Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pemët dhe perimet mbrojnë nga kanceri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Pemët dhe perimet mbrojnë nga kanceri   Sat May 23, 2009 12:12 am

Pemët dhe perimet mbrojnë nga kanceri

Konsumimi i shpeshtë i pemëve dhe perimeve te femrat e trajtuara nga kanceri i gjirit mund ta zvogëlojë rrezikun e rikthimit të karcinomës, njoftojnë shkencëtarët amerikanë.

Rezultatet e botuara në revistën “Journal of Clinical Oncology” tregojnë se konsumimi i pemëve dhe perimeve në sasi shumë më të madhe sesa rekomandohen, mund ta zvogëlojë për 33% prirjen për shfaqjen e sërishme të tumorit në gji.

Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë shpjegojnë se kjo ndodh si rezultat i ndikimit të pemëve dhe perimeve në hormonin estrogjen, i cili është njëri nga faktorët pjesëmarrës në shfaqjen e kancerit të gjirit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pemët dhe perimet mbrojnë nga kanceri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: