Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Çaj i kinfushes ndihmon ne semundjen e melqise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Çaj i kinfushes ndihmon ne semundjen e melqise   Sat May 23, 2009 12:20 am

Bari i kinfush?s n? bujq?si konsiderohet si nj? prej bar?rave t? k?qija dhe v?shtir?son pun?n e fermerit. Por n? mjek?sin? popullore, p?r shkak t? element?ve kurativ? q? ajo p?rmban, jep nj? ndihmes? t? madhe n? sh?rimin e s?mundjeve t? ndryshme.
Nj? rol t? r?nd?sish?m luajn? lulet e bim?s n? leht?simin e s?mundjes s? sheqerit. Kjo s?mundje karakterizohet nga ?rregullimi n? k?mbim t? karbohidrateve, si pasoj? e pamjaftueshm?ris? s? prodhimit t? insulin?s.
Kura
Kjo sjell ngritje t? sasis? s? sheqerit n? gjak dhe nxjerjen e tij me an? t? urin?s. N? k?t? rast mjek?t popullor? k?shillojn? pirjen e ?ajit t? p?rftuar nga lulet e bim?s 2 her? n? dit?. N? saj? t? heterocideve t? hidhura dhe t? substancave t? tjera q? ajo p?rmban, bari p?rdoret p?r t? shtuar l?ngun e stomakut dhe p?r t? p?rmir?suar oreksin. Rezultate mjaft t? mira kjo bim? jep edhe p?r t? leht?suar dhimbjet e stomakut. N? rastet e dhimbjeve k?shillohet t? pihet menj?her? ?aji i ?mb?lsuar me mjalt?. P?rve? k?saj, pirja e ?ajit t? kinfush?s shkakton zgjerimin e en?ve t? gjakut, duke p?rmir?suar qarkullimin e gjakut dhe n? uljen e tensionit t? lart?. Bima nxit shtimin e leukociteve dhe ndihmon n? rritjen e aft?sis? vet?mbrojt?se t? organizmit. L?ngu nga bima e kinfush?s k?shillohet t? pihet p?r kurimin e s?mundjeve t? m?l?is?, q? lidhen me prodhimin e sekretimit t? t?mthit. Bima jep nj? ndihmes? t? madhe edhe p?r kurimin e s?mundjeve t? l?kur?s. N? raste plag?sh apo myku k?shillohet larja e l?kur?s s? s?mur? disa her? n? dit? deri n? sh?rimin e saj. K?shillohet q? te f?mij?t dozat t? jen? n? sasira m? t? vogla, pasi mund t? shkaktoj? t? vjella.
P?r p?rgatitjen e ?ajit nevojitet nj? lug? me lulet e thara dhe t? grimcuara t? bim?s, q? hidhet n? nj? en? ku shtohet nj? got? me uj?. P?rzierja lihet t? zihet p?r 5 deri 10 minuta. M? pas l?ngu i p?rftuar kullohet dhe pihet i nxeht? n? 2 vakte, gjysm? ore para buke nga nj? got?. Bari i kinfush??s n? bujq?si konsiderohet nga fermer?t si nj? prej bar?rave t? k?qija, q? shfaqet me ardhjen e pranver?s. Bima lul?zon nga muaji prill deri n? qershor. Petalet e lules jan? t? shumta, n? form? fijesh dhe me ngjyr? t? bardh? n? lejla. Bima gjendet kryesisht n? zonat e ulta dhe ka nj? jet?gjat?si t? shkurt?r, arrin deri 40 centimetra lart?si. ?sht? e pasur me substanca t? shumta, si? jan? edhe heterocidet, acid tritepenil?, q? ndihmojn? n? zgjerimin e en?ve t? gjakut. K?shillohet q? pas mbledhjes dhe tharjes, lulet, q? do t? sh?rbejn? p?r t? luftuar s?mundjet, t? mbahen n? vende t? thata p?r t? mos i humbur vetit? ?udib?r?se. Kjo bim? mund t? veproj? deri n? 18 muaj pas mbledhjes s? saj. Bari hyn n? p?rb?rjen e disa preparateve mjek?sore, q? p?rgatiten nga industria farmaceutike dhe q? mund t? t?rhiqet nga farmacit? pa recet? mjek?sore.

Disa k?shillash rrethe perdorimit te keti ?ij
?aji i p?rgatitur prej bim?s rekomandohet t? pihet edhe n? rastet e v?shtir?sis? n? tretjen e ushqimit
K?shillohet q? ?aji i bim?s t? mos u jepet n? doza t? m?dha f?mij?ve
Pirja m? shum? se 4 gota mund t? shkaktoj? t? vjella dhe keq?soj? sh?ndetin
N? rastet e s?mundjeve t? l?kur?s, layerja me l?ngun e bim?s do t? jepte rezultate
K?shillohet q? bima t? mbahet n? vende t? thata, p?r ruajtjen e aft?sis? kurative
Bima mund t? t?rhiqet n? farmaci pa ndihm?n e nj? recete mjek?sore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çaj i kinfushes ndihmon ne semundjen e melqise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: