Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Funksioni i zemres

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Funksioni i zemres   Sat May 23, 2009 12:19 am

Zemra ?sht? pompa.N? m?nyr? q? pompa (zemra) t? kryej? funksionin e saj duhet q? muskuli i zemr?s t? jet? sh?ndosh? e mir?. Duhet q? sistemi elektrik i zemr?s t? koordinoj? tkurrjen e valvulave dhe t? barkusheve si dhe duhet q? muskuli t? furnizohet rregullisht me gjak. Gjat? tkurrjes t? barkushes s? majt?, presioni brenda barkushes natyrisht ?sht? m? i lart? sesa presioni n? aort?. Kjo e pengon qarkullimin e gjakut n? shtratin koronar. Gjithashtu, fillesa e arterieve koronare gjat? sistol?s mbyllet nga kuspet e valvul?s t? hapur t? aort?s. Si rrjedhoj?, en?t koronare nuk mund ta furnizojn? me gjak barkushen e majt? gjat? sistol?s. Barkushja e majt? furnizohet me gjak vet?m gjat? diastoles . N?se diastola shkurtohet, barkushja e majt? ka m? pak koh? p?r t'u furnizuar me gjak. Valvulat e zemr?s duhet t? jen? t? afta t? hapen plot?sisht dhe t? mbyllen plot?sisht. Stenoza ?sht? ngushtim i vrim?s t? valvul?s. Mbyllja jo e plot? p?rb?n pamjaftueshm?ri t? valvul?s. Pasoj? e pamjaftueshm?ris? ?sht? regurgitimi (rikthimi i gjakut).Venat rikthejn? gjakun n? zem?r. Q? t? kryejn? k?t? funksion, venat jan? t? pajisura me valvula q? nuk lejojn? kthimin e gjakut mbrapsht. Tkurrja e muskujve t? gjymtyr?ve i shtrydh venat dhe e shtyn gjakun drejt qendr?s ('pompa muskulore'). Po ashtu, presioni negativ gjat? frym?marrjes ndihmon kthimin e gjakut p?r n? zem?r.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Funksioni i zemres
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: