Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ekspozimi ndaj alergjenëve që në fëmijëri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ekspozimi ndaj alergjenëve që në fëmijëri   Sat May 23, 2009 12:14 am

Ekspozimi ndaj alergjenëve që në fëmijëri

Rekomandimet e deritanishme në lidhje me ekspozimin ndaj alergjenëve, kanë qenë që duhet të shmangen sa më shumë që është mundur.

Mirëpo, studimet e reja tregojnë se ekspozimi i hershëm ndaj alergjenëve mundëson zhvillimin e tolerancës.

Në një studim janë përcjellë 8.000 fëmijë prej të cilëve gjysma janë ekspozuar ndaj alergjenëve që në moshë nëntë mujore, ndërsa të tjerët nuk janë ekspozuar.

Mundësia e zhvillimit të alergjisë ka qenë gjashtë herë më e madhe te grupi i fëmijëve të cilët nuk iu janë ekspozuar alergjenëve.

Alergjenët janë proteina (në këtë rast, të pranishme në ushqim) të cilat nxisin proceset alergjike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ekspozimi ndaj alergjenëve që në fëmijëri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisë ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve
» AKTET GJENOCIDALE Prof.Dr.Sabile Çekmezi-Basha:TË UDB-SË NDAJ TË BURGOSURVE POLITIKË Shqiptarë
» Vasil Premçi: Magjia e pjergullës së rrushit...
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut
» Kadare: Pesë shekuj të sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe! 500 vjet ndëshkim ndaj Skënderbeut, urrejtja vazhdon...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: