Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit

ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 

Ekspozimi ndaj alergjenëve që në fëmijëri

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ekspozimi ndaj alergjenëve që në fëmijëri   Sat May 23, 2009 12:14 am

Rekomandimet e deritanishme në lidhje me ekspozimin ndaj alergjenëve, kanë qenë që duhet të shmangen sa më shumë që është mundur.

Mirëpo, studimet e reja tregojnë se ekspozimi i hershëm ndaj alergjenëve mundëson zhvillimin e tolerancës.

Në një studim janë përcjellë 8.000 fëmijë prej të cilëve gjysma janë ekspozuar ndaj alergjenëve që në moshë nëntë mujore, ndërsa të tjerët nuk janë ekspozuar.

Mundësia e zhvillimit të alergjisë ka qenë gjashtë herë më e madhe te grupi i fëmijëve të cilët nuk iu janë ekspozuar alergjenëve.

Alergjenët janë proteina (në këtë rast, të pranishme në ushqim) të cilat nxisin proceset alergjike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skënder R. Hoxha: Poezia për fëmijë e Hasan Hasnait - tema e motive
» Urime për Ditëlindje!
» Mbi 1 mijë të vdekur nga tërmeti dhe tsunami në Japoni
» Hapja e Shkollës Shqipe në 2-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, në Staten Island, dritëz Mëmëdheu për fëmijët e Diasporës
» Sokol Demaku: Bisedë më Vera Kurti, mësuese e edukimit special më fëmijët...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: