng rrushi t? pakt?n tri here n? jav?, kan? m? shum? shanse p?r t?i shp?tuar s?mundjes s? Alzhejmerit. Vlerat e l?ngut t? rrushit, shkenc?tar?t i kan? zbuluar n? m?nyr? eksperimentale.
Bashk?pun?toret e Institutit Glazgou, p?r shembull, studiuan 13 l?ngje t? ndryshme frutash: T? sheg?s, t? qitros, moll?s, ananasit, domates, si dhe disa kombinacione midis tyre. L?ngu i rrushit zuri vendin e par?.
Profesori Allan Krozir, udh?heq?s i k?tyre studimeve, thot?: ?Dihej edhe m? par? se antioksidant?, n? sasi t? m?dha, p?rmban edhe ?aji e vera, por dobia e nj?rit l?ng apo e tjetrit varet jo vet?m nga sasia e antikosidant?ve, por edhe nga lloji i tyre. Prandaj ?sht? mir? q? njeriu t? haj? t? pakt?n pes? lloje frutash dhe domosdo, nga nj? got? l?ng rrushi ?do dit?. E vetmja ?e met?? e l?ngut t? rrushit ?sht? se ai ka shum? energji: Nj? lit?r l?ng rrushi krahasohet me 650 gram? mish vi?i ose nj? lit?r e 700 gram? qum?sht? K?t? fakt s?kan? si t? mos e mbajn? parasysh ata q? shtojn? shum? n? pesh??.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rrushi dhe rendesia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: