Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sëmundja infektive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Sëmundja infektive   Sat May 23, 2009 12:17 am

Shkaktari kryesor i tuberkolozit eshte nje bakter i klases se mikobakterieve dhe quhet micobacterium tuberculosis(ka edhe nje version te kafsheve qe quhet micobacterium bovinis), nje bakter qe per nga paraqitja paraqet disa karkateristika qe e dallojne.Ai eshte i afte te mbijetoje ne temperatura te larta. Mund te mbijetoje ne 100 grade deri ne 2 ore. Po ashtu eshte nje organizem qe paraqet nje metabolizem te bazuar nbi oksigjenit (aerob i obliguar)dhe ne mungese te tij nuk rritet. Kjo eshte arsyeja edhe pse tuberkolozi godet vetem organet qe perdorin me shume oksigjen sic jane mushkerite,gjendrrat mbiveshkore,veshkat etj. Bakteri eshte rezistent ndaj acidit dhe alkolit dhe kjo eshte nje kakarteristike ku bazohet edhe identifikimi i tij. Mbi siperfaqe ka nje acid te quajtur acidi mikolik i cili i jep kete rezistence por me nje cmim; ngadalson shume rritjen e tij dhe ndarjen e bakterit. Ky bakter nuk ka ekzo ose endotoksina qe normalisht perdoren nga bakterie te tjera per te shkaterruar dhe per te demtuar zonen. Me pak fjale i gjithe demi qe vjen,eshte nga organizmi ne tentativen qe ben per ta zhdukur kete bakter dhe normalisht kjo pergjigje eshte e ekzagjeruar. Duhet te kemi parasysh qe infeksioni i pare i tuberkolozit ne pergjithsi dominohet nga sistemi imunitar i organizmit por eshte infeksioni i dyte qe shkakton demet me te medha si pasoje e memories qe mban organizmi rreth ketij bakteri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sëmundja infektive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: