Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Anatomia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Anatomia   Sat May 23, 2009 12:18 am

Anatomia (gr. n? kuptimin "me prer? di?ka" ) ?sht? shkenca q? studion nd?rtimin dhe form?n e qenieve apo organizmave t? gjalla, si dhe zhvillimin e tyre.
N? anatomi hyn? m?simet p?r p?rb?rjen e qenieve t? gjalla (njeriu, kafsha , bima). P?r qeniet e vogla q? nuk shihen me sy sh?rbejn? m?simet nga Anatomia mikroskopike, e cila studion qelizat dhe lidhjet e tyre. M?simet mbi pjes?t e trupit si eshtrat; muskujt; nervat etj merren nga studimet e Anatomis? sistematike. Studimi i rrethin?s s? pjes?ve t? trupit dhe vendndodhjes s? tyre q? n? kirurgji luajn? nj? rol? t? r?nd?sish?m b?het n? Anatomin? topografike. Krahasimi nd?rmjet pjes?ve t? trupit t? qenieve t? gjalla b?het n? Anatomin? krahasuese.
M?simet, k?rkimet dhe studimet p?r pjes?t e trupit t? organizmave zhvillohen n? Institute e ndryshme shkollore p?r t? cil?t n? rrethin e ngusht? thuhet Anatomia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Anatomia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: