Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 10 bimet e natyres te nevojshme per tryezen tone

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: 10 bimet e natyres te nevojshme per tryezen tone   Sat May 23, 2009 12:18 am

Studimet e shumta t? realizura nga ekspert?t dhe shkenc?tar?t kan? treguar mbi aft?sin? e disa ushqimeve p?r t? qen? nxit?s t? shum? proceseve q? ndodhin n? organizmin ton?. P?r disa nga k?to bim? ju mbase nuk keni dagjuar kurr? e disa t? tjera mund t?i keni ?do dit? n? tryez?n tuaj. Ato jan? t? pasura m? p?rb?r?s ushqimor? e antioksidant? t? ndrysh?m. Antioksidant?t jan? substanca t? gjendura n? ushqime t? ndryshme nga kanella deri te boronica, mund t? largojn? radikalet e lira, t? cilat jan? bashkime t? paq?ndrueshme me natyr? kimike, t? cilat luajn? nj? efekt p?rshpejtues n? pjekurin? e qelizave. Para se t? vepronte ky antioksidant k?to radikale t? lira ?pastroheshin? nga veprimi i disa qelizave antioksiduese. Kjo ndihmon n? shmangien e shum? s?mundjeve, si dhe n? luftimin e kancerit. P?r njer?zit t? cil?t jan? mbipesh? apo obez?, jeta ?sht? gjithmon? n? rrezik. Ata jan? n?n presionin e s?mundjeve t? ndryshme t? zemr?s apo tipave t? ndryshme t? kancerit dhe kan? rrezikun m? t? lart? p?r t? zhvilluar Tipin 2 t? diabetit. M?nyra m? e mir? p?r t? mos kaluar n? mbipesh? ?sht? nj? diet? e sh?ndetshme dhe ushtrimi i nj? aktiviteti t? nevojsh?m fizik. Sipas eksperteve nuk ?sht? e r?nd?sishme t? dish t? dob?sohesh por t? mundohesh t? mos sh?ndoshesh.


Rrepa: Rrepat jan? rr?nj? me ngjyr? t? kuqe. ato kan? shije t? ?mb?l dhe jan? shum? ushqyese dhe vitaminoze, pothuajse m? tep?r se ?do perime tjet?r. Ve?an?risht e shijshme ?sht? pjesa af?r me l?kur?n mbuluese t? rrep?s. Efektet e rrep?s jan? t? ngjashme me ato t? spinaqit dhe t? dyja k?to bim? jan? t? nevojshme e t? dobishme p?r organizmin. Rrepat p?rmbajn? folat dhe batain?, dy l?nd? ushqyese t? cilat ndihmojn? n? ruajtjen e nivelit t? gjakut, rind?rtojn? arteriet e d?mtuara, zvog?lojn? rrezikun p?r s?mundjet e zemr?s etj.

Lakra: Edhe pse mungon n? tryez?n amerikane, kjo bim? ?sht? mjaft e njohur dhe e p?rdorur n? diet?n ditore, si n? Evrop? ashtu edhe n? Azi. Mjafton t? hash vet?m nj? mas? t? mjaftueshme lakre dhe me t? ke marr? rreth 22 kalori. Lakra p?rmban p?rb?r?s t? cil?t stimulojn? prodhimin e enzimave n? organiz?m, t? cilat realizojn? prodhimin e radikaleve t? lira dhe reduktojn? rrezikun e kancerit. Lakra mund t? hahet ashtu si? ?sht? e fresk?t, mund t? gatuhet duke u zier? me kujdes apo t? merret gjat? ngr?nies s? produkteve n? fast food-e.

Gujava: Gujava ?sht? nj? frut tropikal, pak i njohur n? vendin ton?, por q? ka filluar t? z?r? vend n? tryez?n e shum? vendeve evropiane. Ajo ka shije t? ?mb?l, por edhe pak t? ath?t, p?r vet? sasin? e pak?t t? acideve trupore q? p?rmban. Gujava p?rmban sasi t? larta likopeni, nj? antioksidant i cili lufton kancerin e prostat?s. Ky frut tropikal si asnj? prodhim tjet?r bimor p?rfshin n? p?rb?rjen e tij edhe p?rb?r?sit e domates dhe t? limonit. N? fakt 1 got? l?ng nga fruti gujava p?rmban 688 mg potasium, nj? sasi q? mund t? gjendej te nj? banane.

Lakra zvicerane: Bashk? me t? gjitha llojet e tjera t? bim?ve jeshile t? shitura n? tregun e zarzavateve, n? tregun evropian dallohet edhe nj? lloj tjet?r bime jeshile, n? form?n e gjethes s? lakr?s. Kjo gjethe p?rmban l?nd? t? nevojshme p?r mir?funksionimin e sh?ndetit. N? t? gjenden p?rb?r?s t? ndrysh?m ushqimor?, nd?r ta edhe betakaroteni. N? lakr?n zvicerane gjenden kimikate t? cilat mbrojn? retin?n e syrit, si dhe p?rmban pigmente q? akumulohen dhe shfaqen n? retin?n e syrit.

Kanella: Kanella ?sht? nj? nga aromat dhe er?zat m? t? vjetra t? njohura n? bot?, e cila njihej p?r ndihm?n q? jepte te burrat q? kishin probleme me stomakun, vet?m n?se p?rzihej me sheqer. Kanella ndihmon n? kontrollimin e nivelit t? sheqerit n? gjak, nivelet e larta t? t? cilit p?rb?jn? rrezik p?r shfaqjen e s?mundjeve t? zemr?s. Sipas studimeve, u zbulua se n?se t? s?mur?t me diabet tipi-2 konsumojn? kanell? p?r 6 jav?, jo vet?m ulin nivelin e sheqerit n? gjak, por edhe LDL, kolesterolin e keq.

Purslana: Edhe pse p?r FDA, Agjencin? e Kontrollit t? Ushqimeve n? bot?, kjo bim? p?rb?n nj? bar t? keq, nj? lloj droge, n? shum? vende t? tjera p?rfshir? Meksik?n, Kin?n dhe Greqin?, kjo bim? barishtore ?sht? shum? e njohur dhe e p?rdorur. Purslana p?rmban Omega-3, nj? p?rb?r?s i cili ?sht? shum? i dobish?m p?r s?mundjet e zemr?s. Shkenc?tar?t shprehen se n? t? p?rmbahet 10 deri n? 20 her? m? shum? edhe melatonina, nj? antioksidant i cili parandalon prodhimin dhe shtimin e qelizave kancerogjene.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 bimet e natyres te nevojshme per tryezen tone
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bimët dhe shtazët sheruese dhe ushqimore
» Historia e lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: