Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Diabetikët duhet ta përmirësojnë kondicionin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Diabetikët duhet ta përmirësojnë kondicionin   Sat May 23, 2009 12:10 am

Diabetikët duhet ta përmirësojnë kondicionin

Shkencëtarët kanë krahasuar kualitetin jetësor të 119 personave të sëmurë nga diabeti tip 2 dhe 98 personave të shëndoshë. Rezultatet kanë treguar se diabetikët kanë kualitet të keq jetësor për shkak se vuajnë nga mungesa e vitalitetit dhe janë të kufizuar për shkak të kondicionit të dobët.


Nga këto të dhëna shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se individët me diabet tip 2 duhet që në kuadër të rutinës së përditshme ta përfshijnë edhe aktivitetin trupor me qëllim që të krijojnë kondicion më të mirë dhe të lëvizin më lirshëm.

Veç kësaj, aktiviteti trupor u ndihmon në zvogëlimin e rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe komplikimeve tjera të cilat mund të jenë pasojë e diabetit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Diabetikët duhet ta përmirësojnë kondicionin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetër duhet të lexohet,dhe patjetër duhet të shpërndahet-Ataku në zemër
» Fotaq Andrea: Ne duhet të flasim me gjuhën e shqiptarizmës e të kulturës sonë të lashtë
» LIRI LOSHI: NUK NDALET SERBIA - AJO DUHET NDALUR!
» FJALIMI i Azem Hajdarit në vitin 1992: Unë di shumë, ndaj duhet të zhdukem. Jam viktimë e kësaj diktature të re
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: