Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dobitë nga brokoli

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Dobitë nga brokoli   Sat May 23, 2009 12:15 am

Brokoli është njëri nga aleatët më të mirë të shëndetit të njeriut. Në brokoli janë të pranishme substanca më veprim antikancerogjen dhe kundër infarktit, por edhe materie të cilat mbrojnë nga diabeti dhe dëmtimet që mund t’u shkaktohen enëve të gjakut nga kjo sëmundje.

Sulforafanoli, një substancë e cila nxit prodhimin e një enzime që mbron indet qelizore të enëve të gjakut, dhe në të njëjtën kohë kundërshton praninë e molekulave që ndikojnë në dëmtimin e enëve të gjakut.

Diabetikët janë pesë herë më të rrezikuar për të zhvilluar sëmundjet kardiovaskulare, për shkak të dëmtimeve që shkakton diabeti në enët e gjakut.

Në bazë të kësaj teorie, shkencëtarët britanikë kanë testuar në kushte laboratorike efektin e sulforafanolit mbi qelizat e enëve të gjakut të dëmtuar nga hiperglikemia (niveli i lartë i sheqerit në gjak), kështu kanë zbuluar se sulforafanoli ndikon në uljen molekulave të quajtura Reactive Oxygen Species të cilat janë fajtore për dëmtimin e enëve të gjakut.

Nga ana tjetër, sulforafani, shton përhapjen e një geni, të quajtur NRF2, që mbron qelizat e mushkërive nga sulmi i toksinave. Kështu pacientët të cilët që vuajnë nga bronkopneumonite obstruktive kronike mund të kenë dobi të mëdah nga konsumimi i brokolit.

Sulforafani ngjashëm sikurse edhe antioksiduesit tjerë të cilët ndodhen te brokoli janë në gjendje të modifikojnë ekuilibrat mes reaksioneve të oksidimit dhe pakësimit në brendësi të qelizës, që janë shpesh përgjegjëse për formimin e radikaleve të lira, të cilat mund të modifikojnë ekuilibrat metabolikë të qelizave pulmonare deri në qasjen e një funksionimi të mirë.

Brokoli, falë sulforafanit dhe vetive të veta antioksiduese, është mjekimi më e mirë për çdo lloj shqetësimi. Studimet tregojnë efekte pozitive edhe ndaj lëkurës dhe kundër tumoreve. __________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dobitë nga brokoli
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: