Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vikendi vrasës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Vikendi vrasës   Sat May 23, 2009 12:16 am

Dehjet gjatë vikendeve mund të shkaktojnë mbylljen e arterieve të gjakut. Qelizat e sistemit imun vendosen në murin e enës së gjakut she shkaktojë inflamacion bllokues, njoftojnë shkencëtarë nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Rochesterit.

Pijet alkoolike përmbajnë etanol, pjesa më e madhe e të cilit shndërrohet ne acetaldehid. Ekipi studiues nga Rochesteri ka zbuluar se acetaldehidi i krijuar si pasojë e konsumimit të alkoolit në ndejat gjatë vikendeve, nxit qelizat e sistemit imun-monocitet që të kenë prirje të ngjiten për muret e enëve të gjakut, me ç’rast shkaktojnë inflamacion, i cili ka për pasojë bllokimin e enës së gjakut-aterosklerozën.

Ky studim ofron fakte të shumta të cilat tregojnë se dehja nëpër ndeja të ndryshme ka ndikim shumë më të madh në zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, sesa sasia e përgjithshme e konsumimit të alkoolit. Këto rezultate mund të ofrojnë metoda të reja në mjekimin e aterosklerozës, e cila mund të sjellë deri te sulmi në zemër ose pika në tru. __________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vikendi vrasës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kusari- Lila: Ja kush deshi të mëvrasë, pazari për ekzekutimin tim u krye në Gjakovë
» Bajram Gecaj, Milaim Zekës: Kush janë vrasësit e Malokut, Krasniqit, Zemës, Mustafës...?
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TË JETOHET NË NJI SHOQËRI KU VRASËSIT E BURRAVE TË SHQUAR SHQIPTARË SORROLLATEN LIRSHËM?
» Kush janë vrasësit e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushecit, Agim Ramadanit...
» Të krijosh do të thotë të vrasësh vdekjen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: