Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pse çaji duhet tё pihet me limon?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Pse çaji duhet tё pihet me limon?   Sat May 23, 2009 12:11 am

Arsyeja kryesore pse çaji pihet me limon ёshtё aroma dhe shija mё e mirё, por studimet mё tё reja kanё treguar se kjo shprehi ka edhe dobi tё tjera.

Çaji përmban grupin e antioksiduesve tё quajtur katekine, tё cilёt mё shumti janë tё pranishëm nё çajin e gjelbër dhe mё sё paku nё çajin e zi. Katekinet e çajit nuk janë stabile nё mjedis jo-acidik siç ёshtё pёr shembull nё zorrë.

Pёr kёtё arsyje gjatё tretjes humbjet rrej 80% e katekineve, megjithatë hulumtimet e reja kanё treguar se humbja mund tё zvogëlohet me përzierjen e çajit me lёng tё portokallit, limonit ose grejpfrutit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse çaji duhet tё pihet me limon?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetër duhet të lexohet,dhe patjetër duhet të shpërndahet-Ataku në zemër
» Fotaq Andrea: Ne duhet të flasim me gjuhën e shqiptarizmës e të kulturës sonë të lashtë
» LIRI LOSHI: NUK NDALET SERBIA - AJO DUHET NDALUR!
» FJALIMI i Azem Hajdarit në vitin 1992: Unë di shumë, ndaj duhet të zhdukem. Jam viktimë e kësaj diktature të re
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: